Skocz do zawartości

Działalność a najem

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2014 - 22:50

Pytanko. Jeśli podatnik chce rozpocząć działalność gospodarczą i zarejestrował sie do vat, to czy świadcząc wcześniej usługi najmu ( zwolnione z vat) - musi je również opodatkować, czy tez nie?

#2 blogusxd

blogusxd

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 137 postów

Napisano 30 styczeń 2014 - 23:05

Witam, postaram się pomóc. Otóż TAK jak najbardziej powinien je opodatkować. 

Ponieważ stawka VAT za najem będzie zalezała właśńie od tego czego ten konkretny najem dotyczy? Jeśli to będzie na cele stricte mieszkaniowe to w tym wypadku bedzie stawka ZWJeśli będzie przeznaczony na inne to stawka 23%

Oczywiscie w przypadku starania się o zwrot VAT - taką deklarację składa sie w Urzędzie Skarbowym przypisanym do miejsca zamieszkania.

#3 Guest_IZA140

Guest_IZA140
  • Goście

Napisano 07 luty 2014 - 12:17

Mam pytanie: Jestem właścicielem lokalu użytkowego, który wynajmuje na prowadzenie działalności gospodarczej. W umowie najmu mam podaną kwotę brutto do zapłaty za sam czynsz. Wszystkie opłaty pozostałe wynajmujący płaci sobie sam. Ja prowadzę działalność gospodarczą (jednoosobowa działalność opodatkowana wg skali podatkowej), ale najem ten jest moim najmem prywatnym i rozliczam go ryczałtowo. Ponieważ jestem również Vat-owcem wystawiam również faktury VAT, w których kwota brutto to kwota którą dostaję od najemcy. Podatek ryczałtowy 8,5% liczę jednak od wartości netto faktury. Vat odprowadzam do US. Czy dobrze robię??? Proszę o pomoc w tej sprawie.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych