Skocz do zawartości


Zdjęcie

ulga prorodzinna, rozliczenie wspólne


wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Dorcia13

Dorcia13

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 684 postów

Napisano 28 styczeń 2014 - 08:26

Witam, od kilku lat rozliczaliśmy się wspólnie z małżonkiem. W kwietniu ubiegłego roku mąż otworzył działalność gospodarczą wybierając formę opodatkowania ryczałt, jednocześnie nadal jest zatrudniony na etacie. Wyczytałam, że przy ryczałcie nie przysługuje ulga prorodzinna. Nie chcielibyśmy stracić tej ulgi, gdyż mamy troje dzieci. Mam więc pytanie, czy w związku z powyższym mogę się za ubiegły rok rozliczyć sama bez małżonka i u siebie wykazać ulgę prorodzinną? Czy muszę informować urząd skarbowy o rozliczaniu się samemu? Jeśli tak to na jakim druku i w jakim terminie?



#2 blogusxd

blogusxd

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 137 postów

Napisano 28 styczeń 2014 - 08:40

Jeżeli chodzi o informowanie urzędu, w tym przypadku nie musisz swojego urzędu skarbowego informować, ponieważ wspólne rozliczenie się małżonków jest prawem a nie obowiązkiem, może zatem po prostu dokonać wyboru czy rozliczysz się sama czy z mężem.

Co do rozliczania samej ulgi, odliczenie z tytułu ulgi prorodzinnej dotyczy łącznie obojga rodziców. Kwotę tę mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej. Ale możliwe jest oczywiście odliczenie całej przysługującej ulgi prorodzinnej wyłącznie przez jednego z rodziców, mimo że prawo przysługuje obojgu. A więc z ulgi możesz skorzystać wyłącznie sama, jeżeli podejmiecie wspólnie z mężem taką decyzję, gdy jednocześnie spełnione są warunki pozwalające na skorzystanie odliczenia. Natomiast twój mąż, pracujący nadal na etacie, może również odliczyć ulgę prorodzinną od podatku dochodowego obliczonego według art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



#3 Guest_Członek

Guest_Członek
  • Goście

Napisano 06 luty 2014 - 22:19

Proszę o wyjaśnienie czy "jeszcze" mąż - jesteśmy w trakcie rozwodu może mnie zmuszać do podpisania wspólnego zeznania podatkowego w Niemczech za rok 2012  kiedy to formalnie byliśmy jeszcze małżenstwem ale przez 9 m-cy 2012 roku w separacji- ja mieszkałam w Polsce on w Niemczech. Za 2012 rok rozliczyłam się sama. Mąż straszy mnie sądem jeśli nie podpisze mu wspólnego rozliczenia za 2012 rok bo musi zwrócić ulgi podatkowe z których korzystał jeśli nie podpisze mu wspólnego rozliczenia. Czy ma podstawy żeby mnie szantażować sądem ?





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych