Skocz do zawartości

wysokość wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim /ciąża

wynagrodzenie ciąża podwyżka zwolnienie lekarskie

wróć do serwisu Księgowość 558 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 15 styczeń 2014 - 14:43

Witam, 

od ponad 2 lat wysokość mojego wynagrodzenia wynosiło 1900 zł brutto. Od 1 października 2013 roku otrzymałam podwyżkę wynagrodzenia - wówczas moja pencja to 2300 zł brutto. Od dnia 15 grudnia 2013 jestem na zwolnieniu lekarskim, gdyż jestem w ciąży (poród w maju 2014 roku). Stąd też moje pytania:

1) z tego co mi wiadomo to wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim wynosi 100% zarobków, ale w moim przypadku brane są pod uwagę średnie zarobki z X okresu - z jakiego? z całego roku? z pół roku? kwartału?

2) jeżeli brane są średnie zarobki z ostatniego roku to oznacza to, że z miesiaca na miesiac moje wynagrodzenie "na rękę" będzie wyższe? (średnia będzie uwzględniać więcej miesięcy po podwyżce?)

3) jak będą wyglądać moje zarobki po urodzeniu dziecka? od jakiej kwoty będą one liczone? jaki procent tego dostanę? (dodam, że chcę być na zwolnieniu rocznym)

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam

Ewa

#2 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4342 postów

Napisano 15 styczeń 2014 - 15:46

Cały czas twoja podstawa do zwolnienia lekarskiego, macierzyńskiego, rodzicielskiego to średnia z 12 miesięcy przed zachorowaniem, czyli od grudnia 2012 roku do listopada 2013 roku, pod warunkiem, że nie chorowałaś ani 1 dnia we wrześniu-  listopadzie 2013 roku.

Za zwolnienie masz płatne 100%, natomiast świadczenia rodzicielskie w zależności od wybranej przez ciebie opcji (pół roku 100% i pół 60% lub cały rok 80%)

#3 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11346 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 styczeń 2014 - 22:58

[font="georgia, serif;"]Za zwolnienie ma płatne 100 % ale nie aktualnego wynagrodzenia, lecz podstawy zasiłku chorobowego, którą się ustala jak wyżej napisała Dorota. [/font]

[font="georgia, serif;"]Od tej średniej należy odjąć 13,71 % i kwota, która wyjdzie to jest zasiłek chorobowy brutto za 30 dni choroby.[/font]

#4 Guest_mimu

Guest_mimu
  • Goście

Napisano 07 kwiecień 2014 - 11:05

Witam

Również jestem na zwolnieniu lekarskim w ciąży. Moje wynagrodzenie to 3500 netto. Do tej pory dostawałam kwotę niższą o kilka zł od tej kwoty, a w tym miesiącu przelano mi 547zł pensji! (w tym miesiącu pierwszy raz płaci mi ZUS). Termin przelania pensji jest do 10-go, czy jako że pracodawca rozlicza się z ZUS,to ZUS może wypłacić pensję w ratach? Gdzie się podziały 3000? Pensja płatna jest przecież 100%

Proszę o pomoc.

#5 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8189 postów

Napisano 07 kwiecień 2014 - 11:19

jesli pracodawca nie jest uprawniony do wyplaty zasilków, po 33 dniach wynag.chorobowego wyplate przejmuje zus;

podstawa choroby : 3500 minus składki zus 13,71 %;

może otrzymałaś zasiłek za część m-ca ?

#6 rita

rita

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1080 postów

Napisano 07 kwiecień 2014 - 14:10

przypuszczam, że te 547 zł, które otrzymałaś to wynagrodzenie chorobowe za część m-ca, które płaci jeszcze twój pracodawca, za pozostałą część m-ca dostaniesz pieniądze bezpośrednio z ZUS (jeśli pracujesz w małej firmie zatrudniającej do 20 osóB). Po wyczerpaniu 33 dni chorobowego twój pracodawca przekazuje dokumenty do ZUS, a ZUS ma 30 dni na wyliczenie i wypłatę zasiłku

#7 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11346 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 kwiecień 2014 - 22:21

Dodam, że będąc na zwolnieniu nie dostajesz pensji, lecz wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy, a od ZUS dostaniesz zasiłek chorobowy.

Podstawa chorobowego jest inna, bo wylicza się ją jako średnią z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania, a nie 3.500 netto, jakie dostawałaś w okresie wykonywania pracy.

#8 Guest_Agata

Guest_Agata
  • Goście

Napisano 12 kwiecień 2014 - 17:59

Witam. Obecnie jestem w pierwszym miesiącu ciąży. Na umowę zlecenie pracowałam od stycznia do marca 2014 r w niepełnym wymiarze godzin. A od kwietnia 2014 r pracuję na umowę o pracę na cały etat. Moje pytanie jest, czy średnia z 12 miesięcy uwzględni też okres pracy na umowę zlecenie, czy tylko umowę o pracę?

Jeśli źle bym się czuła i chciałabym wziąć np tydzień zwolnienia lekarskiego np w maju, to wysokość zasiłku będzie wynosiła 80%, czy 100 % średniej z ostatnich 12 miesięcy.

Pozdrawiam

Agata

#9 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8189 postów

Napisano 12 kwiecień 2014 - 18:48

podstawa 100% wynagrodzenia minus składki zus,  z umowy o pracę

#10 pikus

pikus

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 14 kwiecień 2014 - 07:00

Witam. Bardzo prosze o podpowiedz, gdyz nie wiem czy dobrze rozumiem. moja sytuacja jest nastepujaca w lutym bylam 3dni na chorobowym 80% ppzniej dowiedzialam sie ze jestem w ciazy. Natomiast w polowie maja prawdoppdobnie dostane zwolnienie na ciaze juz do konca. Czy w zwiazku z tym iz mialam w lutym zwolnienie i nie przepracuje 3 pelnych miesiecy bez zwolnienia to srednie wynagrodzenie bedzie liczone z ostatnich 12 miesiecy liczonych od stycznia? ( od lutego 2013 do stycznia 2014). Z gory dziekuje za pomoc

#11 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4342 postów

Napisano 14 kwiecień 2014 - 07:39

Nie  ma czegoś takiego jak "zwolnienie na ciąże", ciąża to nie choroba!

Nie było przerwy 3 miesięcy kalendarzowych = podstawa nie zmienia się.

#12 pikus

pikus

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 14 kwiecień 2014 - 07:52

Chodzilo mi o zwolnienie na podstawie ciazy z kodem B. Dziekuje za odpowiedz

#13 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2014 - 22:26

Witam. Mam umowę na czas określony od 1 września 2013r. do 1 października 2014  r. Obecnie jestem w 5 tc....Pani dr za 2 tygodnie chce mnie wysłać na L4 ponieważ niedawno poroniłam pierwszą ciążę dlatego nie chce żebym teraz pracowała (praca w gastronomii). Z tego co mówiła mi przełożona w pracy to pracodawca zobowiazany jest do przedłużenia mi umowy do czasu porodu. Czy to prawda? I ile tygodni bedę miała płatnego zasiłku  macierzyńskiego? Z góry dziękuję za odpowiedź.

#14 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 13 lipiec 2014 - 00:46

Umowa zawarta na czas określony wydłuża się na podstawie kodeksu pracy do dnia porodu.W tej sytuacji będzie przysługiwał zasiłek macierzyński i zasiłek rodzicielski na ogólnych zasadach.(czyli niemal rok). Zasiłek macierzyński i rodzicielski będzie wyliczony z podstawy jaką będziesz miała wziętą do podstawy zasiłku chorobowego.Trzeba pamiętać po porodzie,aby złożyć podanie o zasiłek macierzyński i rodzicielski w ciągu 14 dni od daty porodu.

#15 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2014 - 09:12

dziękuję bardzo za odpowiedź smile.png Jestem troszke spokojniejsza. A czy ZUS może sie "przyczepić" o to ze tak szybko poszłam na chorobowe? 7tc to jednak wczesna ciąża.

#16 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 13 lipiec 2014 - 10:28

Zwolnienia lekarskie nie są wystawiane z powodu ciąży,tylko z powodu choroby istniejącej w okresie ciąży,więc też podlega kontrolom prawidłowego wykorzystania tego zwolnienia (w domu wizyty inspektorów) lub u lekarza orzecznika ZUS.Trzeba wiedzieć,że zapis ma ZLA chory może chodzić oznacza,że można iść do lekarza,lub najbliższego sklepu,jeżeli nie ma domowników i nie ma kto zrobić podstawowych zakupów.Dlatego kontrole tych zwolnień w domach.

#17 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 26 sierpień 2014 - 09:20

Witam,

od marca 2013 roku pracuję w firmie A na pełen etat. W styczniu 2014 zmieniono mi umowę z pełnego etatu na 1/16 etatu w frmie A. W ramach tej zamiany w styczniu 2014 doszła mi umowa na pełen etat w fimie B. Od początku sierpnia jestem na L4, ponieważ jestem w ciąży. Jakie wynagrodzenie będę otrzymywała do czasu rozwiązania ? Biorąc pod uwagę fakt, że w fimie A do momentu zmiany etatu zarabiałam przykładowo 3 000 zł, po zmienie etatu 100 zł. Od początku etatu w fimie B zarabiałam przykładowo 3 000 zł.

Bardzo proszę o pomoc.

#18 Glusia

Glusia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 26 sierpień 2014 - 09:25

Wynagrodzenie za czas choroby w firmie A będzie wyliczane z wynagrodzenia po zmianie etatu

#19 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 26 sierpień 2014 - 09:26

Wynagrodzenie za czas choroby w firmie A będzie wyliczane z wynagrodzenia po zmianie etatu

A w fimie B ? Skoro przepracowałam tam 7 miesięcy.

#20 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8189 postów

Napisano 26 sierpień 2014 - 09:32

A w fimie B ? Skoro przepracowałam tam 7 miesięcy.

zatrudnienie równoległe w dwóch firmach ?

A - podstawa po zmianie etatu, 100 zł

B - 3000 zł

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: wynagrodzenie, ciąża, podwyżka, zwolnienie lekarskie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych