Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zasiłek chorobowy podczas ciąży

wróć do serwisu Księgowość 559 odpowiedzi w tym temacie

#541 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14678 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 13 wrzesień 2017 - 11:28

"......niestety uczymy się na błędach....." o jakich błędach mówisz?

#542 Trissx

Trissx

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 13 wrzesień 2017 - 16:34

Bardziej myślałam tu o sobie, że nie znałam przepisów, chorowałam itp. Gdybym wiedziała jak nalicza się podstawę chorobowego, w jakiej sytuacji się znajdę, to popracowałabym do końca lipca nie patrząc na swoje samopoczucie by mieć te przepisowe 3 miesiące bez L i naliczoną podstawę według moich obecnych zarobków.

#543 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14678 postów

Napisano 13 wrzesień 2017 - 17:01

No nie wiem, czy to byłoby rozsądne, mogło grozić ciąży, lekarz wiedział lepiej :)

#544 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11216 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 13 wrzesień 2017 - 18:57

"Z tego wychodzi iż do naliczenia nowej podstawy zabrakło mi 2 tygodni," - nie wiem co tu masz na myśli.

W lutym 2016 miałaś inne wynagrodzenie niż w czerwcu 2016 ? A teraz jakie masz wynagrodzenie - bo piszesz o lepszych obecnych zarobkach. 

Cały czas masz 3/4 etatu ? Jakieś składniki zmienne też dostajesz ?

Jeśli chcesz, to podaj więcej informacji, to spróbujemy sprawdzić czy dobrze ci wypłacili ten zasiłek. 

A może to nie za cały sierpień miałaś naliczone ? Jakie były daty zwolnień /czy zwolnienia/ na sierpień ?

#545 Trissx

Trissx

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 14 wrzesień 2017 - 09:59

Dosyć często chorowałam przed operacją w lutym 2017 i odstępy między chorobami nigdy nie były dłuższe niż 2 miesiące, a od sierpnia 2016 praktycznie co miesiąc byłam na jakimś zwolnieniu. Po operacji miałam małe powikłania w kwietniu dlatego wtedy również byłam na tygodniowym zwolnieniu. Później przepracowałam bez L cały maj, czerwiec; połowę lipca byłam na urlopie a od 17 lipca do 11 września dostałam zwolnienie z kodem B.

By została mi naliczona nowa podstawa do chorobowego musiałabym przepracować pełne 3 miesiące bez L czyli do końca lipca ;/, niestety tego wtedy nie wiedziałam - szczerze jakoś nigdy nie interesowałam się tymi przepisami.

Obecna podstawa została mi naliczona z lutego 2016 i jest to 1608 zł - bo wtedy dostałam porozumienie do swojej umowy w której zwiększono mi etat i zarobki. Nową umowę na 3 lata dostałam  w maju 2016.

Tak jak pisałam wyżej Pani kadrowa powiedziała iż podstawę naliczono mi za miesiąc w którym przeszłam na wyższy etat a nowa umowa zawarta 3 miesiące później się nie liczy.

W każdym miesiącu mam inne wynagrodzenie - w zależności od przepracowanych godzin, premii itp. Pracuję cały czas na 3/4 etatu ale godzinowo zawsze wyrabiam cały etat.

Ostatnie 3 miesiące ( kwiecień,maj,czerwiec 2017) miałam wysokie wypłaty brutto z powodu nowego systemu premiowania - 3700zł - netto ok.2700. Jak dla mnie w porównaniu do wcześniejszych zarobków to naprawdę wysokie wypłaty.

Z tego co zrozumiałam to niestety nie da się z tym nic zrobić, pozostaje tylko w przyszłości starać się nie chorować :)

#546 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14678 postów

Napisano 14 wrzesień 2017 - 10:18

Być może jest to premia, która nie wchodzi do podstawy zasiłku chorobowego, stad niskie wpływy na konto

#547 Trissx

Trissx

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 14 wrzesień 2017 - 11:19

Pytałam o to i sprawdzałam na wyciągach - premie wchodzą do wyliczania podstawy. Tylko jak pisałam - podstawę miałam wyliczoną za luty 2016 a wtedy był inny system premiowania.

#548 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11216 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 wrzesień 2017 - 12:39

Z poradnika na stronie ZUS

"Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnia się wynagrodzenie z tytułu kolejnych umów trwających bez przerwy albo gdy przerwa między umowami przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, albo gdy umowy zawierane są na nakładające się okresy." 

Jak widać z cytatu podstawa twojego chorobowego w sierpniu 2016 została źle wyliczona, o ile faktycznie przyjęto tylko wynagrodzenie z lutego 2016. Powinna być wyliczona średnia z okresu luty-lipiec 2016.

Czy w 2016 też miałaś wynagrodzenie liczone godzinowo i wyrabiałaś godziny nadliczbowe ?

Przedtem nic o ty nie pisałaś. A wynagrodzenie i dodatek za nadgodziny też wchodzi do podstawy zasiłku. 

Moim zdaniem powinnaś dalej drążyć ten temat. 

#549 Trissx

Trissx

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 14 wrzesień 2017 - 21:47

Od początku pracy w każdym miesiącu mam nadgodziny i w taki sposób wyrabiałam cały etat.

W sumie nic nie tracę i przejdę się do ZUS by sprawdzili czy wszystko jest wyliczane prawidłowo, bo niestety kadry uważają temat za zamknięty.

#550 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11216 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 wrzesień 2017 - 08:51

Ok, napisz wniosek do ZUS o weryfikację wyliczenia podstawy twojego zasiłku chorobowego.

#551 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 04 październik 2017 - 05:10

Witam serdecznie,
Jestem w ciąży i planuje iść na zwolnienie.
Czy jak pójdę na zwolnienie w połowie października to czy okres liczony do średniej 12 mc będzie obejmował październik czy będzie liczony do końca września?
Z góry dziękuję za odp.

#552 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3294 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 04 październik 2017 - 07:13

Masz rację,podstawa będzie liczona do września.

#553 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14678 postów

Napisano 04 październik 2017 - 07:19

".......planuje iść na zwolnienie......." a co myśli o tym twój ginekolog? Jak można planować chorobę?

Tak, podstawa będzie z ostatnich 12 m-cy przed planowaną chorobą i nie obejmie m-ca, w którym plany zrealizujesz.

#554 Forumowicz84

Forumowicz84

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 35 postów

Napisano 05 październik 2017 - 14:42

Najlepiej udaj się po pomoc do specjalisty. Są osoby/firmy, które doradzają w takich sprawa nawet osobom prywatnym. Moje wątpliwości rozwiewa Pan Daniel Kaparuk, jeśli tylko mam kłopot. Bardzo doświadczona osoba, która może pomóc.

#555 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14678 postów

Napisano 05 październik 2017 - 15:02

Najlepiej udaj się po pomoc do specjalisty. Są osoby/firmy, które doradzają w takich sprawa nawet osobom prywatnym. Moje wątpliwości rozwiewa Pan Daniel Kaparuk, jeśli tylko mam kłopot. Bardzo doświadczona osoba, która może pomóc.

Co za idiotyczny wpis!!!! po co gościa reklamujesz? ależ musi być z niego nieudacznik

#556 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 08 listopad 2017 - 13:26

Witam.
Jestem obecnie w ciąży i na L4 od 3 października i kto powinien mi wypłacić pieniądze ZUS czy pracodawca? Bendac w ciąży w 2016r odrazu płacił ZUS za zwolnienie. Dzwoniłam dziś do ZUSU kiedy wyplaca mi świadczenie i pani powiedziała że przez pierwszy miesiac płaci pracodawca. Czy zmienily sie przepisy?

#557 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14678 postów

Napisano 08 listopad 2017 - 13:45

Nie zmieniły się na tyle, ale ty o tym mogłaś wcześniej nie wiedzieć, ze za pierwsze 33 dni choroby w roku to pracodawca płaci wynagrodzenie chorobowe, a ZUS za dni od 34 i dalej zasiłek chorobowy, chyba że pracodawca zatrudnia powyżej 20 pracowników to płaci wszystko.

jeśli w 2016 miałaś już wykorzystane 33 dni chorobowego to dalej (może tak się złożyło, ze jak byłaś w ciąży poprzedniej) zaczął wypłacać ZUS

#558 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 08 listopad 2017 - 13:57

Dziękuję za szybka odpowiedź teraz jest wszystko jasne 😁

#559 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 08 listopad 2017 - 14:13

Mam jeszcze jedno pytanie. Jak bendzie wyliczana podstawa chorobowego jesli od 13 marca 2016 do 3 pazdziernika 2016 bylam na zwolnieniu L4 od 4 pazdziernika 2016 do 2 pazdziernika 2017 bylam na urlopie macieżyńskim. Teraz znow jestem w ciazy i na L4 od 3 października. Czy bendzie liczona przed ciaza w 2016 roku?

#560 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14678 postów

Napisano 08 listopad 2017 - 14:45

Podstawa będzie liczona tak samo jak do macierzyńskiego, nic się nie zmieni.

macierzyński piszemy przez "rz"

słowo będzie piszemy przez "ę"

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych