Skocz do zawartości


Zdjęcie

ulga na dorosłe dziecko uczące się


wróć do serwisu Księgowość 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 aga-d

aga-d

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 27 styczeń 2014 - 11:50

Witam

Czy można odliczyć ulgę na dziecko dorosłe, które w wieku 24 lat rozpoczeło naukę ponownie po kilku latach przerwy?

Pomiedzy nauką w obu szkołach była przerwa kilkuletnia, dziecko w okresie przerwy troche pracowało więc rozliczało sie samo. W ubiegłym roku  osiągneło dochód  do 3089 zł i sie uczyło w szkole dla dorosłych mającej uprawnienia szkoły publicznej.

Generalnie nie znalazłam przepisu, który by wyłączał mozliwość odliczenia ulgi w tym przypadku ale może ktoś wie coś więcej?

 



#2 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14199 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 styczeń 2014 - 22:58

[font="georgia, serif;"]Można odliczyć ulgę na to dziecko. Ale jest warunek, że dochód rodziców wspólnie się rozliczających nie może przekroczyć 112.000 zł.[/font]



#3 aga-d

aga-d

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 28 styczeń 2014 - 07:43

Dziękuję. Dziecko wychowuje matka wdowa czyli dochód do 56 000 zł. Czyli jednocześnie mozna zastosować w opisanym przypadku rozliczenie jako osoba samotnie wychowująca dziecko?

Dodam, że dziecko ma rentę rodzinną (oprócz dochodów z pracy do  3089 zł) ale jej jak wiem nie wliczamy do limitu dochodów jakie może mieć dziecko.



#4 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14199 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 styczeń 2014 - 22:13

[font="georgia, serif;"]W tej sytuacji mama może się rozliczyć jako samotna matka i odliczyć ulgę za dziecko za miesiące nauki.[/font]

[font="georgia, serif;"]Przy takim rozliczeniu dochód matki nie może przekroczyć 112.000 zł.[/font]

 

[font="georgia, serif;"]Dziecko samo też się musi rozliczyć z renty rodzinnej i przychodów z pracy. [/font]



#5 Guest_edward

Guest_edward
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2014 - 12:50

Witam

Czy można odliczyć ulgę na dziecko dorosłe, które w wieku 24 lat rozpoczeło naukę ponownie po kilku latach przerwy?

Pomiedzy nauką w obu szkołach była przerwa kilkuletnia, dziecko w okresie przerwy troche pracowało więc rozliczało sie samo. W ubiegłym roku  osiągneło dochód  do 3089 zł i sie uczyło w szkole dla dorosłych mającej uprawnienia szkoły publicznej.

Generalnie nie znalazłam przepisu, który by wyłączał mozliwość odliczenia ulgi w tym przypadku ale może ktoś wie coś więcej?

Przeanalizowałem art.27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz treść instrukcji (broszur) do formularza PIT/O wydawanych przez Ministra Finansów ( ich treść jest dostępna w internecie) od początku obowiązywania ulgi na dzieci czyli za rok 2007 do 2013. Wniosek jest taki, że tylko za 2007 i 2008 generalnie ulga obejmowała także dzieci dorosłe (powyżej 18 lat do 25 lat gdy dziecko uczyło się.)

Natomiast od 2009 r ta kategoria wieku 18-25 lat ograniczona jest znacznie np. do osób płacących alimenty lub rodzin zastępczych.

Co bardzo ciekawe w aktualnej ulotce Ministerstwa Finansów pt.Ulga na dzieci- potwierdzany jest stan sprzed 2009 r,

czyli, że generalnie ulga dotyczy dzieci do 25 lat pod warunkiem, że się uczą ,no i oczywiście warunki dochodu.

  Radzę sprawdzić bo tutaj jest jakaś ściema, chyba , że istnieje interpretacja ( tajna!) Min.Finansów dotycząca art.27f w/w ustawy



#6 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14199 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 30 styczeń 2014 - 22:09

[font="georgia, serif;"]O ile pamiętam to zawsze przy uldze na dzieci dorosłe był warunek, że się uczyły i nie osiągały dochodu do kwoty wolnej od podatku.[/font]

[font="georgia, serif;"]Oczywiście pomijając warunek wieku dziecka.[/font]

[font="georgia, serif;"]Co masz na myśli pisząc o ściemie ?[/font]



#7 aga-d

aga-d

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 11 luty 2014 - 09:29

W treści tego artykułu jest mowa o utrzymywaniu pełnoletniego dziecka w związku z wykonywaniem obowiązku alimentacyjnego.

Obowiązek alimentacyjny to nie to samo co płacenie alimentów. Oczywiście płacenie alimentów mieści sie w zakresie obowiązku alimentacyjnego.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych