Skocz do zawartości

Kontrola podatkowa w domu podatnika

Kontrola podatkowa podatki doradca podatkowy konsultacje podatkowe prawo podatkowe kontrola podatnika opodatkowanie kontrola skarbowa skarbówka

wróć do serwisu Księgowość 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_MarekDG

Guest_MarekDG
  • Goście

Napisano 05 styczeń 2014 - 15:42

Zastanawiam się czy urząd skarbowy ma prawo skontrolować mnie w domu. Chodzi u ulgę remontową. Gdybym mógł w jakiś sposób zdobyć rachunki/faktury i posłużyć się nimi przy odliczeniu ulgi remontowo-budowlanej, to czy urząd skarbowy w jakiś sposób może sprawdzić czy faktycznie jakiś remont był? Znalazłem taki artykuł z jakiegoś biura rachunkowego, jako opinia prawnika, co mnie w sumie przeraża że teoretycznie skarbówka ma prawo do kontroli w moim domu Dołączona grafika. Pytanie w takim razie, co z zaufaniem instytucji publicznej do podatnika, a co w przypadku nawet, gdy do kontroli dojdzie, gdy podejrzenia są bezpodstawne – przecież w naszym kraju nie można bezpodstawnie oskarżać, bo wtedy zainteresuje się prokurator. Czy ktoś zna na to pytanie odpowiedzieć?

#2 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 05 styczeń 2014 - 17:07

Twoje wątpliwości są pełne sprzeczności.

Z jednej strony sugerujesz oszukanie Państwa (podatników - czyli nas wszystkich) co ma doprowadzić do wyłudzenia nieznależnego zwrotu podatku vat,  a z drugiej strony oczekujesz zaufania insytucji publicznej.

Jeżeli wyłudzisz cokolwiek w kwestiach podatkowych - może się Tobą zainteresować urząd skarbowy - oskarżyciel skarbowy poprzez wszczęcie postępowania karno skarbowego.

Art. 76 i 76a kks - przepis ten reguluje odpowiedzialność karną skarbową dla występujących o zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, którzy przez podanie danych niezgodnych ze stanem rzeczywistym lub zatajenie rzeczywistego stanu wprowadzili w błąd organ podatkowy, narażając go na nienależny zwrot wydatków.

Kontrola wniosku nastąpić może aż do upływu okresu przedawnienia. Przez ten okres należy przechowywać wszystkie dokumenty uprawniające do zwrotu VAT.

Jeżeli kontrola wykaże nieprawidłowości to nie można mówić o "bezpodstawnych" oskarzeniach.

#3 Guest_MarekDG

Guest_MarekDG
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2014 - 22:01

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]Dziękuje za odpowiedź oraz klarowne wytłumaczenie przypadku wyłudzenia.[/font]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]Oczywiście nie chodzi mi o wyłudzenie, tym bardziej nic nie sugeruję, podałem to za przykład j.w.  – ze swojej strony takich nadużyć nie zamierzam się dopuszczać - choć domyślam się, że jest wielu cwaniaków, którzy tak postępują. Bardziej mi zależ na rozwinięciu tego drugiego przypadku, kiedy kontrola nie wykaże nieprawidłowości (a taka kontrola faktycznie nastąąpiła), – co jeśli podejrzenia są bezpodstawne w przypadku kontroli – np. w wyniku uprzejmego donosu (przecież nie brakuje „życzliwych ludzi na tym świecie”).  Czy kontrolę w moim domu mam uznać, co coś naturalnego, czy faktycznie taka kontrola, która nic nie wykaże powinienem uznać za bezpodstawną – i tu chciałbym się odnieść do zasady „ochrony miru domowego” a wszystko w kontekście  „projektu nowelizacji Ordynacji Podatkowej, gdzie urzędnicy organów skarbowych maja uzyskać prawo wstępu do prywatnych lokali podatników” i dalej projekt zmian rozszerza te możliwości na bliżej nie sprecyzowane okoliczności, tzw. sprawdzenia przedmiotu opodatkowania.” I Skoro projekt wzbudza wątpliwości urzędników skarbowych, to moje tym bardziej. Proszę w moich wypowiedziach nie doszukiwać się jakichkolwiek prób oszustwa, a jedynie wyjaśnienia przytoczonych faktów, bo w mojej opinii wykraczają po za moją logikę (a być może to wynika z faktu że błędnie pojmuję). Do tej pory zwykle sprawami księgowymi zajmowało się biuro rachunkowe lub księgowość. Na to pytanie, nie uzyskałem do tej pory odpowiedzi, zatem postanowiłem jej poszukać na tym forum.[/font]

#4 Sobi

Sobi

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 893 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 07 styczeń 2014 - 23:40

Ochrona miru domowego... Eh litości.... Kolego chcesz wyłudzić podatek vat. Skoro ktoś prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w domu i kontrola odbywa się w domu to dlaczego tak Cię razi kontrola w domu podatnika (teraz to się sama domyślam)... no ale gratuluję postawy...

#5 Guest_MarekDG

Guest_MarekDG
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2014 - 00:06

Takie odpowiedzi wiążą się zwykle z brakiem wiedzy, (tak się domyślam) - ale to forum, wolno Ci Tomku ...

Ponadto to takie Polskie – przecież każdy, kto pyta to złodziej….

A tak do rzeczy nie prowadzę działalności, a moje pytanie pozostaje bez wyjaśnienia. Prosiłbym o odpowiedzi w temacie a nie oskarżenia czy też domniemania[font="wingdings;"]:)[/font]

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Kontrola podatkowa, podatki, doradca podatkowy, konsultacje podatkowe, prawo podatkowe, kontrola podatnika, opodatkowanie, kontrola skarbowa, skarbówka

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy