Skocz do zawartości

Um. o pracę + dzieło u tego samego pracodawcy - jak obliczyć podstawę zasiłku chorobowego dla ciężarnej?

zasiłek chorobowy umowa o pracę i dzieło ciąża

wróć do serwisu Księgowość 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_lk

Guest_lk
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2014 - 22:30

Witam,
od lutego 2013 r. jestem zatrudniona na umowę o pracę (na 1/2 etatu) + co miesiąc miałam podpisywaną umowę o dzieło (z tym samym pracodawcą), w związku z czym pobierano wszystkie składki ZUS z umowy o dzieło (tak jak z um. o pracę).
Od początku listopada jestem nieprzerwanie na zwolnieniu chorobowym w związku z ciążą, w dniu w którym przeszłam na to zwolnienie - nie miałam podpisanej umowy o dzieło. 
W tej chwili wypłacany mam zasiłek chorobowy w kwocie dużo niższej niż moje średnie zarobki sumarycznie osiągane u pracodawcy, ponieważ zasiłek jest obliczany jedynie z wynagrodzenia z umowy o pracę. 

Co powinnam zrobić, jakie przepisy wykorzystać, aby w obliczaniu podstawy zasiłku zostały uwzględnione też składki odprowadzane z umów o dzieło? Czy ktoś miał podobną sytuację?

Do opisu swojej sytuacji mogę dodać:
1. byłam 5 dni na zwolnieniu zdrowotnym w lipcu (przeziębienie), nie mając jeszcze 100% pewności że jestem w ciąży - w związku z czym na druku ZLA znalazł się kod A, ale mogę poprosić lekarza o zaświadczenie, że byłam już w tym czasie w ciąży (wg obliczeń był to 3-4 tydz.);
2. w ostatnich dniach września powiedziałam pracodawcy o ciąży, w związku z czym nie podpisał ze mną kolejnej umowy o dzieło w październiku (mimo że chciałam nadal pracować), a wg założeń projektu w którym pracowałam - umowy o dzieło miałam mieć podpisywane do stycznia 2014 r. włącznie (jako dowód mam zeznania świadków + ogłoszenie o pracę i pewnie są też odpowiednie informacje w dokumentacji projektu - ale do nich nie mam dostępu).

Dodam jeszcze, że w różnica pomiędzy kwotami zasiłku, który otrzymuję, a który sama wyliczyłam wynosi ponad 2 tys. Zł (umowa o pracę była podpisana na kilkaset zł), w związku z czym bardzo mi zależy na szybkim rozwiązaniu tej sprawy. Jestem gotowa walczyć o swoje również w sądzie, bo czuję się oszukana.

Drugie pytanie, które mi się tu nasuwa - czy zasiłek macierzyński będzie tej samej wysokości co chorobowy, czy inaczej będzie obliczana jego podstawa?

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13485 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 styczeń 2014 - 23:01

[font="georgia, serif;"]Kwoty, które sama wyliczyłaś /znasz się na wyliczaniu zasiłków chorobowych ? / niekoniecznie są prawidłowe. A raczej podejrzewam, że nie są.[/font]

[font="georgia, serif;"]Do podstawy wyliczenia wynagrodzenia/zasiłku chorobowego nie wchodzą umowy zakończone przed wystąpieniem choroby. U ciebie właśnie jest taki przypadek, bo gdy zachorowałaś nie miałaś podpisanej umowy o dzieło. I dlatego podstawa była wyliczona tylko z wynagrodzenia zasadniczego - a więc moim zdaniem prawidłowo.[/font]

[font="georgia, serif;"]To samo będzie dotyczyć podstawy zasiłku macierzyńskiego.[/font]

#3 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 styczeń 2014 - 00:00

Należy się zastanowić tylko,czy wykonywałaś umowę o dzieło,czy to dzieło powstało,czy było to pominięcie kodeksu pracy i zamiast umowy o pracę podpisano umowę cywilnoprawną.Czy czynności wykonywane w czasie godzin pracy na 1/2 etatu były takie same jak przy umowie o dzieło.Jeżeli umowa o dzieło miała przesłanki stosunku pracy można walczyć w sądzie pracy o uznanie jej za stosunek pracy.

#4 Guest_lk

Guest_lk
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2014 - 19:25

Dziękuję bardzo za odpowiedzi.

Czynności wykonywane w czasie pracy na 1/2 etatu i o dzieło były te same, jednak w każdym miesiącu podpisywana była umowa o dzieło, pod którą później pisałam oddzielne sprawozdanie.

Mimo iż w rzeczywistości praktycznie cały czas robiłam to samo.

#5 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 styczeń 2014 - 20:53

W takim układzie nie była to umowa o dzieło,tylko pominięcie kodeksu pracy.Całą kwotę powinnaś mieć zagwarantowaną na umowie o pracę.Powinnaś to łatwo udowodnić przed sądem pracy.Zatrudniony pracownik na podstawie umowy o pracę ma obowiązek wykonywania określonego rodzaju czynności na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem. Ponadto praca musi być wykonywana w miejscu i czasie wyznaczonym przez szefa - za wynagrodzeniem określonym w umowie. Jeśli spełnione są te warunki, bez względu na nazwę zawartej umowy, jest to praca etatowa,czyli powinna być zawarta umowa o pracę,a nie umowa o dzieło.

#6 Guest_lk

Guest_lk
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2014 - 21:55

Dziękuję bardzo.

W takim razie szukam prawnika.

Poproszę jeszcze o jedną informację/radę - ponieważ odległość od mojego miejsca zamieszkania do zakładu pracy wynosi ok. 100 km, czy jest szansa że rozprawa będzie się odbywać w sądzie w mojej miejscowości?

Czy jako powódka muszę się liczyć z tym, ze będę dojeżdżać na rozprawy wspomniane kilometry?

#7 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 styczeń 2014 - 22:07

Nie wiem dokładnie,czy zmieniły się właściwości sądu ze względu na siedzibę pracodawcy,czy miejsce zamieszkania pracownika,więc podrzucam link :

http://www.infor.pl/...rawa-pracy.html

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zasiłek chorobowy, umowa o pracę i dzieło, ciąża

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych