Skocz do zawartości


Aport - jak się go pozbyć?


wróć do serwisu Moja Firma 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_tutek

Guest_tutek
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2014 - 08:39

Cześć,

 

Mamy w spółce taki problem, że jeden ze wspólników wniósł do spółki aportem sprzęt biurowy. Po roku działalności spółki zdecydował, że nie chce już być jej wspólnikiem i chce, żeby cały aport do niego wrócił. Czy można pozbyć się aportu? Jak to zrobić? Proszę o pomoc..



#2 Aplikant_siwy86kie

Aplikant_siwy86kie

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaCK

Napisano 05 luty 2014 - 20:40

[font="sylfaen, serif;"]Początkowo opiszemy aport. ;)[/font]

[font="sylfaen, serif;"]KSH[/font]

[font="sylfaen, serif;"]Art. 158[/font]

[font="sylfaen, serif;"] § 1. Jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziału ma być w całości albo w części wkład niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów.[/font]

[font="sylfaen, serif;"]§ 3. Przedmiot wkładu pozostaje do wyłącznej dyspozycji zarządu spółki. [/font][font="sylfaen, serif;"]– to jest kluczowe postanowienie w naszej sprawie.[/font]

[font="sylfaen, serif;"]Wspólnik kiedyś czy to przy zakładaniu spółki czy jak przystępował do działającej spółki pokrył swoje udziały wkładem niepieniężnym czyli aportem. Od tego czasu przedmiot aportu jest własnością spółki, którym dysponuje zarząd. On jako wspólnik nic teraz nie ma do gadania.[/font]



#3 Aplikant_siwy86kie

Aplikant_siwy86kie

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaCK

Napisano 05 luty 2014 - 20:50

[font="sylfaen, serif;"]Zapomniałem jeszcze dodać, że jedynie co może zrobić to zbyć swoje udziały na rzecz innych osób lub na rzecz spółki w celu ich umorzenia. Trzeba jednak każdorazowo zajrzeć do umowy spółki. Cenę udziałów ustalają strony umowy kupna-sprzedaży.[/font]

 

[font="sylfaen, serif;"]Jeszcze warto zajrzeć do przepisów o likwidacji spółki (zasady podziału majątku przy likwidacji)[/font]

 

[font="sylfaen, serif;"]KSH[/font]

[font="sylfaen, serif;"]Art. 286.[/font][font="sylfaen, serif;"] § 1. Podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli.[/font]

[font="sylfaen, serif;"]§ 2. Majątek, o którym mowa w § 1, dzieli się między wspólników w stosunku do ich udziałów.[/font]

[font="sylfaen, serif;"]§ 3. Umowa spółki może określać inne zasady podziału majątku.[/font]

 

[font="sylfaen, serif;"]Przepisy te również nie przewidują możliwości zwrotu w naturze przedmiotu wkładu niepieniężnego. § 3 tyczy się natomiast sytuacji, w której jeden z udziałowców będzie uprzywilejowany co do kwoty dzielonej na dostanie 100 zł za jeden udział jak wszyscy + 50 zł.[/font]



#4 Aplikant_siwy86kie

Aplikant_siwy86kie

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 102 postów
  • LokalizacjaCK

Napisano 05 luty 2014 - 22:12

[font="sylfaen, serif;"]Przepraszam zaszła mała pomyłka z rozpędu. Aport pomyślałem spółka kapitałowa ;)[/font]

[font="sylfaen, serif;"]W osobówkach jest powiedzmy podobnie.[/font]

[font="sylfaen, serif;"]Kwestię tą reguluje poniżej przytoczony przepis Art. 65 KSH:[/font]

 

[font="sylfaen, serif;"]§ 1. W przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki.[/font]

[font="sylfaen, serif;"]§ 2. Jako dzień bilansowy przyjąć należy:[/font]

[font="sylfaen, serif;"]1)  w przypadku wypowiedzenia - ostatni dzień roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia;[/font]

[font="sylfaen, serif;"]2)  w przypadku śmierci wspólnika lub ogłoszenia upadłości - dzień śmierci albo dzień ogłoszenia upadłości;[/font]

[font="sylfaen, serif;"]3)  w przypadku wyłączenia wspólnika na mocy prawomocnego orzeczenia sądu - dzień wniesienia pozwu.[/font]

[font="sylfaen, serif;"]§ 3. Udział kapitałowy obliczony w sposób określony w § 1 i § 2 powinien być wypłacony w pieniądzu. Rzeczy wniesione do spółki przez wspólnika tylko do używania zwraca się w naturze.[/font]

[font="sylfaen, serif;"]§ 4. Jeżeli udział kapitałowy wspólnika występującego albo spadkobiercy wspólnika przy rozliczeniu wykazuje wartość ujemną, jest on obowiązany wyrównać spółce przypadającą na niego brakującą wartość.[/font]

[font="sylfaen, serif;"]§ 5. Wspólnik występujący albo spadkobierca wspólnika uczestniczą w zysku i stracie ze spraw jeszcze niezakończonych; nie mają oni jednak wpływu na ich prowadzenie. Mogą jednak żądać wyjaśnień, rachunków oraz podziału zysku i straty z końcem każdego roku obrotowego.[/font]

 

[font="sylfaen, serif;"]Z powyższego wynika, że obowiązek zwrotu przedmiotu wkładu w naturze może nastąpić tylko wtedy gdy był on wniesiony do używania. W pozostałych przypadkach określa się wartość udziału kapitałowego, wypłaca kasę i cześć :)[/font]

 

Za pomyłkę w powyższych postach przepraszam :D





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych