Skocz do zawartości

odliczenie VAT od auta z homologacją ciężarową

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2014 - 13:51

W związku z głośną ostatnio sprawą odliczenia podatku VAT w całości od samochodu z homologacją ciężarową, proszę o odpowiedź,, czy dla Firmy gdzie jest odliczany VAT wskaźnikiem (usługi med. zwolnione z VAT) czy ustawa daje możliwość odliczenia 23% VAT czy jednak tylko wskaźnikiem? 

#2 Mirasek

Mirasek

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 22 styczeń 2014 - 14:04

Jeżeli masz sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną a nie wiesz, w jakim stopniu towar czy usługa jest wykorzystywana do celów opodatkowanych lub zwolnionych, prawo odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie na zasadzie proporcji.

Chyba że ja czegoś nie wiem :) Ale... nie wydaje mi się :)

#3 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 styczeń 2014 - 23:52

W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jednym słowem, kupując samochód, który będzie służył działalności opodatkowanej i zwolnionej odliczysz VAT zgodnie z proporcją jaka w 2014 roku będzie wyliczona na podstawie 2013 roku. Okazać się może (nie znamy tej proporcji), że możesz nie odliczyć 100 % VAT-u od zakupu.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych