Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zasiłek chorobowy podczas ciąży

wróć do serwisu Księgowość 559 odpowiedzi w tym temacie

#21 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11183 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 marzec 2014 - 21:48

[font="georgia, serif;"]Tu nie podano aktualnego wynagrodzenia, a nie musi ono być równe tej średniej. [/font]

[font="georgia, serif;"]Nie wiadomo jakie składniki wynagrodzenia Klaudia włączyła do tej średniej.[/font]

#22 Guest_york

Guest_york
  • Goście

Napisano 15 czerwiec 2014 - 20:41

Witam, czy jest ktoś w stanie obliczyć jaki będę dostawała zasiłek chorobowy?

Otóż jestem w ciąży - 5 miesiąc.

I teraz tak... od lutego zeszłego roku miałam umowe na pół etatu czyli 800 zł brutto, od stycznia br 840 brutto. W kwietniu szef zmienił mi umowe na pełny etat - 2000 brutto a od początku czerwca jestem na L4.

Mniej więcej sobie to przeliczyłam i wychodzi gdzieś około 770 zł juz sama niewiem czy brutto czy netto ale tak czy tak, załamałam się bo to są marne pieniądze.

Bardzo prosze o pomoc w wyliczeniu zasiłku.

#23 Glusia

Glusia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 16 czerwiec 2014 - 13:09

Jeśli od kwietnia (zakładam, że od 1-go) masz zmieniony wymiar czasu pracy to podstawa chorobowego będzie wyliczona z wynagrodzenia po zmianie etatu a więc za kwiecień i maj.

Zakładam, że brutto to płaca zasadnicza, więc:

2000-składki ZUS(13,71%) = 1725,80 * 2 m-ce=3451,60/2=1725,80 /30=57,53 zł brutto / 1 dzień chorobowego płatnego 100%

#24 Guest_york

Guest_york
  • Goście

Napisano 16 czerwiec 2014 - 16:48

Dziękuję za odpowiedź.

Tylko nie rozumiem, dlatego odliczamy tylko składki ZUS? Normalnie jeśli mam 2000 brutto to do ręki dostaję 1450 (na okrągło), dlaczego więc teraz miałabym dostać aż 1725 zł? Tzn żeby nie było... byłoby cudnie hehe ale nie rozumiem tego wogóle smile.png

#25 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11183 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 16 czerwiec 2014 - 21:03

Coś źle zrozumiałaś, 1.725,80 to jest kwota brutto za 30 dni choroby. Od tego trzeba odjąć zaliczkę na podatek oraz składkę zdrowotną.

Składki społeczne odejmuje się przy wyliczaniu podstawy chorobowego, od wynagrodzenia chorobowego nie nalicza się składek społecznych.

Napisz w jakich dniach masz chorobowe, to spróbujemy policzyć ile powinnaś dostać wypłaty za czerwiec.

#26 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2014 - 08:15

Witam,

czy ktoś z Państwa orientuje się może czy ZUS bierze pod uwagę również dodatkowe nagrody i premie, od ktorych zostały odliczone wszystkie składki, przy obliczaniu średniego wynagrodzenia z ostatnie 12 miesięcy?

#27 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4314 postów

Napisano 28 lipiec 2014 - 08:19

ZUS "bierze" do podstawy to co mu prześle zakład pracy na druku Z-3. Zasada jest taka, że jeśli wypłacane premie i nagrody były pomniejszane za czas choroby to powinny wchodzić do podstawy późniejszych zwolnień lekarskich, natomisat jeśli kwota ich była wypłacana w całości bez względu czy ktoś chorował czy nie to nie wchodzi do podstawy.

#28 tiarra

tiarra

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 06 sierpień 2014 - 21:03

Dzień dobry, 

mam pytanie co zrobić, żeby zdążyć z najwyższym chorobowym?

Nie jestem jeszcze w ciąży ale staram się. 

Mam firmę od roku. Płacę preferencyjne składki, nie płacę chorobowego od samego początku. Rozumiem, że najlepiej byłoby od września deklarować przychód 9300 i w grudniu pójść na zwolnienie? (zakłądając, że zajdę w ciąże?) 

Ale słyszałam, że są sposoby, żeby płacić wysoką składkę tylko przez miesiąc? Jak to zrobić?

A jeśli to ryzykowne - czy ZUS nie będzie miał zastrzeżeń, jeśli przez 3 miesiące zadeklaruję najwyższe dochody? Nie jestem płatkiem VAT. Przez rok działalności nie wykazałam żadnych dochodów. Pracuję na umowę o dzieło w innej firmie. 

Dzięki za info. 

#29 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11183 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 sierpień 2014 - 22:21

Twoje spekulacje na pewno wzbudzą podejrzenia i wywołają kontrolę ze strony ZUS, bo z góry wiadomy jest cel takiego postępowania. ZUS na pewno przyjrzy się twojej dg, z której nie osiągasz żadnych dochodów i być może zakwestionuje prawo do zasiłku chorobowego /nie wiadomo jeszcze czy w ogóle dostałabyś zwolnienie lekarskie, bo ciąża to nie choroba/.

Aby mieć prawo do zasiłku chorobowego w twoim przypadku należy przez 90 dni terminowo opłacać składki społeczne /w tym dobrowolną chorobową/.

#30 anjja89

anjja89

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 07 sierpień 2014 - 06:33

Witam, dołączę się do tematu choć mam nieco inne pytanie.

Chciałabym sobie obliczyć kwotę jaką powinnam dostać na koniec miesiąca : sierpień 2014 r. ale nie wiem co brać pod uwagę w tych wyliczeniach.

Dodam, że :

-jestem w ciąży, l4 z kodem B dostarczyłam pracodawcy w tym samym dniu co go otrzymałam tj, 04.08.14, a l4 jest wypisane do 02.09.14

-w obecnej pracy jestem zatrudniona na pełen etat - umowa o pracę od 01.12.2013 (tj. 8 pełnych miesięcy przepracowanych)

Dużo czytam, że liczy się średnią z 12 miesięcy i dopiero od tego można wyliczyć poprawną kwotę. Czy mam pracodawcy przedstawić dochody z pozostałych 4 miesięcy gdy nie byłam jeszcze u nich zatrudniona? Firma jest duża i zatrudnia ponad 20 osób więc pewnie to oni będą mi wypłacać należne pieniądze, a księgowość  tej firmie nie jest ich mocną stroną ;)

-październik i listopad - przebywałam na zasiłku dla bezrobotnych

- sierpień i wrzesień - pracowałam na pełen etat -umowa o pracę

Jest może ktoś w stanie wytłumaczyć mi mój przypadek, czego powinnam się spodziewać?

#31 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8175 postów

Napisano 07 sierpień 2014 - 07:30

Witam, dołączę się do tematu choć mam nieco inne pytanie.

Chciałabym sobie obliczyć kwotę jaką powinnam dostać na koniec miesiąca : sierpień 2014 r. ale nie wiem co brać pod uwagę w tych wyliczeniach.

Dodam, że :

-jestem w ciąży, l4 z kodem B dostarczyłam pracodawcy w tym samym dniu co go otrzymałam tj, 04.08.14, a l4 jest wypisane do 02.09.14

-w obecnej pracy jestem zatrudniona na pełen etat - umowa o pracę od 01.12.2013 (tj. 8 pełnych miesięcy przepracowanych)

Dużo czytam, że liczy się średnią z 12 miesięcy i dopiero od tego można wyliczyć poprawną kwotę. Czy mam pracodawcy przedstawić dochody z pozostałych 4 miesięcy gdy nie byłam jeszcze u nich zatrudniona? Firma jest duża i zatrudnia ponad 20 osób więc pewnie to oni będą mi wypłacać należne pieniądze, a księgowość  tej firmie nie jest ich mocną stroną wink.png

-październik i listopad - przebywałam na zasiłku dla bezrobotnych

- sierpień i wrzesień - pracowałam na pełen etat -umowa o pracę

Jest może ktoś w stanie wytłumaczyć mi mój przypadek, czego powinnam się spodziewać?

chorobowe zostanie obliczone z okresu zatrudnienia u obecnego pracodawcy;

podstawa zostanie ustalona z 8 m-cy zatrudnienia

#32 Guest_Lidia

Guest_Lidia
  • Goście

Napisano 11 sierpień 2014 - 20:36

Dostałam dzisiaj przekaz z ZUSu tyt. zasiłku chorobowego za okres od 23-31.07.2014 w wysokości 593,86 zł (Dochód 724,86 zł, zal. na podatek 131,00 zł)

wyliczyli to podejrzewam tak:

13,71% z 2800 =  383,88

2800-383,88=2416,12

2416 : 30=80,53

80,53 x 9=724,80

zal. na podatek 724,8 x 18% = 131,00 zł

od 01.08.2014 do 25.08.2014 mam dalej L4 (ciąża) i podejrzewam, że od 26.08.2014 do na pewno 31.08.2014 nadal będę przebywala na L4 (ciąża - konieczność leżenia)

za sierpień wychodzi mi, że dochód tyt. zasiłku chorobowego wyniesie:

80,53 zł x 31 dni = 2496,43 zł brutto

Moje pytania:

- czy z tego wyliczonego dochodu brutto, tj. z 2496,43 zł będzie mi potrącona tylko zaliczka na podatek czy jeszcze jakieś składki?

- czy ta zaliczka na podatek wyniesie 2496,43 zł z 18% =  449,49?

- co należy zrobić aby pomniejszyć zaliczkę na podatek o 46,33 zł? jakie dokumenty przedłożyć w ZUSie i kiedy najlepiej to zrobić? czy to, że za niepełny m-c lipiec 2014 miałam już wypłacony zasiłek - można mimo to starać się o zmniejszenie podatku za sierpień jako pierwszy pełny miesiąc wypłaty zasiłku?

#33 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 sierpień 2014 - 20:44

Zasiłek chorobowy brutto  zostanie pomniejszony o podatek dochodowy w wysokości 18% .Niestety ZUS nie stosuje kwoty wolnej od podatku.Kwotę wolną od podatku dochodowego od osób fizycznych odzyskasz z Urzędu Skarbowego po złożeniu zeznania rocznego PiT.Złożenie pism do ZUS nie odniesie skutku.Takie są zasady.

#34 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11183 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 sierpień 2014 - 21:19

Ale jest jakiś druk PIT, który można złożyć w ZUS aby odejmował kwotę ulgi podatkowej w przypadku długiej choroby. Niestety nie pamiętam jego oznaczenia.

#35 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 sierpień 2014 - 22:59

Ale jest jakiś druk PIT, który można złożyć w ZUS aby odejmował kwotę ulgi podatkowej w przypadku długiej choroby. Niestety nie pamiętam jego oznaczenia.

Tak,tylko,że Lidia ma złożony PiT 2 u swojego pracodawcy.

#36 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11183 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 sierpień 2014 - 20:37

tak, ale napisałam to raczej ogólnie, informacyjnie 

#37 Guest_Asia 12

Guest_Asia 12
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2014 - 21:02

Witam. Mam zapytanie. Od 9 miesięcy jestem zatrudniona na pełen etat. Moje wynagrodzenie wynosi 2400netto. Czy jest w stanie ktoś obliczyć ile będzie wynosiło w takim razie moje wynagrodzenie skoro nie mam roku pełnego? Będę wdzięczna

#38 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 08 wrzesień 2014 - 21:17

Miałaś na myśli zapewne wynagrodzenie chorobowe.Do podstawy wejdą wynagrodzenia za miesiące przepracowane z przed miesiąca zachorowania.Skoro wynagrodzenie jest stałe podstawa będzie wynosiła

2400 zł. - 13,71% x 80% = 1656,76 zł  brutto

#39 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11183 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 wrzesień 2014 - 22:00

podaj wynagrodzenie brutto, bo podstawę chorobowego liczy się z kwoty brutto, a nie netto

#40 Guest_Asia 12

Guest_Asia 12
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2014 - 22:52

Witam ponownie. brutto wynosi 3239 - jednak tak jak wspomniałam nie mam przepracowanych 12-miesiecy. pracuje od 9 miesiecy

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy