Skocz do zawartości

Umowa zlecenie/składki ZUS

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Kadry1

Guest_Kadry1
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2014 - 23:08

Pytanie: jeżeli student - 24 lata obronił się w czerwca 2013, nastepnie od października podjął znowu, kolejne studia (magisterskie) to gdy pracodawca zatrudni go od 1 sierpnia do 30 wrzesnia to od umowy zlecenia powinien płacić składki ZUS czy też nie? Jak to jest?

#2 blogusxd

blogusxd

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 137 postów

Napisano 27 styczeń 2014 - 23:12

Witam postarm się pomóc.mianowicie z tego co wiem, to jak najbardziej powinien opłacać skaldki ZUS, bo status studenta a prawa studenta to nie jest to samo.ZUS wydał interpretację w tej sprawie i należy oskładkowac taką umowę zlecenie dla studenta.A od 1.10. "na statusie studenta" już bez składek. 

#3 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3700 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 28 styczeń 2014 - 07:45

Umowa zlecenie zawierana z uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych oraz studentami do ukończenia przez nich 26. roku życia lat jest zwolniona ze składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Dla ZUS-u status ucznia do 31 sierpnia ma osoba, która:

-  ukończyła szkołę i nie kontynuuje nauki, 

- kontynuuje naukę w tej samej szkole lub skończyła szkołę i rozpoczyna naukę w następnej, w której rok szkolny rozpoczyna się 1 września,

- kontynuuje naukę na studiach - wówczas zainteresowany powinien przedstawić zaświadczenie o przyjęciu na studia, dzięki czemu status ucznia będzie obowiązywał go do 30 września. 

Dla w/w osób z umowy zlecenia będzie płacony tylko podatek dochodowy:

#4 pracownikroku

pracownikroku

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 28 postów

Napisano 28 styczeń 2014 - 16:59

Z tymi umowami śmieciowymi jest coraz więcej zamieszania ostatnio.

Do tego co napisali moi przedmówcy mogę tylko dorzucić jeszcze dodatkowo taki artykuł: http://www.praca-ket...owy-smieciowe/ który znalazłam jakiś czas temu. Warto mieć wiedzę o tym, co wiąże się z takimi umowami.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych