Skocz do zawartości

Zdjęcie

jak rozliczyć ulgę na dziecko

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Adelajda

Adelajda

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 565 postów

Napisano 30 styczeń 2014 - 12:47

Dzień dobry, moje pytanie dotyczy ulgi na dziecko w rozliczeniu rocznym, otóż chciałam zapytać jak to jest w momencie, gdy oboje rodzice nie wychowują razem dziecka i nigdy nie byli małżeństwem. Ojciec dziecka mieszka w innej miejscowości niż ja razem z synem. Nie jest pozbawiony praw, jednak w całym roku 2013 spędzał z dzieckiem pojedyncze dni, będzie to raptem może około 2 miesiące. W związku z tym, czy mogę odliczyć ulgę za dziecko na siebie, tzn. na 10 miesięcy, a ojciec 2 miesiące, czy należy to zrobić po połowie?

#2 blogusxd

blogusxd

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 137 postów

Napisano 30 styczeń 2014 - 12:56

W odpowiedzi na to pytanie pomocne będą oczywiście przepisy w zakresie PIT, a zatem jeśli oboje rodziców wykonują władzę rodzicielską, wówczas ulga przysługuje każdemu z tych rodziców w częściach równych, czyli po połowie lub w dowolnie ustalonej przez nich proporcji. Oczywiście należy przy tym uważać, żeby kwota odliczona przez obojga rodziców nie przekroczyła rocznego limitu ulgi. W celu ustalenia proporcji odliczenia przysługującego każdemu z was, niezbędne będzie porozumienie pomiędzy wami jako rodzicami, ponieważ to wam ustawa pozostawia decyzję w tym względzie.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy