Skocz do zawartości


Ciąża a ZUS

ciąża zus

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Daria

Guest_Daria
 • Goście

Napisano 04 styczeń 2014 - 11:34

Witam,

Nasuwa mi się parę pytań związanych z wypłatami w czasie ciąży. Zaszłam w ciąże we wrześniu zeszłego roku, a zwolnienie zaniosłam do zakładu pracy 30 listopada. Jako że wcześniej w ciągu roku byłam już 7 dni na zwolnieniu lekarskim więc pracodawca nie przelał mi całej wypłaty za grudzień tylko część (bo przekroczyłam 33 dni zwolnienia a pracodawca zatrudnia mniej niż 20 osóB). Nasuwa mi się teraz parę pytań:

1) Pozostałą cześć wypłaty za grudzień powinien mi wypłacić ZUS po zgłoszeniu tego faktu przez pracodawcę - jaki czas ma pracodawca na zgłoszenie? Czy można samemu to zgłosić do ZUSu - a jesli tak to jakie dokumenty należy posiadać?

2) To jeszcze nawiązanie do pierwszego pytania - ZUS ma obowiązek zapłacić 30 dni od daty dostarczenia prawidłowo dostarczonych dokumentów - czyli co miesiąc jak bedzie dostarczane zwolnienie do pracodawcy to musi on je dostarczyuć do ZUSu i ten termin będzie liczony od dnia dostarczenia? Widzę po prostu że pracodawcy jakoś się nie spieszy i zastanawiam się czy jak będzie on zwlekał sobie za każdym razem tydzień lub dwa to czy przez to też będę dostawać pieniądze z opóźnieniem.

3) Trafiło na koniec roku więc nasuwa się kolejne pytanie - czy w nowym roku 2014 pracodawca znowu mam mi zapłacić za 33 dni zwolnienia czy od początku będzie już mi płacił ZUS?

4) W jaki sposób ZUS wypłaca świadczenia: czy za cały miesiąc, czy za poszczególne okresy zwolnienia? Chodzi mi o to że jak kolejne zwolnienie jest np. od 28 grudniado 26 stycznia to czy zus zapłaci mi za okres do 26 stycznia czy poczeka na następne zwolnienie i dostanę pieniądze za cały styczeń?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi - jestem zielona w tym temacie a nie mam się kogo zapytać... Mam niejasne wrażenie że księgowa zatrudniona u pracodawcy wie mniej ode mnie (wcześniej w zakładzie nikt nie zachodził w ciążę)...#2 Bogusława

Bogusława

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 8191 postów
 • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 styczeń 2014 - 12:29

Zacznijmy od tego,że w nowym roku od stycznia ZUS wypłaca nadal zasiłek chorobowy,pracodawca nie płaci wynagrodzenia chorobowego,decyduje o tym dzień 31 grudnia,otrzymywałaś zasiłek chorobowy więc od 1 stycznia nadal przysługuje zasiłek chorobowy, a nie wynagrodzenie chorobowe.Pracodawca ma powinien dokumenty pracownika do wypłaty świadczenia dostarczyć do ZUS niezwłocznie,ale nie ma wyznaczonego konkretnego terminu na przekazanie.Pracownika natomiast obowiązuje 7 dniowy termin od daty wystawienia zwolnienia na dostarczenie ZLA pracodawcy.Możesz dowiedzieć się w ZUS-ie dzwoniąc na infolinię,czy pracodawca dostarczył wszystkie niezbędne dokumenty potrzebne do wypłaty Twojego świadczenia (trzeba podać numer PESEL).ZUS wypłaca zasiłek chorobowy za przekazane poszczególne zwolnienia lekarskie,ma to 30 dni od daty złożenia prawidłowo wypełnionych dokumentów.

Możesz zaproponować pracodawcy,że po okazaniu zwolnienia lekarskiego pracodawcy i zostawieniu kopii,sama będziesz dostarczała zwolnienie do ZUS,wtedy będziesz miała pewność,że zostało złożone.#3 Guest_Daria

Guest_Daria
 • Goście

Napisano 04 styczeń 2014 - 13:39

Dziękuję ślicznie za szybką odpowiedź :)

 

Jeszcze tylko nasuwa mi się pytanie w jaki sposób przychodza pieniądze od ZUSu: przelewem na konto czy przekazem pocztowym? Pracodawca zgłaszając moją sprawę do ZUSu powinien to zaznaczyć w jakikolwiek sposów czy sama mam tę sprawę rozwiązać?

 

No i z ciekawości: jakie dokumenty pracodawca powinien zawieźć do ZUSu (oprócz zwolnienia z literką B ;) )?

 #4 koleżanka

koleżanka

  Zaawansowany użytkownik

 • Członkowie
 • PipPipPipPipPip
 • 13507 postów
 • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 styczeń 2014 - 13:44

[font="georgia, serif;"]Dodam, że możesz do ZUS podać numer swojego konta jeśli zasiłki chcesz dostawać przelewem. [/font]

[font="georgia, serif;"]Być może pracodawca wpisał twoje konto na druku Z-3, który zapewne przekazał do ZUS. [/font]

[font="georgia, serif;"]Ale o to możesz się dowiedzieć u niego lub bezpośrednio w ZUS.[/font]

Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ciąża, zus

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych