Skocz do zawartości

wysokość wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim /ciąża

wynagrodzenie ciąża podwyżka zwolnienie lekarskie

wróć do serwisu Księgowość 563 odpowiedzi w tym temacie

#21 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 sierpień 2014 - 09:34

Zasiłek chorobowy będzie naliczany z pierwszej firmie z nowego wymiaru etatu, w drugiej firmie od wynagrodzenia 3000 zł.Skoro nie przepracowałaś w firmie 12 miesięcy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego będzie przyjęte wynagrodzenie z przepracowanych 7 miesięcy.Przyjmujemy,że zatrudnienie w obu firmach trwa nadal.Po zakończeniu umowy np. w firmie A zasiłek będzie należny tylko z firmy B.

#22 Guest_Edyta

Guest_Edyta
  • Goście

Napisano 27 sierpień 2014 - 22:19

Witam! Moja sytuacja wygląda następująco, od ok miesiąca przybywam na zwolnieniu chorobowym z powodu ciąży. w ciągu ostatnich 12 miesięcy przebywałam chyba 3 razy na zwolnieniu. Czy teraz należy mi się 100% wynagrodzenia a jeżeli nie to jak wyliczyć ile? Moja pensja to najniższa krajowa. Proszę o pomoc.

#23 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13428 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 sierpień 2014 - 22:25

Nie 100 % wynagrodzenia, ale 100 % podstawy zasiłku, czyli 1680 - 13,71 % /składki społeczne/.

Wynik dzielisz przez 30 i masz stawkę brutto za 1 dzień zwolnienia.

#24 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 sierpień 2014 - 00:22

Dodam tylko,że ma zwolnienia lekarskiego z powodu ciąży i na ciąże - przecież to nie jest choroba.Zwolnienie lekarskie w okresie ciąży otrzymuje się z powodu choroby występującej w czasie ciąży.Wtedy zasiłek chorobowy jest naliczany w wysokości 100% - ale podstawy zasiłku chorobowego.

#25 Komsa

Komsa

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 33 postów
  • LokalizacjaStolica

Napisano 29 sierpień 2014 - 07:14

Witam,

uprzejmie proszę o podpowiedź :

Zleceniobiorca-kobieta dostarczyła zawolnienie lekarskie z kodem B, podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu dłużej niż 90 dni, pracuje w firmie która wypłaca zasiłki i w takiej sytuacji :

a) Mam jej naliczyć wynagrodzenie chorobowe (pierwsze 33 dni) czy odrazu zasiłek?

cool.png Wynagrodzenie liczę tak jak dla pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę ? (średnia z 12 m-cy - Zus /30 ??)

c) Umowę zlecenia ma do 31.01.2015, po tym terminie mam jej wystawic ZUS Z-3 i wysłac do zusu w celu daleszego płacenia zasiłku chorobowego lub zasiłku macierzyńskiego?

Z góry dziękuję za pomoc

#26 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 sierpień 2014 - 08:27

Zasiłek macierzyński przysługuje,jeżeli w dniu porodu zleceniobiorca będzie podlegał pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.Jeżeli umowa zlecenie zakończy się przed porodem - zasiłek macierzyński nie przysługuje.Przy umowie zleceniu wypłacamy od razu zasiłek chorobowy nie ma wynagrodzenia chorobowego.Zasiłek chorobowy liczymy tak jak przy umowie o pracę z tym,że wynagrodzenie za niepełny miesiąc nie jest uzupełniane do pełnego miesiąca - przyjmujemy w kwocie wypłaconej.

#27 Komsa

Komsa

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 33 postów
  • LokalizacjaStolica

Napisano 29 sierpień 2014 - 16:19

Czyli powinnam wymagać dostarczenia zaświadczenia od lekarza, w celu sprawdzenia czy data porodu przypadnie w trakcie trwania umowy zlecenia. Jeżeli tak będzie, to mogę co miesiąc wypłacać zasiłek chorobowy? A po dacie rozwiązania umowy, zus przejmuje wypłacanie zasiłku?

#28 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8188 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 sierpień 2014 - 16:36

Zleceniobiorca powinien dostarczyć zaświadczenie o zaawansowaniu  ciąży chociażby ze względu na wykonywanie czynności związane z wykonywaniem zlecenia,czy aby nie są to czynności uciążliwe dla kobiety w ciąży.Rozumiem,że na zwolnieniu lekarz wypisał literkę "B". Po zakończeniu umowy zlecenia wysyłamy wszystkie dokumenty do ZUS wraz z oświadczenie zleceniobiorcy druk ZUS Z-10 (przyspieszy to realizację świadczenia).

#29 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 wrzesień 2014 - 18:24

Witam, nie jestem pewna jak sobie policzyć ile netto będzie musiał mi przesyłać ZUS podczas zwolnienia lekarskiego (jeśli będe musiała na takowe pójść) i po porodzie. Jestem w ciąży. Od czerwca pracuje w firmie na umowę na czas określony (na próbę) miałam pensję 1850brutto. W tym miesiący (wrzesień) dostane umowę na czas nieokreślony z podwyżką 1500zł. Nie miałam wcześniej ciągłości umów na zleceniu. Moje pytania:
1) Jaka średnią do tych zasiłków chorobowych czy rodzinnych będą brać?
2) Nie chorowałam wcześniej ani dnia, o co chodzi z tymi 30 dniami? ZUS przejmuje wypłacanie zobowiązań od każdego zwolnienia po 30 dniach (tzn musze mieć ciągłość zwolnienia np do samego porodu i wtedy ZUS płaci)? Czy np w tym miesiącu 2tyg, w innym miesiącu znowu jakieś 3tyg i te dni razem dają te 30dni (tzn 30dni w skali roku)?

#30 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 04 wrzesień 2014 - 19:40

Podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego zostanie wyliczona z wynagrodzeń z miesięcy przepracowanych miesiąc zachorowania.Okres wyczekiwania 30 dni w tym przypadku nie jest wymagany,także zwolnienie lekarskie nie musi trwać 30 dni(dotyczy to osób po zakończeniu umowy o pracę). Musisz liczyć się także z kontrolą zwolnienia lekarskiego i zatrudnienia ze strony ZUS.

#31 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 wrzesień 2014 - 20:28

Podstawę do wypłaty zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego zostanie wyliczona z wynagrodzeń z miesięcy przepracowanych miesiąc zachorowania.Okres wyczekiwania 30 dni w tym przypadku nie jest wymagany,także zwolnienie lekarskie nie musi trwać 30 dni(dotyczy to osób po zakończeniu umowy o pracę). Musisz liczyć się także z kontrolą zwolnienia lekarskiego i zatrudnienia ze strony ZUS.

1) policzą mi 3 miesiące (czerwiec, lipiec, sierpień) po pierwszej umowie i następne po drugiej umowie (aż do miesiąca w którym musiałabym iść na zwolnienie, ale z wyłączeniem go) i z tego będzie średnia - Czy dobrze zrozumiałam?
2) czyli jeśli poszłabym na zwolnienie lekarskie na 2tyg z powodu np grupy to ZUS płaci za te 2tyg moje wynagrodzenie w wymiarze 100% według policzonej średniej z pkt.1, a nie pracodawca? (pracodawca musi zapłacić jedynie składki za mnie, a przestaje płacić za mnie składki dopiero po 33dnia) - o to chodzi z tymi 33dniami??? jeśli dobrze rozumiem to gdybym musiała iść aż do porodu na zwolnienie to przez 33dni zwolnienia pracodawca płaci składki, a następnie te zobowiązania przechodzą na ZUS - o to chodzi z tą ciągłością zwolnień o której wszyscy mówią?

#32 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 04 wrzesień 2014 - 20:40

Przez 33 dni choroby w roku kalendarzowym za zwolnienie lekarskie płaci pracodawca.Dopiero od 34 dnia zasiłek chorobowy jest wypłacany z ubezpieczenia chorobowego przez ZUS.Co do wyliczenia podstawy dobrze wszystko zrozumiałaś.Natomiast musisz wiedzieć,że jeżeli zachorujesz nawet na jeden dzień to podstawą naliczenia kolejnego świadczenia za chorobę będzie ta sama podstawa.Ponowne przeliczenie podstawy zasiłku chorobowego następuje po przepracowaniu pełnych trzech miesięcy kalendarzowych liczonych od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca.

#33 Guest_MisiaMonisia

Guest_MisiaMonisia
  • Goście

Napisano 12 wrzesień 2014 - 09:24

Witam. Obecnie jestem  w 15tc i od lipca jestem na zwolnieniu.

Chciałam zapytać kiedy dokładnie przejmuje mnie ZUS? CZyli od kiedy będzie mi wypłacał pieniążki?

Napisze dokładnie ze L4 miałam:

od 24 lipca do 18 sierpnia,

drugie zwolnienie od 19 sierpnia do 3 września,

trzecie zwolnienie od 4 września do 30 września.

W sierpniu otrzymałam pieniążki z zakładu pracy (za sierpień). CZy teraz jeszcze zapłaci mi zakład pracy czy już ZUS? I kiedy mogę sie spodziewać tych pieniążków?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

#34 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5295 postów

Napisano 12 wrzesień 2014 - 10:03

Za pierwsze 33 dni w roku zwolnienia lekarskiego płaci pracodawca, ZUS płaci zasiłek chorobowy od 34 dnia choroby w ciągu 30 dni od otrzymania kompletnych dokumentów. Wypłata następuje za konkretne zwolnienie lekarskie nie za miesiąc.

#35 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8724 postów

Napisano 12 wrzesień 2014 - 10:06

jesli zaklad nie jest uprawniony do wypłarty zasiłków oraz w 2014 r. od 19.08.to Twoje pierwsze zus zla  - od 21 sierpnia płaci zus , pracodawca powinien przekazac dokumenty w spr. zasiłku do zus

#36 Guest_MisiaMonisia

Guest_MisiaMonisia
  • Goście

Napisano 12 wrzesień 2014 - 11:35

Dokumenty pracodawca raczej przekazał. Czyli za końcówkę sierpnia i początek września (do tego 3-go) powinnam dostać pierwszy zasiłek z ZUS tak? A kolejny czyli od 4 do 30 września.....powinnam otrzymać w październiku? Nie wiem właśnie czy mam zadzwonić do zus-u  w tej sprawie.....i zapytać gdzie są pieniążki za to poprzednie zwolnienie? 

#37 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5295 postów

Napisano 12 wrzesień 2014 - 11:50

Po co masz dzwonić do ZUS i pytać gdzie są "pieniążki"?

Zapytaj pracodawcy kiedy przekazał dokumenty i czy przekazał, bo na razie piszesz, że "raczej przekazał".

Załóż sobie konto na PUE w swoim oddziale ZUS, będziesz miała dostęp do swojego konta, między innymi do świadczeń zasiłkowych.

#38 Guest_MisiaMonisia

Guest_MisiaMonisia
  • Goście

Napisano 12 wrzesień 2014 - 12:02

W takim razie rzeczywiscie skontaktuję sie z pracodawcą. 

Dziekuję za pomoc:)

#39 Guest_Jola

Guest_Jola
  • Goście

Napisano 13 wrzesień 2014 - 16:15

Witam Jestes w ciazy i niestety musze isc na zwolnienie i mam takie ptanie. Jaka dokladnie jest wyliczany zasilek chorobowy wyplacany przez Zus? Gdyz na umowie mam najniwzsza krajowa plus premie uznaniona a w rzeczywistosci dostaje rozne wyplaty. Stad moje pytanie zasilek bedzie wyliczany ze średniej wypłat w ciagu 12 miesiecy tak ?

#40 Joanka S

Joanka S

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 687 postów

Napisano 13 wrzesień 2014 - 16:27

Wszystko zależy od tego jaki jest zapis w regulaminie wynagradzania (jeżeli jest regulamin),czy premie są pomniejszane o absencję chorobową.Jeżeli nie jest premia pomniejszana zasiłek będzie naliczony z wynagrodzenia zasadniczego.Przeważnie premie uznaniowe nie wchodzą do podstawy zasiłku chorobowego.najlepiej zapytaj osobę w firmie,która liczy płace.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: wynagrodzenie, ciąża, podwyżka, zwolnienie lekarskie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych