Skocz do zawartości

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

wróć do serwisu Kadry 24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2014 - 19:32

Pracownicy otrzymują ekwiwalent za pranie odzieży roboczej. Jest od wypłacany ryczałtowo, pomniejszany o dni nieobecności w pracy. Wyczytałam gdzieś, że zwolnieniu z opodatkowania i ozusowania :) podlega jedynie ekwiwaltnt naliczany w oparciu o indywidualne koszty ponoszone przez pracownika. Czy ktos ma pomysł jak je określić indywidualnie przy 40 pracownikach ?

#2 Aniqa13

Aniqa13

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 80 postów

Napisano 31 styczeń 2014 - 19:57

Witaj, ekwiwalent nie jest przychodem pracownika tylko formą rekompensaty, nie naliczasz składek ani podatku. Żadna kontrola PIP nam tego nigdy nie podważyła.

#3 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 02 luty 2014 - 12:26

Dzięki za odpowiedź. Kontrola PIP- NIE ale kontrola ZUS jak się okazuje - TAK. Moja kolezanka doświadczyła takiej sytuacji. Kontrolujący stwierdził, że ekwiwalent wtedy jest zwolniony z ZUS gdy odzwierciedła faktyczne koszty poniesione przez pracownika. Tylko jak je ustalic skoro jeden pierze w pralce a drugi ręcznie, a trzeci oddaje do pralni Dołączona grafika

#4 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 17 marzec 2014 - 11:09

niedawno kupiłam odzież roboczą dla moich pracowników i teraz zaczęłam się zastanawiać w jaki sposób wylicza się ten ekwiwalent za pranie? raczej wolałabym, żeby każdy pracownik zajmował się praniem swojej odzieży roboczej

#5 Eni

Eni

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2544 postów

Napisano 17 marzec 2014 - 11:16

należy ustalić zużycie i koszty prania (1m3 zimnej wody, 1m3 ścieków, 1kWh, jednostkę proszku do prania, następnie średnie zużycie wody i ścieków przy 1 praniu oraz średnie zużycie prądu przy 1 cyklu prania); można też ustalić kilka grup intensywności brudzenia (wiadomo, że nie na każdym stanowisku odzież będzie brudziła się tak samo);

#6 ksiegowyngo

ksiegowyngo

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 369 postów

Napisano 18 marzec 2014 - 08:44

Do: Gość_ania:  Nie spotkałem się nigdy z wyliczaniem indywidualnego kosztu dla każdego pracownika. Owszem, różnica pomiędzy ryczałtem za pranie a ekwiwalentem za pranie jest bardzo cienka, ale nie spotkałem się aby był różny ekwiwalent dla jednego zakładu. 

Czy możesz podać ile wynosi ten ekwiwalent/ryczałt miesięcznie ? ZUS czasami rożne rzeczy podważa w kontrolach, nie zawsze słusznie.

Do: Gość_karolina: Można też poprosić o ofertę prania 3 pralni w okolicach i przyjąć koszt najniższej oferty. Ma to swoje uzasadnienie w tym, że jeśli sami pralibyście tą odzież to takie ponosilibyście koszty.

#7 Eni

Eni

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2544 postów

Napisano 18 marzec 2014 - 08:54

http://www.experto24...kladki-zus.html

#8 Eni

Eni

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2544 postów

Napisano 18 marzec 2014 - 09:00

i jeszcze stanowisko jednego z oddziałów ZUSu w tej sprawie:

"(...) należy przyjąć, że w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie uwzględnia się ekwiwalentów pieniężnych za pranie odzieży roboczej przy założeniu, że są one wypłacane zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, tj. w wysokości odzwierciedlającej koszty faktycznie poniesione przez pracownika.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, że wypłaca comiesięcznie pracownikom ekwiwalent pieniężny w stałej, zryczałtowanej wysokości. Bezpośrednim skutkiem ustalenia stałej kwoty wskazanego świadczenia jest jego nieekwiwalentność w stosunku do faktycznych kosztów prania odzieży roboczej poniesionych przez różnych pracowników.

W świetle powyższego, uwzględniając przedstawione przez wnioskodawcę zdarzenie przyszłe oraz obowiązujący stan prawny Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za nieprawidłowe stanowisko przedsiębiorcy w sprawie nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zryczałtowanej kwoty ekwiwalentu pieniężnego za pranie odzieży roboczej. (...)"

a tutaj link do całości interpretacji -> http://www.podatki.b...ej_10_21120.htm

#9 Eni

Eni

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2544 postów

Napisano 18 marzec 2014 - 09:03

my do niedawna też wypłacaliśmy "po równo", ale po natknięciu się - chyba w Rzeczpospolitej, jeśli dobrze pamiętam - na artykuł opisujący podobne do powyższego stanowisko ZUSu - zmieniliśmy zasady; różnice są niewielkie, ale są :) dobry BHPowiec bez problemu poradzi sobie z utworzeniem odpowiednich zapisów; ;)

#10 Guest_Markus

Guest_Markus
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2014 - 08:37

Szczerze mówiąc myślałem, że ekwiwalent za pranie to relikt poprzedniej epoki. Ile to się człowiek dowiaduje w internecie. Właśnie wyposażyłem pracowników w taką odzież i jeden się dopominał tych pieniędzy za pranie. Ale czy to dotyczy wszystkich pracowników, czy tylko zatrudnionych na umowę o pracę?

#11 ksiegowyngo

ksiegowyngo

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 369 postów

Napisano 23 kwiecień 2014 - 08:49

Każdy pracownik to osoba zatrudniona na umowę o pracę. Jeśli ktoś ma umowę zlecenie to jest "zleceniobiorcą" a jak ma umowę o dzieło jest "wykonawcą".

#12 Guest_Markus

Guest_Markus
  • Goście

Napisano 23 kwiecień 2014 - 10:40

To miło, że mnie poprawiłeś, bardzo dziękuję. Jednak nie była to odpowiedź na moje pytanie sleep.png

#13 ksiegowyngo

ksiegowyngo

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 369 postów

Napisano 23 kwiecień 2014 - 10:46

No to jeszcze raz, bo może faktycznie to było niejasne, dzież robocza i ekwiwalent za pranie wysługuje tylko pracownikom. Nie zleceniobiorcom ani wykonawcom.  Ale jeśli zlecenie tego wymaga to można też na zleceniu, z tym, że tego już przepisy nie nakazują. Wydałeś wszystkim ?

#14 Guest_Głads

Guest_Głads
  • Goście

Napisano 09 maj 2014 - 12:35

dokładnie, podbijam, ja też mam takie pytanie, a mnie dotyczy taka odzież http://www.sklep.int...chnia.pl/pl/new

#15 Guest_regge

Guest_regge
  • Goście

Napisano 22 maj 2014 - 16:54

dobrze ze trafilem na ten watek bo sam kupilem odziez robocza i sie zastanawialem sie jak to jest z tym ekwiwalentem i komu sie on nalezy. Teraz juz jest dla mnie wszystko jasne. Wielkie dzieki!

#16 Polka

Polka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 106 postów

Napisano 22 październik 2014 - 08:18

Witam,

Wypłacamy pracownikom ekwiwalent za pranie odzieży roboczej ale chcielibysmy sami prać, mamy pralkę. Czy wystarczy napisac nowe zarządzenie, że z dniem ....... nie będzie wypłacany ekwiwalent. I podac powód?

#17 Ewania

Ewania

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 58 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 październik 2014 - 18:34

Tak. Mozna tak zrobic.

"Jednym z objawów zbliżającego się załamania nerwowego jest przekonanie, że wykonujemy niezwykle ważną pracę" (Bertrand Russel)

#18 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2015 - 00:17

Dlatego ja poszedłem po rozum do głowy i poszukałem firmy, która zabiera mi odzież roboczą właśnie brudną i przywozi wypraną. Nie niszczy jej. Bo moi pracownicy, chociaż dobrzy, już kilkakrotnie przynieśli mi szmaty po praniu i jeszcze musiałem im za to płacić. Totalna ekonomiczna porażka.

#19 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 25 styczeń 2015 - 20:09

A jak się nazywa ta firma o której piszesz? - chodzi o pranie?

#20 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2015 - 17:02

Natare. Wygooglaj sobie, łatwo znaleźć

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych