Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zasiłek chorobowy podczas ciąży

wróć do serwisu Księgowość 549 odpowiedzi w tym temacie

#41 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 08 wrzesień 2014 - 22:56

Wynagrodzenie chorobowe od kwoty brutto 3239 zł. 80% to 2335,95 zł brutto za 30 dni brutto.Do podstawy wchodzi tyle miesięcy ile przepracowałaś.(w takim przypadku nie bierze się do podstawy 12 miesięcy).

#42 Guest_Asia 12

Guest_Asia 12
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2014 - 22:59

Tak więc chorobowe liczone jest z tylu miesiecy ile przeprowalam czyli w moim wypadku 9 miesiecy? tak? czyli od kwoty 2335,95 nalezy odliczyc podatek i wtedy wyjdzie chorobowe które otrzymam na konto?

#43 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 08 wrzesień 2014 - 23:05

Od tej kwoty trzeba odliczyć koszty uzyskania przychodu,kwotę wolną od podatku naliczyć składkę zdrowotną i podatek dochodowy.Zakładamy,że zwolnienie trwa od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca.Wynagrodzenie chorobowe jest płatne przez pracodawcę przez 33 dni lub 14 dni w zależności od wieku pracownika.Od następnego dnia po wyczerpaniu wynagrodzenia chorobowego jest wypłacany zasiłek chorobowy,wtedy nie liczymy już kosztów uzyskania przychodu ani składki zdrowotnej tylko podatek dochodowy od osób fizycznych.Jeżeli choroba zaczyna się w trakcie miesiąca liczymy jeszcze wynagrodzenie za część miesiąca przepracowaną.Więc trzeba znać konkretne daty,i wszystkie dane od kiedy do kiedy,aby wyliczyć dokładnie kwotę przelewy na konto pracownika.

#44 Guest_Asia 12

Guest_Asia 12
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2014 - 23:13

w tym wypadku bedzie liczone od 1 dnia miesiaca czyli pełny miesiąc.

#45 Guest_Aneta

Guest_Aneta
  • Goście

Napisano 10 wrzesień 2014 - 11:11

A co w sytuacji kiedy miałam umowę na okres próbny 13.05- 12.08 na kwotę 1680 brutto, która została przedłużona na czas określony od 13.08 , również z wynagrodzeniem 1680 brutto. 

Ponieważ praca bardzo wpływa na mój stan zdrowia w ciąży po upływie 12tego tygodnia czyli w październiku zamierzam przejść na l4.

Czy kwota chorobowego wyliczana będzie z aktualnej umowy czy również z poprzedniej ? Czy w ogóle ma to jakieś znaczenie skoro kwota wynagrodzenia jest ta sama? 

#46 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8146 postów

Napisano 10 wrzesień 2014 - 11:20

A co w sytuacji kiedy miałam umowę na okres próbny 13.05- 12.08 na kwotę 1680 brutto, która została przedłużona na czas określony od 13.08 , również z wynagrodzeniem 1680 brutto. 

Ponieważ praca bardzo wpływa na mój stan zdrowia w ciąży po upływie 12tego tygodnia czyli w październiku zamierzam przejść na l4.

Czy kwota chorobowego wyliczana będzie z aktualnej umowy czy również z poprzedniej ? Czy w ogóle ma to jakieś znaczenie skoro kwota wynagrodzenia jest ta sama? 

podstawa zasilku w 2014  będzie liczona od kwoty 1680 minus skladki zus , czyli 100% = 48,32 zl za dzień choroby;

#47 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2014 - 09:01

Czy do wyliczenia pensji na L4 ciążowym wliczają się premie uznaniowe i 13stka (do wyliczenia średniej z ostatnich 12 miesięcy)?

#48 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 17 wrzesień 2014 - 10:41

O tym czy premia uznaniowa zostanie wliczona do podstawy zasiłku chorobowego decyduje regulamin wynagradzania i fakt,czy premia jest pomniejszana o absencję chorobową.Natomiast trzynastka wchodzi proporcjonalnie do podstawy zasiłku chorobowego.jeżeli pytasz jako pracodawca zapoznaj się z Obliczanie wynagrodzenia i innych świadczeń.

#49 salamandrio

salamandrio

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 17 wrzesień 2014 - 13:23

Bardzo ważny wątek. Właśnie w mojej firmie zatrudniona jest także moja żona, planujemy dziecko i zastanawiam się jak to wszystko ogarnąć? 

#50 Guest_daria

Guest_daria
  • Goście

Napisano 08 październik 2014 - 10:42

Witam,

Mam pytanie: jestem w 14 tyg ciąży od dnia 22 września jestem na l4, z dniem 1 października dostałam podwyżkę (zaległą- związaną z moim awansem), brutto przed podwyżką wynosiło 3299, natomiast po podwyżce 4299. Czy skorzystam w ogóle z tej podwyżki w trakcie mojego l4 czy dopiero po powrocie do pracy? Dodam, że do pracy wrócę dopiero po macierzyńskim, ponieważ mam ciążę zagrożoną i niestety nie mogę pracować...

#51 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 08 październik 2014 - 10:57

Podwyżka nie ma w tej chwili wpływu na wysokość otrzymywanego zasiłku.Aby ponownie przeliczyć podstawę wypłaty zasiłku musiałabyś przepracować pełne trzy miesiące kalendarzowe od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca.

#52 Guest_daria

Guest_daria
  • Goście

Napisano 08 październik 2014 - 11:27

Podwyżka nie ma w tej chwili wpływu na wysokość otrzymywanego zasiłku.Aby ponownie przeliczyć podstawę wypłaty zasiłku musiałabyś przepracować pełne trzy miesiące kalendarzowe od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca.

Dziękuję za odpowiedź.

Czyli nici z mojej podwyżki...

#53 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8146 postów

Napisano 08 październik 2014 - 11:32

Witam ponownie. brutto wynosi 3239 - jednak tak jak wspomniałam nie mam przepracowanych 12-miesiecy. pracuje od 9 miesiecy

93,16 zł brutto 100% za dzien choroby

74,53 zł brutto 80% za dzien choroby

#54 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10833 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 październik 2014 - 21:30

Witam,

Mam pytanie: jestem w 14 tyg ciąży od dnia 22 września jestem na l4, z dniem 1 października dostałam podwyżkę (zaległą- związaną z moim awansem), brutto przed podwyżką wynosiło 3299, natomiast po podwyżce 4299. Czy skorzystam w ogóle z tej podwyżki w trakcie mojego l4 czy dopiero po powrocie do pracy? Dodam, że do pracy wrócę dopiero po macierzyńskim, ponieważ mam ciążę zagrożoną i niestety nie mogę pracować...

Nie napisałaś od kiedy miałaś prawo do wyższego wynagrodzenia, a tylko, że zaległa. 

#55 rita

rita

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1080 postów

Napisano 10 październik 2014 - 11:55

Nie napisałaś od kiedy miałaś prawo do wyższego wynagrodzenia, a tylko, że zaległa. 

bardzo słuszna uwaga, bo może jednak twoja zaległą podwyżka będzieć mieć wpływ na wysokość podstawy zasiłku

#56 Guest_Basia

Guest_Basia
  • Goście

Napisano 19 październik 2014 - 21:57

Witam,

Proszę o pomoc w obliczeniu podstawy zasiłku chorobowego (jestem w 12 tyg ciąży)  zatrudnilam się na pełny etat dwa miesiące temu (sierpień 2014) z wynagrodzeniem 4500,00 netto, wcześniej przez 3 miesiące odprowadzałam składki ZUS z własnej działalności-najniższe z możliwych (maj, czerwiec, lipiec 2014) jeszcze wczesniej przez sześć miesięcy (listopad, grudzień 2013, styczeń, luty, marzec, kwiecień 2014)byłam na urlopie macierzyńskim i pracowałam na 1/4 etatu z wynagrodzeniem 802,50 netto od pracodawcy i 1782,70 netto z ZUS. Co jest moją podstawą do zasiłku chorobowego, czy dobrze ze dr wypisała mi zwolnienie do mojego pracodawcy? czy powinna wystawić je do mojej działalności bo wciąż ją prowadzę ale nie odprowadzam za siebie składek? Dziękuje z góry za pomoc

#57 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8136 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 19 październik 2014 - 23:19

Skoro nie odprowadzasz dobrowolnych składek z tytułu prowadzonej działalności to nie podlegasz z tego tytułu pod ubezpieczenie chorobowe.Pod ubezpieczenie chorobowe podlegasz natomiast obowiązkowo z tytułu zatrudnienia i umowy o pracę.Zwolnienie lekarskie powinno być wystawiane na obecnego pracodawcę.Zasiłki chorobowe wyliczamy z podstawy brutto.

#58 Guest_Basia

Guest_Basia
  • Goście

Napisano 20 październik 2014 - 14:58

dziekuje tak myslałam, a czy wysokość zasiłku chorobowego wyliczę z podsawy brutto mojej obecnej pracy czy ze średniej z ostatnich 12 m-cy bo chyba tego nie rozumiem.

#59 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8136 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 październik 2014 - 17:44

Podstawę zasiłku chorobowego  zawsze wylicza się z trwającego obecnie stosunku pracy z wynagrodzeń brutto ((chyba,że zachorujemy po ustaniu zatrudnienia to wtedy z właśnie zakończonego stosunku pracy).

#60 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 październik 2014 - 17:12

Witam. Juz wcześniej pisałam tutaj na forum. I mam kolejne pytanie. Pomóżcie otóz poprosiłam pracodawce oto z jakiej podstawy biorą wyliczenia do wynagrodzenia chorobowego. Jestem w ciazy od 5 tyg jestem na zwolnieniu (obecnie 11tydzien)

Wysłali mi pismo z jakich podstaw wyliczyli i powiedzcie z jakiej podstawy wylicza się średnia? tzn z wynagrodzenia brutto tak wiem ale czy to wynagrodzenie brutto minus skladki i dopiero z tego co zostało po odliczeniu składek wylicza się średnia brutto ? U mnie pesja była różna tak więc rózne wartości brutto zaznaczam że wsyzstkie premie mi się wliczają do średniej. To np jesli ktos ma zawsze srednia brutto 1680 to z tego jest liczona srednia czy dopieropo odjęciu składek ktore pracodwca płacił? i dopiero z tego średnia i kolejne odciagniecie składek z danej sredniej? 

czyli np 1680 te składki na ubezpieczenia zdrowotne emerytalne i spoleczne bedzie brutto

i pózniej  ztego brutto kolejne składki aby obliczyć dane wynarodzenie netto

Mam nadzieje ze jako tako można zrozumiec o co mi chodzi:)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych