Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Jak rozwiązać tą sytuację - sp. z o.o.

wróć do serwisu Księgowość 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Przemek2909

Przemek2909

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 20 styczeń 2014 - 11:44

Witam! Opiszę jak najprościej tylko potrafię. 

W lipcu (04.07.2013 r.) założyłem przez internet spółkę z o.o. przez stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Jako że byłem totalnie zielony w tej tematyce, nie zgłosiłem tej spółki ani do zus ani do u.s.. Teraz wiem że to nie jest jakaś wielka tragedia bo da się to naprawić ale najgorsze że po kilku miesiącach dowiedziałem się że przy dwóch wspólnikach (jeżeli sprzedam udziały) nie ma obowiązku opłacania składek ZuS. Poszedłem więc do notariusza z przyszłym wspólnikiem i podpisaliśmy umowę sprzedaży udziałów w październiku (29.10.2013r). Umowy sprzedaży udziałów nie wysłałem do KRS do dzisiaj jeszcze, bo wtedy się pogubiłem w tym wszystkim.

Dzisiaj byłem w Zus-ie i dowiedziałem się że KRS wysyła samemu ZUS ZPA do właściwego oddziału ZUS ale jeszcze nie mają żadnych info o mojej spółce. Widnieje tylko moja stara firma którą kiedyś załóżyłem. 

Powiem teraz na czym polega mój problem. Otóż boję się że mimo iż firma w ogóle nie funkcjonowała, nie robiła żadnych transakcji, będę musiał płacić naliczone mi składki zus a zaznaczę że obowiązuje mnie wysoki, bodajże 1028 zł miesięcznie.To dla mnie bardzo dużo bo wyszło by ponad 4 tysiące złotych (do dnia podpisania umowy sprzedaży udziałów) 

Będę wdzięczny jeżeli ktoś obeznany w tematyce podpowie mi jak to rozwiązać. Myślałem nad zawieszeniem spółki ale i tak tyo nic może nie dać. 

Pozdrawiam. 

#2 Przemek2909

Przemek2909

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 21 styczeń 2014 - 10:26

Nikt nie jest w stanie mi pomóc?

#3 Guest_ZAK

Guest_ZAK
  • Goście

Napisano 21 styczeń 2014 - 12:15

skoro nikogo nie rejestrowałeś do ubezpieczenia, to nie masz problemu

#4 Przemek2909

Przemek2909

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 21 styczeń 2014 - 14:02

skoro nikogo nie rejestrowałeś do ubezpieczenia, to nie masz problemu

To co teraz.. zamknąć spółkę? zawiesić?

#5 kordian

kordian

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 425 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 21 styczeń 2014 - 21:50

Jeżeli wspólnika nie łączy ze spółką żadna umowa np.o pracę, zlecenie, kontraktu to nie musiałeś się zglosić do zus i opłacać składek, składki trzeba płacić jeżeli spółka zawrze jedną z powyższych umów.

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 styczeń 2014 - 23:05

[font="georgia, serif;"]Ja tu widzę problem, bo udziałowiec jednoosobowej spółki z o.o. jeśli nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych musi się zgłosić do nich z tytułu bycia udziałowcem takiej spółki. [/font]

[font="georgia, serif;"]I płaci wtedy normalne składki społeczne, FP i składki zdrowotne.[/font]

[font="georgia, serif;"]Ale do ZUS sam się zgłasza, nie robi tego spółka.[/font]

A [font="georgia, serif;"]jeśli jest gdzieś ubezpieczony, to jako udziałowiec tej spółki płaci składkę zdrowotną. [/font]

[font="georgia, serif;"]Czyli jest pytanie - czy masz/miałeś inny tytuł do ubezpieczeń ?[/font]

[font="georgia, serif;"]Po sprzedaży udziałów rzeczywiście udziałowcy nie muszą płacić żadnych składek.[/font]

#7 Przemek2909

Przemek2909

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 22 styczeń 2014 - 00:59

Ja odprowadzam składki Zus pracując jeszcze dodatkowo w korporacji na umowę zlecenie. (właściwie mój pracodawca) Nie wiem czy to ma jakiś związek i może pomóc bo to nie jest umowa o pracę. Jeżeli jest jakaś szansa na uratowanie mi tyłka w tej sytuacji to ogromny kamień spadnie mi z serca bo każda księgowa do której nie pójdę mówi mi coś innego. 

P.s. co masz na myśli mówiąc : "Inny tytuł do ubezpieczeń"? 

#8 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 styczeń 2014 - 23:29

[font="georgia, serif;"]miałam na myśli inne oskładkowane przychody[/font]

#9 Przemek2909

Przemek2909

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 10 postów

Napisano 23 styczeń 2014 - 09:51

Chyba znalazłem rozwiązanie. Dzwoniłem do KRS i oni powiedzieli że nic nie wysyłają do jakichkolwiek urzędów, że wszystko samemu trzeba zgłosić więc myślę że zawieszę lub zamknę tą spółkę i koniec historii. 

#10 marcinkurtyka

marcinkurtyka

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 24 styczeń 2014 - 20:03

Daj znać, jaki będzie finał historii, bo śledzę ten wątek.

Testy online twoim sposobem na to, by być ekologicznym

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy