Skocz do zawartości

wysokość wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim /ciąża

wynagrodzenie ciąża podwyżka zwolnienie lekarskie

wróć do serwisu Księgowość 558 odpowiedzi w tym temacie

#541 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10999 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 sierpień 2017 - 17:40

to nie to 

w trakcie choroby ewentualna podwyżka wynagrodzenia nie ma żadnego znaczenia

a odpowiedź na pytanie o zasadę wyliczania podstawy już dostałaś :)  

#542 Radoslav

Radoslav

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 24 postów

Napisano 05 wrzesień 2017 - 08:48

Z tego co ja wiem to wysokość wynagrodzenia jest ustalana w zalezności od tego, czym spowodowana jest dana niezdolność do pracy. Jesli jest to ciąża lub wypadek w drodze do pracy to masz 100%, a jesli choroba 80%

#543 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13961 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 05 wrzesień 2017 - 09:25

Z tego co ja wiem to wysokość wynagrodzenia jest ustalana w zalezności od tego, czym spowodowana jest dana niezdolność do pracy. Jesli jest to ciąża lub wypadek w drodze do pracy to masz 100%, a jesli choroba 80%

no a jak się to ma do pytania?

#544 Guest_Zuzanna

Guest_Zuzanna
  • Goście

Napisano 05 wrzesień 2017 - 09:52

Od 2 miesięcy i tygodnia(tj od 30 czerwca br) przebywam na L4 z powodu złamania ręki. Aktualne zwolnienie kończy mi się za tydzień.Trzy dni temu zrobiłam test i okazuje się,że jestem w ciąży. O dziecko starałam się 8 lat, miałam dwa poronienia i w wieku 40 lat wydarzył się cud. Co do miejsca pracy, to absolutny mobbing. Jestem zatrudniona od prawie 3 lat, pracowałam do końca czerwca bez dnia choroby a umowę mam na czas nieokreślony. W "podziękowaniu" za pracę od 1 lipca br pracodawca obniżył mi wynagrodzenie z 7 do 2 tysięcy brutto. Mam pytanie: jakiego świadczenia mogę się spodziewać na zwolnieniu ciążowym, skoro moja pensja została zmieniona? Wiem już, że przysługuje mi łącznie 270 dni zasiłku chorobowego, co wypada w 7 miesiącu ciąży. Nie wiem, co dalej. Podkreślam, że złamałam rękę tuż przed zmianą wynagrodzenia. Druga sprawa to kwestia urlopu macierzyńskiego—czy mi się jakikolwiek należy i w jakim wymiarze? Dziękuję z góry

#545 Guest_Zuzanna

Guest_Zuzanna
  • Goście

Napisano 05 wrzesień 2017 - 09:59

Dodam do swojej wypowiedzi, że informację dotyczącą obniżenia pensji od 1 lipca otrzymałam w połowie czerwca, czyli przed zachorowaniem. Oczywiście ze względu na moj wiek, charakter pracy (kierowca), atmosferę w pracy i trudności z zajściem w ciążę powrót do obecnego pracodawcy jest niemożliwy

#546 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13961 postów

Napisano 05 wrzesień 2017 - 10:12

Zrób tak:

1.Po zakończonym zwolnieniu lekarskim (ręka) wróć na 1 dzień do pracy

2.Po 1 dniu przedstaw zwolnienie od ginekologa z kodem B i od tego dnia będzie ci przysługiwało 270 dni chorobowego, okres zasiłkowy liczony od nowa.

3. Chorobowe w ciąży będzie 100% podstawy, czyli takiej jak miałaś na zwolnieniu obecnym, zmniejszenie nie będzie brane pod uwagę.

4. Urlop macierzyński przysługuje ci jak każdej innej młodej mamie :) podstawą zasiłku macierzyńskiego będzie podstawa z okresu choroby (ta przed obniżką)

#547 Guest_Zuzanna

Guest_Zuzanna
  • Goście

Napisano 05 wrzesień 2017 - 10:57

Dziękuję bardzo za błyskawiczną odpowiedź. Obawiałam się tego, że jak wrócę chociażby na 1 dzień to wejdzie w życie nowa pensja i dostanę 2 tysiące brutto :( ale jeśli nie, to super

#548 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13961 postów

Napisano 05 wrzesień 2017 - 11:13

Jeżeli między okresami pobierania zasiłków (bez znaczenia, czy to świadczenia tego samego czy innego rodzaju) nie było przerwy, albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, to podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo.

#549 Guest_Zośka

Guest_Zośka
  • Goście

Napisano 07 październik 2017 - 14:39

Witam 

Od września 2017r. jestem nauczycielem mianowanym, od tego też miesiąca ciągnę zwolnienie ciążowe. Pensja we wrześniu była wypłacona z góry i dostałam taką jaką powinnam. Natomiast pensja za październik wyniosła 406,13 zł z potrąceniami 756,80 za pożyczki. Ale zastanawia mnie co się stało z resztą pensji? Według księgowej będąc na l4 ciążowym otrzymuje podstawę, owszem ale ta podstawa wynosi 1934,22 zł do ręki odejmując od tego pożyczki, daje 1177,42 zł, które powinnam dostać, a otrzymałam 406,13 zł. Księgowa zaznaczyła, że musi mi jeszcze potrącić 1000 zł. Zastanawiam się za co te potrącenia? Dlaczego będąc na zwolnieniu ciążowym nie dostaje 100% pensji?

#550 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10999 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 07 październik 2017 - 15:33

Będąc za zwolnieniu "ciążowym" nie dostaje się 100 % pensji, ale chorobowe liczone jako 100 % podstawy zasiłku, to nie jest to samo co pensja. 

Wynagrodzenie za wrzesień dostałaś z góry, zapewne wyliczone tak jakbyś miała normalnie pracować. 

A ty się rozchorowałaś, ale nie napisałaś od którego dnia. I teraz płatnik musi potrącić wypłacone normalne wynagrodzenie za dni choroby i naliczyć chorobowe.  

#551 kamil1989

kamil1989

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 12 październik 2017 - 20:03

Szanowni Państwo,

spodziewam się pierwszego dziecka w styczniu 2018r. Umowa na czas nieokreślony, wynagrodzenie zmienne plus premie.

Ostatnie trzy miesiące bez zwolnienia lekarskiego to: luty marzec kwiecień 2017r.

Wynagrodzenie brutto razem z premiami wygląda następująco: 

05.2016 - 4000,00 pln brutto

06.2016 - 4000,00 pln brutto
07.2016 - 4000,00 pln brutto
08.2016 - 4000,00 pln brutto
09.2016 - 4000,00 pln brutto
10.2016 - 4000,00 pln brutto
11.2016 - 8000, 00 pln brutto
12.2016 - 4000,00 pln brutto
01.2017 - 7000,00 pln brutto 
02.2017 - 8000, 00 pln brutto
03.2017 - 4000,00 pln brutto
04.2017 - 15000.00 pln brutto

Proszę o informację, jaką kwotę netto otrzymam od stycznia jeśli zdecyduję się na na wariant: 

a)      Wariant nr. 1 –  52 tyg.  cały okres 80% - proszę o podanie kwoty netto 

#552 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10999 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 październik 2017 - 20:32

Po pierwsze - podstawę zasiłku macierzyńskiego wylicza się z 12 miesięcy sprzed miesiąca, w którym był poród. A więc czegoś brakuje w tej rozpisce, czyli kolejnych miesięcy /do grudnia/.

Po drugie - nie wiadomo czy te premie będą wliczane do podstawy zasiłku. 

#553 kamil1989

kamil1989

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 12 październik 2017 - 20:54

Po pierwsze - podstawę zasiłku macierzyńskiego wylicza się z 12 miesięcy sprzed miesiąca, w którym był poród. A więc czegoś brakuje w tej rozpisce, czyli kolejnych miesięcy /do grudnia/.

Po drugie - nie wiadomo czy te premie będą wliczane do podstawy zasiłku. 

Dzisiaj rozmawiałam z ZUS-em i 12 miesięcy jest liczone od trzech miesięcy gdy nie było się na zwolnieniu lekarskim wstecz

#554 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10999 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 październik 2017 - 21:43

i co z tego wynika ?

Jeśli do dnia porodu będziesz na zwolnieniu to podstawa zasiłku macierzyńskiego będzie tak samo wyliczona jak zasiłku chorobowego. 

#555 kamil1989

kamil1989

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 13 październik 2017 - 06:41

i co z tego wynika ?

Jeśli do dnia porodu będziesz na zwolnieniu to podstawa zasiłku macierzyńskiego będzie tak samo wyliczona jak zasiłku chorobowego. 

Rozmawiałam dodatkowo z jeszcze dwoma innymi osobami z kadr i również twierdzą, że zasiłek będzie liczony od trzech  miesięcy gdy nie było się na zwolnieniu lekarskim. Więc skoro dostałam dużą premię we wrześniu 2017r. ale byłam kilka dni na zwolnieniu lekarskim w tym miesiącu, to wynagrodzenie z tego miesiąca nie będzie brane pod uwagę do średniej.

#556 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10999 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 13 październik 2017 - 08:45

Masz stałe wynagrodzenie i wiem, że premie nie są zmniejszane za okres choroby /choć tego tu nie napisałaś/, więc podstawa zasiłku jest liczona od tego co masz w umowie o pracę, czyli od 4.000,- zł.

Na innym forum już dostałaś wyjaśnienia.  

#557 A_gnieszka

A_gnieszka

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 18 październik 2017 - 09:58

Witam
Od połowy lipca 2017 jestem na zwolnieniu lekarskim. Z dniem 31 sierpnia ustał mój stosunek pracy.Wciąż jestem na zwolnieniu lekarskim o właśnie dowiedziałam się że jestem w ciąży. Jak będzie teraz wyglądała wypłata zasiłku chorobowego? W jakiej wysokości i przez jaki okres czasu?
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam

#558 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13961 postów

Napisano 18 październik 2017 - 10:34

Zasiłek będzie 100% podstawy chorobowego, dni zostaną przedłużone łącznie do 270, pod warunkiem, że następne zwolnienie będzie z kodem B.

#559 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13961 postów

Napisano 18 październik 2017 - 10:35

I jeszcze możliwe, że ZUS poprosi o zaświadczenie od ginekologa

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: wynagrodzenie, ciąża, podwyżka, zwolnienie lekarskie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych