Skocz do zawartości


obniżyć wynagrodzenie?


wróć do serwisu Kadry 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Paulina

Guest_Paulina
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2014 - 09:28

Zatrudniliśmy pracownika od 02 stycznia (chcieliśmy podpisać umowę z dn. 01 stycznia, ale nie było zaświadczenia lekarskiego). Wynagrodzenie to tylko stała stawka zasadnicza. Czy w związku z tym, że zatrudnienie nie nastąpiło pierwszego dnia m-ca powinnam je obniżyć o ten 1 dzień?

 

 



#2 Guest_em

Guest_em
  • Goście

Napisano 23 styczeń 2014 - 09:36

Tak, wynagrodzenie należy wyliczyć od 2 stycznia.



#3 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8194 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 styczeń 2014 - 16:26

Jeżeli dzień 1 stycznia jest w waszej firmie dniem wolnym od pracy nie ma przeszkód z podpisaniem umowy o prace z dniem 1 stycznia,badania wykonuje w pierwszym dniu pracującym,czyli 2 stycznia.Badania lekarskie pracownik wykonuje podczas godzin pracy.Jeżeli pracownik przepracował wszystkie obowiązujące dni wynagrodzenia nie pomniejszamy.



#4 Rozaczek

Rozaczek

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 168 postów

Napisano 23 styczeń 2014 - 16:35

Przecież 1 stycznia jest dniem wolnym od pracy. Wynagrodzenie jest płatne za dni pracujące. Nie ma tu więc jak obniżyć wynagrodzenia.



#5 Maria

Maria

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3698 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 24 styczeń 2014 - 10:39

Jeżeli pracownik przepracuje wszystkie godziny rozkładowe, to niezależnie od tego ile ich w danym miesiącu przypada, otrzymuje pełną stawkę zagwarantowaną w umowie. Tylko nieprzepracowanie części godzin obliguje do pomniejszenia tego wynagrodzenia.

Obliczeń w przypadku nieprzepracowania pełnego miesiąca w związku z zatrudnieniem (lub jego ustaniem) w trakcie miesiąca dokonuje się na zasadach określonych w § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy… (Dz. U. nr 62, poz. 289 z późn. zm.), dalej rozporządzenia o wynagrodzeniu. W tym celu miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu i otrzymaną kwotę mnoży przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy. Tak obliczoną kwotę odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc. Dni wolne nie mają zatem wpływu na wynagrodzenie stałe miesięczne.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych