Skocz do zawartości


kiedy wprowadzić fakturę do PKPIR?


wróć do serwisu Moja Firma 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 styczeń 2014 - 10:01

Zakupiłem towar jeszcze w grudniu, ale faktura jego zakupu została zniszczona. Otrzymałem jej duplikat w styczniu. Mam pytanie dotyczące KPIR - czy taką zagubioną fakturę, której mam obecnie duplikat, mam wprowadzić do PKPIR w grudniu czy w styczniu?



#2 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 styczeń 2014 - 18:34

Towar musisz wprowadzić do KPIR w grudniu, VAT natomiast odliczysz z faktury w styczniu. Nie może być przecież takiej sytuacji, że w grudniu sprzedajesz część z tego towaru, a w styczniu wykazujesz dopiero zakup. 

KPIR § 16. 1. Otrzymanie materiałów podstawowych i pomocniczych, zwanych dalej "materiałami", i towarów handlowych musi być potwierdzone na dowodzie zakupu datą i podpisem osoby, która je przyjęła.

2. Jeżeli materiał lub towar handlowy, którego zakup - zgodnie z przepisami rozporządzenia - dokumentowany jest fakturami dostawców, został dostarczony do zakładu lub dokonano nim obrotu przed otrzymaniem faktury, należy sporządzić szczegółowy opis otrzymanego materiału (lub towaru handlowego), podając imię, nazwisko (firmę) i adres dostawcy, ilość i rodzaj oraz cenę jednostkową i wartość materiału (lub towaru handlowego) i dokonać zapisu w księdze na podstawie opisu. Opis musi być potwierdzony w sposób określony w ust. 1 oraz przechowywany jako dowód zakupu i połączony z nadesłaną następnie fakturą. Ewentualna różnica w stosunku do wartości podanej w fakturze musi być wpisana do księgi (ewidencji) w dniu otrzymania faktury.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych