Skocz do zawartości

Faktoring

wróć do serwisu Księgowość 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Em

Guest_Em
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2014 - 11:42

Witam wszystkich,

w związku z tym iż piszę pracę licencjacką na temat faktoringu, chciałabym uzyskać kilka cennych informacji na jego temat. Nie chodzi mi o definiowanie pojęć itp. Skupiam się bardziej na rzeczach księgowych. Byłabym wdzięczna za udzielenie jakichkolwiek (ale zgodnych z prawdą :D) informacji na temat:

-Prawne uwarunkowania ewidencji faktoringu -Ewidencja faktoringu w księgach faktora -Ewidencja faktoringu w księgach faktoranta -Wpływ faktoringu na strukturę bilansu i wskaźniki finansowe.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynią się do ulepszenia mojej pracy. W przypadku gdyby ktoś miał jakieś materiały, które mógłby mi użyczyć proszę pisać, podam e-maila. ;)

Pozdrawiam!!

#2 Guest_em

Guest_em
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2014 - 12:05

Nikt nie jest w stanie mi pomóc? Dołączona grafika

#3 Guest_em

Guest_em
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2014 - 12:43

?

#4 Lennka

Lennka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 333 postów

Napisano 24 styczeń 2014 - 09:08

Bardzo proszę o choćby kilka zdań :) Błagam :D

#5 Lennka

Lennka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 333 postów

Napisano 27 styczeń 2014 - 10:30

??

#6 Lennka

Lennka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 333 postów

Napisano 17 marzec 2014 - 15:00

?

#7 Ewe

Ewe

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 18 marzec 2014 - 14:24

Widze że nie ma chętnych jeżeli chodzi o pomoc.. więc opiszę Ci jak umiem najlepiej dane pojęcie.

Zakładam że ogólne pojęcie faktoringu i to na czym ono polega jest Ci znane. W praktyce wygląda to tak (przynajmniej jest to wersja przyjęta u mnie w firmie):

Jak wiesz mamy tutaj do czynienia z faktorem (nabywcą wierzytelności), faktorantem (wierzycielem) oraz dłużnikiem. Przyjmując że np. faktorem jest Raiffeisen,faktorant to firma A, a dłużnik to B.

Faktor nabywa wierzytelność faktorantów wobec ich dłużników. Pobiera on prowizję oraz odsetki dyskontowe.

Na WB pojawia się wpłata uiszczona przez faktora jako uregulowanie zobowiązań firmy B. taki zapis księgujemy na rozrachunkach na kontach 2 (u nas 210- analityka zależna od przyjętego plany kont). Tę kwotę przeksięgujemy dokumentem PK zapisami 210- Raiffeisen na 200- kontrahent B. zapis na koncie należności od odbiorcy  rozliczy nam należność, do rozliczenia pozostanie nam kwota prowizji.

Kolejnym krokiem jest przeksięgowanie prowizji, dyskonta.  Faktor wystawia nam najczęściej fakturę na prowizję dyskonta (2- rozrachunki z dostawcami, 7-koszty finansowe). Jednak dana faktura niezupełnie stanowi zobowiązaniem firmy A, tylko firmy B. Dlatego należy przygotować dokument PK przeksięgowujący rozrachunek z 2-Raiffeisen na 2-B. Tym zapisem konta rozrachunków z Reiffeisenem jaki i kontrahentem B powinno nam się rozliczyć. 

#8 Lennka

Lennka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 333 postów

Napisano 19 marzec 2014 - 11:13

Ewe, dziękuję bardzo za pomoc. A czy mogłabyś napisać coś więcej na tmt:

Wpływ faktoringu na strukturę bilansu i wskaźniki finansowe?

#9 Guest_investium

Guest_investium
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2014 - 10:07

Najlepsze dwa faktoringi na Polskim rynku

1.Faktoring swoim klientom oferuje kilkanaście instytucji factoringowych, bezpłatne doradztwo doświadczonego brokera oraz factoring z regresem, bez regresu, eksportowy, odwrotny i samorządowy.

goo. gl/7YC9rm

2.Faktoring zapewnia klientom ekspresowy dostęp do gotówki za faktury ich kontrahentów. Rozwiązanie to rozwiązuje problem zatorów płatniczych, jednocześnie dając możliwość wydłużenia terminów płatności.

goo. gl/K4fCBH

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych