Skocz do zawartości

wysokość wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim /ciąża

wynagrodzenie ciąża podwyżka zwolnienie lekarskie

wróć do serwisu Księgowość 563 odpowiedzi w tym temacie

#41 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2014 - 17:09

Wszystko zależy od tego jaki jest zapis w regulaminie wynagradzania (jeżeli jest regulamin),czy premie są pomniejszane o absencję chorobową.Jeżeli nie jest premia pomniejszana zasiłek będzie naliczony z wynagrodzenia zasadniczego.Przeważnie premie uznaniowe nie wchodzą do podstawy zasiłku chorobowego.najlepiej zapytaj osobę w firmie,która liczy płace.

Nie ma pojęcia czy jest regulamin. Jeśli nie jest premia pomniejszana o zasiłek to bedzie naliczany z wynagrodzenia zasadniczego?czyli od tego co dostaje wraz z premią? Wiem że raczej łacznie już z premią są odliczane składki jeśli to jakaś róznica, Hm.. koleżanka pracuje co prawda w innej firmie ale jej wliczyła się premia i to kwartalna do wysokości zasiłku.

#42 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2014 - 17:24

Z tego co czytam nigdzie nie mogę znaleźć tego iż premia nie wlicza się w podstawe zasiłku chorobowego. Raczej wszedzie jest napisane że średnia wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy.

#43 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12923 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 13 wrzesień 2014 - 17:29

Tak, podstawa wynagrodzenia/zasiłku chorobowego jest wyliczana jako średnia z 12 miesięcy sprzed zachorowania. Lub z mniejszej ilości miesięcy gdy zatrudnienie trwa krocej.

Coś niedokładnie czytasz, lub masz jakieś niedobre materiały do czytania.

Premie, które nie są zmniejszane za okres choroby NIE są wliczane do podstawy chorobowego.

Bo przecież gdyby się je wliczałto, to pracownik jakby dwa razy by je dostawał, raz jako premię a drugi raz wliczoną do chorobowego.

#44 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2014 - 17:39

Już się pogubiłam. To może tak wytłumaczę o co mi chodzi:) Chodzi mi o to czy jak na umowie mam najniższa krajowa tzn 1680 + premia uznaniona i dostaje np 2000 a w drugi miesiąc np. 1800 juz z wliczoną premią oczywiscie to średnią będę miała wyliczana z tych 2000 i 1800 ? tak?

Już sie zestresowałam i nie wiem czy dovbrze rozumiem:) Nie chodzi mi o to czy dostanę takjakby piszesz dwa razy premię.

#45 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2014 - 17:56

A jeśli premie są pomniejszane o absencję chorobową to jak to wtedy wygląda? Dostaje się mniej tej premii ?

#46 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12923 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 13 wrzesień 2014 - 18:04

A jeśli premie są pomniejszane o absencję chorobową to jak to wtedy wygląda? Dostaje się mniej tej premii ?

To chyba jasne, bo jak premia jest np. procentowa od wynagrodzenia zasadniczego to jak ktoś jest chory, to przecież ma mniejsze wynagrodzenie zasadnicze za okres pracy. I tym samym dostaje mniejszą premię. Takie premie wchodzą do podstawy chorobowego.

A premie, które nie są zmniejszane gdy ktoś chorował nie są brane do podstawy, bo taka osoba dostaje ją w pełnej wysokości.  

#47 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2014 - 18:49

Pewnie mnie uznasz za głaba ale nie rozumiem teg odo końca:(  MOzesz napisac mi jak krowa na rowie tak normalnymi słowami na przykładzie powyzej? 

czyli jednego miesiąca otrzymuje wypłate wraz z premią np. 2000 a drugiego np. 1800 to bedzie wtedy wyliczana z tego średnia ?

To jesli premie są pomniejszane to bede miała pomniejszone te kwoty o tam zalezy jak w regulaminie.

Nie rozumiem tego wszystkiego:( cały czas wiedziałam że jest to średnia z 12 miesięcy i myślałam że to tyle i ze premie są wliczana czyli tyle ile dostaje to średnia z tego.

#48 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12923 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 13 wrzesień 2014 - 19:20

Jak widzę z tego przykładu, u was premie chyba są kwotowe, a nie procentowe od zasadniczej.

Bo raz miałaś 320 zł, a potem 120 zł. Od czego zależy wysokość premii ?

#49 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2014 - 19:48

Tak tak u nas premie to są kwotowe. A są w zależności od paru czynników takich jak obrot na sklepie i od tego procent oraz wyrobione targety i wtedy wyliczana jest premia.

Ale własnie rozmawiałam z koleżanką ktora pracowała w tej samej firmie i była w ciąży to mówiła że miała tak samo wypłacane tzn czyli średnia. Chociaz dostawała czasem rózne kwoty i wydaje się jej że zależało to od tego własie jak dziewczyny wyrobiły brót i targety chociaż nie jest pewna.

A umowę miała tak samo napisaną jak i ja. Więc juz może lepiej nie doszukuje się szczegółow bo tylko nie potrzebnie sie zestresuje.

Przykłady są tak podane ale jak np dostałam dokaładnie podając wypłaty 2015,49 to premię mam liczoną az 929

oraz za urlop 552,8 bo od całośći są odciągane składki

#50 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 12923 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 13 wrzesień 2014 - 22:31

Z tego co napisałaś odnoszę wrażenie, że te premie u was nie są zmniejszane za okres choroby.

A jeśli tak, to nie powinny wchodzić do podstawy chorobowego. Czyli chorobowe byłoby wyliczane tylko z wynagrodzenia zasadniczego 1.680 zł. A premie powinny być normalnie wypłacane.

Ale czy dobrze myślę, to już należałoby pytać pracodawcę.

#51 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 16 wrzesień 2014 - 09:36

Umowa zawarta na czas określony wydłuża się na podstawie kodeksu pracy do dnia porodu.W tej sytuacji będzie przysługiwał zasiłek macierzyński i zasiłek rodzicielski na ogólnych zasadach.(czyli niemal rok). Zasiłek macierzyński i rodzicielski będzie wyliczony z podstawy jaką będziesz miała wziętą do podstawy zasiłku chorobowego.Trzeba pamiętać po porodzie,aby złożyć podanie o zasiłek macierzyński i rodzicielski w ciągu 14 dni od daty porodu.

kiedys tez myslałam bo tak zrozumiałam ze jesli po 3 miesiącu ciąży zgłosze ciążę a umowa konczy sie np w kolejnym miesiacu to umowa zostaje przedłuzona do dnia porodu. czyli w momencie porodu jestem ubezpieczona i mam prawo do niemal rocznych swiadczen jak to tam jest macierzynski, dodatkowy i rodzicielski. ostatnio jednak powiedział mi ksiegowy ze aby miec mozliwosc calego rocznego platnego urlopu musze miec umowe na czas nieokreslony lub okreslony obejmujacy ten rok w ktorym bylabym na swiadczeniach. bo jesli mam przedluzona do dnia porodu to moge tylko podstawowy 6-miesieczny macierzynski platny miec- czy to jest prawda?

#52 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 17 wrzesień 2014 - 07:36

to reasumujac.... jesli umowa wygasa podczas trwania ciazy i zostaje przedluzona do dnia porodu to ile swiadczen "macierzynskich" po niej przysluguje?

prosze o rozwianie moich watpliwosci

#53 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8594 postów

Napisano 17 wrzesień 2014 - 07:40

to reasumujac.... jesli umowa wygasa podczas trwania ciazy i zostaje przedluzona do dnia porodu to ile swiadczen "macierzynskich" po niej przysluguje?

prosze o rozwianie moich watpliwosci

jesli umowa zostanie przedłuzona do dnia porodu, mamie dziecka przysluguja wszystkie świadczenia z tyt. rodzicielstwa tj. zasiłek macierzyński, dodatkowy macierz i rodzicielski;

Po ustaniu zatrudnienia zasilki wyplaca zus

#54 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2014 - 13:35

jesli umowa zostanie przedłuzona do dnia porodu, mamie dziecka przysluguja wszystkie świadczenia z tyt. rodzicielstwa tj. zasiłek macierzyński, dodatkowy macierz i rodzicielski;

Po ustaniu zatrudnienia zasilki wyplaca zus

czyli normalne roczne 80%, to mój ksiegowy wprowadzil mni w błąd ze jesli umowa zostaje przedluzona do dnia porodu to tylko podstawowy półroczny macierzynski jest płatny, a druga czesc nie jest płatna. i powiedzial ze musiałabym miec na czas nieokreslony lub okreslony ale konczaca sie po okresie macierzynskiego

#55 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8594 postów

Napisano 18 wrzesień 2014 - 13:39

czyli normalne roczne 80%, to mój ksiegowy wprowadzil mni w błąd ze jesli umowa zostaje przedluzona do dnia porodu to tylko podstawowy półroczny macierzynski jest płatny, a druga czesc nie jest płatna. i powiedzial ze musiałabym miec na czas nieokreslony lub okreslony ale konczaca sie po okresie macierzynskiego

"wszystko" platne 80%  po rozwiazaniu umowy,jesli urodzisz w trakcie ubezp. chorob. (umowa do dnia porodu, wiec warunek spelniony) i napiszesz wniosek o wszystkie należne urlopy w ciągu 14 dni od dnia porodu (wnioski na raty : macierz. i dodatkowy 100%, rodizcielski 60%)

#56 miska

miska

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 19 wrzesień 2014 - 15:36

Witam serdecznie!!! mam pytanie w sprawie mojego wynagrodzenia chorobowego. 

od 24 lipca jestem na zwolnieniu ponieważ miałam wypadek samochodowy.mam umowe o preace wynagrodzenie zasadnicze 2500zł brutto przed wypadkiem moja wypłata wynosiła 1808,10 netto.mój zakład pracy policzył mi wypłatę za 25 dni 1231,14 bo za reszte dni płaci Zus.  Czy moje wynagrodzenie zostało dobrze przeliczone i pilnie prosze o szybką weryfikacje mojej wypłaty.

#57 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 19 wrzesień 2014 - 17:06

Kwota wynagrodzenia chorobowego naliczona przez pracodawcę jest prawidłowa.Przy wypłacie przez ZUS zasiłku chorobowego nie będą już odliczane koszty uzyskania przychodu i ulga podatkowa.

#58 Guest_natalia

Guest_natalia
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2014 - 11:33

witam,

mam pytanie.

Od dwóch lat prauje na umowę o pracę w jednej firmie. Obecnie mam umowe na czas nieokreślony. Właśnie dowiedziałam się że jestem w ciąży. Nie poszłam jeszcze na zwolnienie ale niedługo to zrobie ze względu na rodzaj wykonywanej pracy. Obecnie jestem na 4 dniach zwolnienia z powodu grypy (pierwsze zwolnienie w okresie tych przepracowanych dwóch lat). Jak będzie wyglądąć mój zasiłek chorobowy na zwolnieniu w czasie ciąży? jak można go obliczyć? Z góry dziękuję za informację.

#59 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 26 wrzesień 2014 - 12:29

Podstawa zasiłku chorobowego będzie wyliczona z 12 miesięcy sprzed okresu obecnej choroby,czyli podstawą do wyliczenia będą miesiące wrzesień 2013 do sierpień 2014.Od wyliczonej podstawy trzeba odjąć składki na ubezpieczenie społeczne leżące po stronie pracownika (13,71%). Będzie to zasiłek brutto za 30 dni choroby.

#60 Guest_Kinga

Guest_Kinga
  • Goście

Napisano 07 październik 2014 - 15:21

witam mam pytanie apropo zwolnienia lekarskiego w ciąży, otóż od 2 lat pracuje w jednym zakladzie pracy ale zmienial sie u mnie stosunek pracy w ten sposob ze rok bylam zatrudniona na umowie o prace potem 6miesiecy na umowie zlecenie bez skladek chorobowych a teraz od 1 czerwca2014 na umowie o prace na 2 lata, od 2 wrzesnia przebywam na zwolnieniu lekarskim z powodu dolegliwosci w ciąży i jestem ciekawa za jaki okres bedzie mi wyplacane swiadczenie. prosze o odp i z gory dziekuje;)

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: wynagrodzenie, ciąża, podwyżka, zwolnienie lekarskie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych