Skocz do zawartości

ulga prorodzinna

wróć do serwisu Księgowość 37 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_dorota

Guest_dorota
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2014 - 10:44

Dochód  wszpolny mój i męża przekroczył 112 tys. natomiast mój jest mniejszy niż 56 tys. Mamy jedno dziecko, czy jeśli rozliczymy sie osobno mam prawo do ulgi na dziecko?

#2 Martela

Martela

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 297 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 styczeń 2014 - 10:52

Witam

Nie nie możesz , oczywiście możesz rozliczyć się osobno z mężem ale to nie daje Ci prawa do odliczenie ulgi prorodzinnej, radze sprawdzić czy rzeczywiście przekroczyliście 112 tys, ponieważ przekroczenie powstaje gdy przychód minus koszty i minus składki na ubezpieczenie społeczne i dopiero tą kwotę należy wziąść pod uwagę jeśli jest większa niż 112 tys nie możesz odliczyć ulgi , jeśli mniejsza możesz  z niej skorzystać

Pozdrawiam

#3 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2014 - 20:51

Dochód  wszpolny mój i męża przekroczył 112 tys. natomiast mój jest mniejszy niż 56 tys. Mamy jedno dziecko, czy jeśli rozliczymy sie osobno mam prawo do ulgi na dziecko?

Ja mam taki przypadek: mam dwoje dzieci, jedo w szkole średniej drugie ukończyło w 2013 roku licencjat i zmieniło stan cywilny w lipcu. Mój dochód przekracza te 112 tys nawet po odliczeniach. Czy moge to rozliczyć tak że do czerwca włączenie odliczę za dwoje a od lipca już nie czy może do czerwca włącznie za dwoje a od lipca tylko jedno czy wogóle mi się nie nalezy odliczenie?

#4 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 styczeń 2014 - 22:43

Kryterium dochodowości _Ania w TWoim przypadku nie obowiązuje. Odliczysz ulgę w wysokości 1112,04 zł plus jeśli chodzi o drugie to odliczenie nie przysługuje poczynając od miesiąca kalendarzowego, w którym dziecko wstąpiło w związek małżeński (np. w lipcu 2013 r., to ulga nie przysługuje począwszy od dnia 1 lipca 2013 r., czyli za ostatnie 6 miesiące roku podatkowego - można odliczyć ulgę za pierwszych 6 miesięcy roku podatkowego).

#5 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 styczeń 2014 - 22:46

Odliczenie nie przysługuje, jeżeli podatnik wykonywał władzę rodzicielską, w stosunku do jednego małoletniego dziecka i jednocześnie dochody podatnika pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim i jego małżonka, przekroczyły w roku podatkowym kwotę 112 000 zł,

Za te dochody, uważa się dochody uzyskane łącznie w danym roku podatkowym, pomniejszone o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne, zapłaconych przez podatnika lub potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika.

#6 Guest_Lila

Guest_Lila
  • Goście

Napisano 03 luty 2014 - 14:31

Witam,

Prosze o opinię czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej za rok 2013.

Jestem w związku małżeńskim i wychowuję dziecko z poprzedniego małżeństwa. Ojciec mojej córki nie korzysta z ulgi prorodzinnej, niewielki mam z nim kontakt i nie wiem ile zarabia.

Z obecnym mężem mam rozdzielność majątkową, nie mamy wspólnych dzieci. Dochody moje i obecnego męża w sumie nie przekraczają 112000 , ale moje dochody nawet pomniejszone o składkę na ubezpieczenie społeczne przekraczają kwotę 56000. 

Czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej za 2013r ?

#7 Martela

Martela

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 297 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 luty 2014 - 15:06

Witam

Jeśli Twój obecny mąż adoptował lub przysposobił córkę to możecie sie wspólnie rozliczyć i odliczyć córkę, jeśli nie to nie macie prawa do odliczenia ulgi prorodzinnej

Pozdrawiam

#8 Guest_Lila

Guest_Lila
  • Goście

Napisano 03 luty 2014 - 15:23

Martela,

Nie jestem ekspertem Dołączona grafika ale niezależnie od faktu przysposobienia moje córki przez mojego obecnego męża (które nie nastąpiło i nigdy nie nastąpi) w jaki sposób miałabym rozliczyć się z nim wspólnie mając rozdzielność majątkową ?

#9 Martela

Martela

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 297 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 luty 2014 - 15:42

Chodziło mi o to że możecie zachować kryterium 112 tys

#10 Guest_Lila

Guest_Lila
  • Goście

Napisano 04 luty 2014 - 14:52

Interpretacja US jest nieco inna niż Twoja.

Dzisiaj złozyłam PIT, pytałam w swoim US i w KIP.

Jeżeli z obecnym mężem nie przekraczamy wspólnie 112000 to mogę skorzystać z ulgi. Co do jej wysokości powinnam porozumieć się z byłym mężem, Kwestia rozdzielności majątkowej nie jest ostotna w tym przypadku. A przysposobienie / adopcja zupełnie nie ma tu zastosowania, problemem było MOJE uprawnienie do ulgi na MOJE dziecko, do którego stwoirdzenia bierze się dochody moje i obecnego męża. 

Pozdrawiam

#11 Guest_czarna

Guest_czarna
  • Goście

Napisano 05 luty 2014 - 10:20

Piszecie o uldze na dziecko, które ukończyło licencjat A czy na taką osobę w ogóle przysługuje ulga ze względu na wiek? Czy małoletnie dziecko to nie dziecko do ukończenia 18 roku życia lub zawarcia związku małżeńskiego? Ja mam syna, który ukończył 22 lata i studiuje i Pani w skarbówce powiedziała, że nie mogę skorzystać z ulgi na dziecko :-(

Możecie mi to wytłumaczyć opierając się na jakiejś podstawie prawnej?

#12 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14199 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 05 luty 2014 - 22:56

Piszecie o uldze na dziecko, które ukończyło licencjat A czy na taką osobę w ogóle przysługuje ulga ze względu na wiek? Czy małoletnie dziecko to nie dziecko do ukończenia 18 roku życia lub zawarcia związku małżeńskiego? Ja mam syna, który ukończył 22 lata i studiuje i Pani w skarbówce powiedziała, że nie mogę skorzystać z ulgi na dziecko :-(

[font="georgia, serif;"]Pani w skarbówce źle ci powiedziała. Możesz odliczyć ulgę na syna skoro się uczy i ma mniej niż 25 lat.[/font]

#13 Guest_Elka

Guest_Elka
  • Goście

Napisano 11 luty 2014 - 11:54

Witam,

Mam pytanie. Prowadzę działalnosc zryczałtowaną, oprócz tego pracuję jako pracownik fizyczny, moje dochody nie przekraczają 56000 tys. Mąż jednak przekracza tą kwotę. Ze względu na to że prowadzę te działalnosc nie możemy sie razem rozliczyć.Czy mogę odliczyć ulgę prorodzinną?W sumie nie przekraczamy kwoty 112000 tyś.

#14 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14199 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 luty 2014 - 22:40

[font="georgia, serif;"]Skoro wasz dochód mieści się w tej kwocie to możesz odliczyć ulgę na dziecko.[/font]

[font="georgia, serif;"]Rozumiem, że tylko jedno dziecko masz do odliczenia.[/font]

#15 Guest_Elka

Guest_Elka
  • Goście

Napisano 12 luty 2014 - 11:24

[font="georgia, serif;"]Skoro wasz dochód mieści się w tej kwocie to możesz odliczyć ulgę na dziecko.[/font]

[font="georgia, serif;"]Rozumiem, że tylko jedno dziecko masz do odliczenia.[/font]

tak, mam jedno dziecko

#16 aga-d

aga-d

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 12 luty 2014 - 12:39

Możesz skorzystać z ulgi na dziecko pełnoletnie, uczące sie lub studiujące. Art 27 f pkt 6 - mowa o podatnikach utrzymujących pełnoletnie dziecko uczace się przy zachowaniu kryterium wieku i dopuszczalnego dochodu dziecka.

#17 Guest_Iwona

Guest_Iwona
  • Goście

Napisano 20 marzec 2014 - 10:14

Witam

Jestem w trakcie rozwodu, roziczam się osobno, mój dochód nie przekracza 5 tys. ale nie wiem jaki jest dochód męża, nie chce mi udzielić takiej informacji. Co w takiej sytuacji? Zrezygnować z ulgi?

#18 ona i on

ona i on

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 26 kwiecień 2014 - 14:23

Witam,

rozliczam się razem z żoną, mamy 1,5 roczną córkę, z umów o pracę na czas nieokreślony. Razem mamy przychód brutto za 2013: 184723,61 zł

Czy wobec tego przysługuje nam ulga prorodzinna?

#19 Guest_Monia

Guest_Monia
  • Goście

Napisano 11 luty 2015 - 13:03

Witam, jeśli jestem panna i przekraczam dochod 56000 i mam jedno dziecko to mogę odliczyć coś czy nic?

#20 marta789

marta789

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 62 postów

Napisano 11 luty 2015 - 18:59

Niestety nie.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy