Skocz do zawartości


Spółka z o.o. spółka komandytowa


wróć do serwisu Moja Firma 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Mirek

Guest_Mirek
  • Goście

Napisano 06 luty 2014 - 23:41

O co dokładnie chodzi w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa?

To jakieś kombo? Ponoć teraz to popularne



#2 Aplikant_siwy86kie

Aplikant_siwy86kie

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaCK

Napisano 06 luty 2014 - 23:48

[font="sylfaen, serif;"]Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa to nic innego jak spółka komandytowa w której wspólnikiem/komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.[/font]

[font="sylfaen, serif;"]Dlaczego w takim razie nazwa to np. Marmury spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.? Nic prostszego w nazwie sp. k. musi być pełna nazwa komplementariusza w tym przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.[/font]

[font="sylfaen, serif;"]Kwestie te reguluje art. 104 KSH.[/font]

 

[font="sylfaen, serif;"]Art. 104.[/font]

[font="sylfaen, serif;"]§ 1. Firma spółki komandytowej powinna zawierać nazwisko jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie "spółka komandytowa".[/font]

[font="sylfaen, serif;"]§ 2. Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu "sp.k.".[/font]

[font="sylfaen, serif;"]§ 3. Jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna, firma spółki komandytowej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem "spółka komandytowa". Nie wyklucza to zamieszczenia nazwiska komplementariusza, który jest osobą fizyczną.[/font]

[font="sylfaen, serif;"]§ 4. Nazwisko komandytariusza nie może być zamieszczane w firmie spółki. W przypadku zamieszczenia nazwiska lub firmy (nazwy) komandytariusza w firmie spółki, komandytariusz ten odpowiada wobec osób trzecich tak jak komplementariusz.[/font]

 

[font="sylfaen, serif;"]Zabiegi takie są często robione aby zoptymalizować zobowiązania oraz podatki.[/font]

 

[font="sylfaen, serif;"]Generalnie spółka z o.o. gdy zostanie komplementariuszem odpowiada za zobowiązania spółki komandytowej całym swoim majątkiem bez ograniczenia. Więcej chyba nie musze dodawać. Podatki nie ma CITu w spółkach komandytowych. Opodatkowani są wspólnicy.[/font]





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy