Skocz do zawartości

Pomoc księgowa / młodsza księgowa - ile na początek? PILNE

praca pomoc księgowa młodsza księgowa zarobki wynagrodzenie start

wróć do serwisu Księgowość 25 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_joannajoanna

Guest_joannajoanna
  • Goście

Napisano 14 styczeń 2014 - 14:38

Witam,
w październiku skończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość (stacjonarnie).
Od tego czasu szukam pracy związanej z ukończonym przeze mnie kierunkiem.
Zostałam zaproszona na rozmowę do biura rachunkowego.
Zgłosiłam się jako osoba chętna do pracy na stanowisko pomocy księgowej lub młodszego księgowego, w celu nabycia doświadczenia praktycznego i z z późniejszą ewentualną możliwością objęcia samodzielnego stanowiska. 
Teraz o mnie.
Mam magistra z finansów i rachunkowości (spec. Rachunkowość i finanse przedsiębiorstw)
25 lat
doświadczenie małe:
6 tygodni praktyki w banku (WBK Poznań)
10 miesięcy na stanowisku pracownika administracyjnego w firmie spedycyjnej (Poznań) (m.in. obsługa poczty, telefonów, prace biurowe, sprawdzanie faktur kosztowych pod względem merytorycznym, wpisywanie ich do bazy w excelu, przygotowywanie dokumentów do księgowości i kontakt z księgowością- zewnętrznej firmy, zarządzanie kasą firmową - robienie raportów kasowych i rozliczanie delegacji i zaliczek)

Tak więc z typowo księgowego doświadczenia mam tylko robienie raportów kasowych, rozliczanie delegacji i zaliczek i szykowanie dokumentów do księgowości  i kontakt telefoniczny i mailowy z księgowością - wg mnie nie dużo.
Natomiast ogólnie doświadczenie w jakiejkolwiek pracy to 11,5 miesiąca czyli prawie rok.

Jak to się ma do pracy w biurze rachunkowym jako pomoc księgowa czy młodsza księgowa (czyli osoba która ma wiedzę teoretyczną ze studiów, ale praktycznej wiedzy niewiele więc trzeba trochę pokazać co i jak na początku, niemniej szybko się uczę :) )

Na rozmowie zapewne padnie pytanie o oczekiwania finansowe. Z różnych stron w internecie dowiedziałam się tylko tyle, że osoby takie zarabiają od najniższej aż do 4000 netto.... Więc rozbieżność duża , a nie powiem, że chce na początek 4 000 zł :P i to netto
Tak więc jakie widełki powinnam podać aby nie było za mało ("nie ceni się") ani za dużo ("zaczyna prace i chce kokosów"). 
Myślałam nad podaniem na początek 1500-1700zł NETTO. Czy nie za dużo/za mało? 
Znajomy zaraz po studiach (też praktycznie bez kierunkowego wykształcenia) dostał trochę ponad 1700 netto.
Dodam, że miejsce pracy to Poznań a więc duże miasto, a biuro rachunkowe "klasyczne" (max kilka-kilkanaście pracowników), nie jakaś duża korporacja.

A może ktoś z własnego doświadczenia wie ile się zarabia na początku w takim biurze?

#2 Guest_joannajoanna

Guest_joannajoanna
  • Goście

Napisano 16 styczeń 2014 - 14:49

Witam,
w październiku skończyłam studia na kierunku finanse i rachunkowość (stacjonarnie).
Od tego czasu szukam pracy związanej z ukończonym przeze mnie kierunkiem.
Zostałam zaproszona na rozmowę do biura rachunkowego.
Zgłosiłam się jako osoba chętna do pracy na stanowisko pomocy księgowej lub młodszego księgowego, w celu nabycia doświadczenia praktycznego i z z późniejszą ewentualną możliwością objęcia samodzielnego stanowiska. 
Teraz o mnie.
Mam magistra z finansów i rachunkowości (spec. Rachunkowość i finanse przedsiębiorstw)
25 lat
doświadczenie małe:
6 tygodni praktyki w banku (WBK Poznań)
10 miesięcy na stanowisku pracownika administracyjnego w firmie spedycyjnej (Poznań) (m.in. obsługa poczty, telefonów, prace biurowe, sprawdzanie faktur kosztowych pod względem merytorycznym, wpisywanie ich do bazy w excelu, przygotowywanie dokumentów do księgowości i kontakt z księgowością- zewnętrznej firmy, zarządzanie kasą firmową - robienie raportów kasowych i rozliczanie delegacji i zaliczek)

Tak więc z typowo księgowego doświadczenia mam tylko robienie raportów kasowych, rozliczanie delegacji i zaliczek i szykowanie dokumentów do księgowości  i kontakt telefoniczny i mailowy z księgowością - wg mnie nie dużo.
Natomiast ogólnie doświadczenie w jakiejkolwiek pracy to 11,5 miesiąca czyli prawie rok.

Jak to się ma do pracy w biurze rachunkowym jako pomoc księgowa czy młodsza księgowa (czyli osoba która ma wiedzę teoretyczną ze studiów, ale praktycznej wiedzy niewiele więc trzeba trochę pokazać co i jak na początku, niemniej szybko się uczę Dołączona grafika )

Na rozmowie zapewne padnie pytanie o oczekiwania finansowe. Z różnych stron w internecie dowiedziałam się tylko tyle, że osoby takie zarabiają od najniższej aż do 4000 netto.... Więc rozbieżność duża , a nie powiem, że chce na początek 4 000 zł Dołączona grafika i to netto
Tak więc jakie widełki powinnam podać aby nie było za mało ("nie ceni się") ani za dużo ("zaczyna prace i chce kokosów"). 
Myślałam nad podaniem na początek 1500-1700zł NETTO. Czy nie za dużo/za mało? 
Znajomy zaraz po studiach (też praktycznie bez kierunkowego wykształcenia) dostał trochę ponad 1700 netto.
Dodam, że miejsce pracy to Poznań a więc duże miasto, a biuro rachunkowe "klasyczne" (max kilka-kilkanaście pracowników), nie jakaś duża korporacja.

A może ktoś z własnego doświadczenia wie ile się zarabia na początku w takim biurze?

Podbijam temat.

Szkoda,że nie dowiedziałam się jakich zarobków oczekiwać z moim doświadczeniem i wykształceniem...
Jutro pierwsza rozmowa kwalifikacyjna i nie chciała bym aby ze mnie zrezygnowali bo podam za wysokie oczekiwane wynagrodzenie, z drugiej strony jednak nie chciała bym pracować za 1200 czy 1300 zł czyli za najniższą.... 
Jakie Wy podalibyście oczekiwane wynagrodzenie jeśli mielibyście doświadczenie i wykształcenie jak opisane w pierwszym poście (na stanowisko pomocy księgowej / młodszej księgowej w biurze rachunkowym) ?

#3 kordian

kordian

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 399 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 16 styczeń 2014 - 21:35

No na sam początek to raczej bym nie liczył na więcej niż minimalne,

spotkałem się z sytuacją kiedy do pracy na stanowisku pracownik biurowy przyszła osoba po studiach bez doświadczenia (nie umiała obsługiwać faksu, ksero i pisania podstawowych pism) i na początek chciala 2 tys. na rękę, oczywiście od razu została odrzucona (szefowstwo było trochę zaskoczone wysokością zarobku),  

#4 KsięgowaEwa

KsięgowaEwa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 29 styczeń 2014 - 14:26

dużo jest osób teraz po tym kierunku, więc rynek powoli się nasyca. My praktykantce na umowę zlecenie płacimy 50zł za dzień pracy netto.

jeżeli chodzi o rozmowę to powiedziałabym 1500-1600 netto i wydaje mi się, że na więcej na start nie ma co liczyć

#5 Guest_Pola

Guest_Pola
  • Goście

Napisano 06 marzec 2015 - 13:14

Idę na rozmowę o pracę na stanowisko młodszej ksęgowej, woj. łodzkie miasto 100 tys biuro rachunkowe doświadczenie w księgowości 2 lata rpowadzenie PKPiR, rejestry Vat, kadry i płace, troszke pełnej księgowości liznęłam  wykształcenie wyższe studia podyplomowe z rachunkowości... dotychczas zarabiałam 1600 netto jako referent - ile teraz mogłabym zaproponować?

Dziękuje za podpowiedzi/ myślalam o jakimś 2200 netto

#6 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 01 kwiecień 2015 - 16:51

Jestem na trzecim roku studiów finanse i rachunkowość. Obecnie  jestem w trakcie stażu w biurze rachunkowym, ten staż kończy mi się w czerwcu ile mogę zarabiać po tym stażu? Z góry dziękuje za odpowiedź.

#7 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6621 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 01 kwiecień 2015 - 17:44

To jest zależne od pracodawcy

#8 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 18 kwiecień 2015 - 13:31

1500 zł. Generalnie młodszy księgowy powinien liczyć się z pensja w wysokości 1300-1500 zł, po roku doświadczenia na tym stanowisku pensja powinna nieco wzrosnąć 1600-1700zl. Po trzech latach pracy w pepełnej księgowości pensja powinna wynosić 2000zl netto. Nie oczekujcie na początek dużych pieniędzy ponieważ Wasze kwalifikacje nie są adekwatne. Jest to ciężki zawód, który wymaga stałej nauki i zdobywania doświadczenia, a za wiedzę się płaci, stąd też nie aż tak wysokie pensje na początek, ale warto zainwestować w ten zawód, po paru latach pracy pensje sięgają od 3000-5000zl netto, więc warto.

#9 Guest_frania

Guest_frania
  • Goście

Napisano 26 maj 2015 - 17:08

HA! Ja własnie zatrudniłam sie w biurze rachunkowym jako pomoc księgowej i dostałam na umowie 1000 brutto!!!! Nie wiem czy sie smiac czy płakac!!! A pani szefowa narzeka jak to źle w naszym kraju sie zyje ze tyle mlodych wyjezdza, ze pracy nie ma itd. Ale dzieki komu tak sie zyje dzieki takim jak ona!!!!!!!!!!

#10 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10389 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 czerwiec 2015 - 16:40

1500 zł. Generalnie młodszy księgowy powinien liczyć się z pensja w wysokości 1300-1500 zł, po roku doświadczenia na tym stanowisku pensja powinna nieco wzrosnąć 1600-1700zl. Po trzech latach pracy w pepełnej księgowości pensja powinna wynosić 2000zl netto. Nie oczekujcie na początek dużych pieniędzy ponieważ Wasze kwalifikacje nie są adekwatne. Jest to ciężki zawód, który wymaga stałej nauki i zdobywania doświadczenia, a za wiedzę się płaci, stąd też nie aż tak wysokie pensje na początek, ale warto zainwestować w ten zawód, po paru latach pracy pensje sięgają od 3000-5000zl netto, więc warto.

Ciekawe skąd wzięłaś te informacje, bo w tym przypadku nie ma co generalizować i mówić, że pensja POWINNA wynosić tyle czy tyle. Przecież to zależy od bardzo wielu czynników.

A jeśli chodzi o BR, to o ile wiem zależy też ile firm się prowadzi. 

#11 Guest_Alla

Guest_Alla
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2015 - 08:12

Właśnie.... ja jestem młodszą księgową i zarabiam 2700 netto ( co prawda jestem już w tej firmie ponad 3 lata a zaczynałam od stażu). Wszystko zależy od pracodawcy....... Zaczynałam za free potem 1500 no i co jakiś czas prosiłam o podwyżkę to 100 to 200pln i mam już niezłą sumkę. Ci co chcą dużą podwyżkę nie zawsze dostają a i inaczej na nich patrzy pracodawca.

#12 Guest_Klaudia

Guest_Klaudia
  • Goście

Napisano 11 styczeń 2016 - 21:34

Nie wiem skad wy macie takie male pensje. To juz na produkcji czy w sklepie sie wiecej zarabia.
Ja jako mlodsza ksiwgow po roku doswiadcczenia zarabiam 3 netto.
Godzicie sie pravowac za grosze. Wstyd. Cencie sie. Albo wyjedzcie do innego miasta

#13 Guest_Katrolina

Guest_Katrolina
  • Goście

Napisano 30 lipiec 2016 - 10:33

Ja mam 2 lata doświadczenia jako asystentka księgowej, pracuję w dużym mieście i cały czas ta sama pensja. Szefostwo niby zadowolone, no ale po pensji tego nie widać. Co prawda rozliczam tylko PKPiR, bez KH, ale firm prowadzę ok 70 i pensja 1600 zł. Chyba czas zmienić biuro, jak czytam, że każdy zarabia po 3tys (pierwsze wypowiedzi są sprzed kilku lat, także pewnie już dawno dostaliście podwyżki tongue.png

#14 Guest_Martyna

Guest_Martyna
  • Goście

Napisano 06 wrzesień 2016 - 08:14

Widzę, że ktoś tu jeszcze zagląda, więc może i ja otrzymam poradę :) moja sytuacja jest taka, że od prawie roku pracuję na podstawie umowy zlecenie w biurze rachunkowym, otrzymuję stawkę godzinową 11 zł brutto. Jestem studentką finansów i rachunkowości, w trakcie licencjatu, więc uważam możliwość pracy za takie wynagrodzenie bez doświadczenia i kompletnej wiedzy za bardzo sprawiedliwe. Ale umowa się kończy i mam negocjować stawkę. Moje stanowisko jest już prawie samodzielne, ale jestem w istotnych sprawach sprawdzana przez właściciela. Mam dylemat, ponieważ nie wiem, jakiej stawki godzinowej zarządać. Warunki te same, tzn nadal umowa zlecenie (nie wyzysk przedsiębiorcy tylko mój wybór :)) moje obowiązki to podstawowa obsługa firm na PKPiR, kadry. Z góry dziękuję za pomoc.

#15 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 10 wrzesień 2016 - 20:30

Jak można prowadzić komuś kadry i pracować za 11zł na godzinę?

W sumie jak nie znasz przepisów to się nie dziwię że więcej nie chcą płacić.

#16 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2016 - 18:50

Jak można prowadzić komuś kadry i pracować za 11zł na godzinę?

W sumie jak nie znasz przepisów to się nie dziwię że więcej nie chcą płacić.

Co masz na myśli? Powinna dostawać więcej? 

#17 Guest_Bart

Guest_Bart
  • Goście

Napisano 09 październik 2016 - 15:43

Z tego co wiem aktualnie wprowadzone zostało minimalne wynagrodzenie dla umów cywilnoprawnych, które wynosi 12 zł brutto. Nie siedzę w księgowości (trafiłem na forum, ponieważ szukam odpowiedniej drogi zawodowej dla siebie), ale myślę, że tego typu uregulowania prawne księgowym powinny być znane tongue.png

#18 Guest_karolina

Guest_karolina
  • Goście

Napisano 10 październik 2016 - 07:19

Prawda jest taka, że w biurach rachunkowych właścicielami są osoby które znają przepisy od podszewki wink.png więc wielu z nich np. stosuje sobie przepis pracy za 80% min. wynagrodzenia, więc wasze 1300-1500 zł to i tak jest fajnie wink.png

#19 Guest_Księgowa Gdańsk

Guest_Księgowa Gdańsk
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2016 - 18:22

Miesiąc stażu w BZW BK, potem dwa w księgowości (razem 3 miesiące za darmo). Potem dostalam pracę jako księgowa, trzy miesiące za 2000 brutto, później 2500 netto. Obecnie pracuje w firmie od roku, mam 2500 netto, zlecenie, jestem na ostatnim roku magisterki (FiR). Pełne księgi, deklaracje, sprawozdania.

#20 Guest_Księgowa Gdańsk

Guest_Księgowa Gdańsk
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2016 - 18:23

Oczywiście miałam na myśli BZ WBK :P

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: praca, pomoc księgowa, młodsza księgowa, zarobki, wynagrodzenie, start

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych