Skocz do zawartości

Zdjęcie

samochód w DG

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Krystyna789

Krystyna789

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 09 styczeń 2014 - 21:58

Rozpoczęłam prowadzenie działalności gospodarczej. W ramach tej działalności sporo jeżdżę (1000-1500 km miesięcznie), więc do rozliczenia z kilometrówki mam dość sporo.Na samym początku myślałam o wprowadzeniu samochodu osobowego jako ŚT do firmy i nie przejmować się ewidencją, ponadto dochodzi do tego jeszcze koszt w postaci amortyzacji. Aczkolwiek jestem dopiero na początki działalności, przychody nie są jakieś ogromne, więc póki co nawet ten koszt amortyzacji nie jest mi potrzebny. Czy będę mogła za jakiś czas wprowadzić ten samochód do firmy jak ŚT, mimo że teraz rozliczałabym się kilometrówką?A może od razu wprowadzić go do ewidencji? z tego co doczytałam problem byłby później tylko z ew. jego sprzedażą - nawet po wycofaniu z ewidencji płaciłabym podatek dochodowy (do 6 lat po wycofaniu?). 

Czy US rzeczywiście czepiają się ew. jazd prywatnych samochodem służbowym? tym "straszyła mnie księgowa, którą pytałam o radę.

#2 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 styczeń 2014 - 23:10

Możesz go wprowadzić za jakiś czas do ewidencji środków trwałych z tym, że przy wycofaniu go później z działalności tak jak napisałaś będzie trzeba opodatkować dochód przy jego sprzedaży, a dzieje się to wtedy jeżeli przed zbyciem zostanie wycofany z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym samochód został wycofany z działalności i dniem jego odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

W jaki sposób urząd udowodni Ci te jazdy prywatne?

#3 Krystyna789

Krystyna789

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 10 styczeń 2014 - 17:47

To mój jedyny samochód.

#4 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 11 styczeń 2014 - 08:15

Jeżeli w przyszłości wycofasz samochód z ŚR i z DG, to aby uniknąć płacenia podatku przy jego sprzedaży możesz przekazac go w darowiźnie np. mężowi, dziecku, rodzicom.. taka darowizna jest zwolniona z opodatkowania.

Ta osoba sprzeda go po 6 mcu. I sprawa załatwiona.

Czytałam, ze od 2014 r. Ministerstwo Finansów chce wprowadzenia zasady, iz jeżeli podatnik ma jedno auto to musi w rozliczeniu uwzględnić jazdy w celach prywatnych. Bowiem z zasad logiki wynika, ze samochód nawet wprowadzony ŚT jest uzytkowany przez osobę prowadz. dział. gosp - do celów prywatnych.

Tak samo jak z rachunkami telefonicznymi - trzeba oświadczać ile procent rozmów można zaliczyć do firmowych ile do prywatnych.

#5 Sobi

Sobi

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 893 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 11 styczeń 2014 - 10:55

Też czytałam o tych przymiarkach i dlatego rozumiem obawy Krystyny789. Zrób tak jak mówi Ania, czyli darowizna a później sprzedaż chociaż na Twoim miejscu ja bym go w ogóle nie wprowadzała. Z jazdami prywatnymi, sprawdzaniem w weekendy pod centrami handlowymi itd. to tylko bicie piany.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych