Skocz do zawartości

Powrót do DG po latach przerwy

wróć do serwisu Moja Firma 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Beti

Guest_Beti
  • Goście

Napisano 29 grudzień 2013 - 16:48

Witam wszystkich.

Podjęłam decyzję w Wigilię, że wracam do prowadzonej kilka lat temu DG.

Wiem, że wiele się zmieniło i liczę kilka dobrych rad z Państwa strony.

* czy skoro byłam VATowcem to muszę nadal nim być?

* czy jeżeli to nie jest moja pierwsza DG to mam szanse na jakieś ulgi szczególnie pytam o ZUS?

* czy jeżeli prowadziłam KPiR to teraz mam prawo wybrać ryczałt?

* czy mogę dopisać lub zmienić zakres działalności w zaświadczeniu?

i najważniejsze:

czy mogę stać się zupełnie nowym podmiotem gospodarczym,

czy muszę reanimować dawną firmę, zgłoszoną do likwidacji w 205 roku ?

Będę wdzięczna za podjęcie tematu.

Beata

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14077 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 grudzień 2013 - 17:22

[font="georgia, serif;"]Skoro poprzednią dg zlikwidowałaś w 2005 roku, to teraz oczywiście masz prawo założyć nową dg, całkiem inną od poprzednio prowadzonej.[/font]

[font="georgia, serif;"]Nie musisz wybierać KPiR, może być inne opodatkowanie, o ile rodzaj dg nie wyłącza np. z ryczałtu.[/font]

[font="georgia, serif;"]Co do ZUS - gdybyś podlegała ubezpieczeniom społecznym, to masz prawo do preferencyjnych /niższych/ składek. Podstawa tych składek to 30 % obowiązującej płacy minimalnej.[/font]

[font="georgia, serif;"]Ale składki zdrowotne musiałabyś płacić normalne, tu nie ma obniżenia.[/font]

#3 Guest_Beti

Guest_Beti
  • Goście

Napisano 29 grudzień 2013 - 17:36

[font="georgia, serif;"]Skoro poprzednią dg zlikwidowałaś w 2005 roku, to teraz oczywiście masz prawo założyć nową dg, całkiem inną od poprzednio prowadzonej.[/font]

[font="georgia, serif;"]Nie musisz wybierać KPiR, może być inne opodatkowanie, o ile rodzaj dg nie wyłącza np. z ryczałtu.[/font]

[font="georgia, serif;"]Co do ZUS - gdybyś podlegała ubezpieczeniom społecznym, to masz prawo do preferencyjnych /niższych/ składek. Podstawa tych składek to 30 % obowiązującej płacy minimalnej.[/font]

[font="georgia, serif;"]Ale składki zdrowotne musiałabyś płacić normalne, tu nie ma obniżenia.[/font]

Dziękuję za info.

Najbardziej interesuje mnie ten niższy ZUS,

tylko że DG prowadziłam będąc w KRUS.

Pole sprzedałam w 2011 roku i od tamtej pory nie mam żadnego ubezpieczenia.

Czy to może być pomocne, czy wręcz przeciwnie ?

Czy mam szanse załapać się na preferencyjny ZUS ?

I jeszcze odnośnie VAT - jeżeli mogę rozpocząć nową DG, to nie muszę od razu zgłaszać się do podatku VAT ?

( kiedyś pamiętam było powiedziane, że kto raz zgłosił się do VAT to do końca życia będzie podlegał temu opodatkowaniu )

#4 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 grudzień 2013 - 18:56

Działalność prowadzona ponad 5 lat temu, więc preferencyjny ZUS przez najbliższe dwa lata jak najbardziej Ci przysługuje.

Podczas prowadzenia działalności (poprzedniej) byłaś ubezpieczona w KRUS, obecnie nie podlegasz już pod KRUS (sprzedana ziemia), więc rozpoczynając nową działalność, będziesz opłacać składki ZUS.

W VAT mamy limit do 150.000 zł, możesz się zarejestrować do VAT na starcie. Niektóre rodzaje działalności wyłączają zwolnienie z VAT i od początku jesteś czynnym podatnikiem VAT. Czy do końca życia na VAT, jak w małżeństwie... nie wydaje mi się :)

#5 Guest_Beti

Guest_Beti
  • Goście

Napisano 29 grudzień 2013 - 19:18

Dziękuję.

Najbardziej ucieszyła mnie informacja o możliwości starania się o niższy ZUS.

Minęło ponad grubo 5 lat, więc jak twierdzisz jest O.K.

Czy możemy ustalić kwotę najniższej możliwej składki w tej sytuacji.

( łącznie z rodzinnymi, zdrowotnymi itp. - kiedyś pamiętam składowych było kilka )

Jeżeli chodzi o VAT interesuje mnie zyskowność w granicach 8%,

więc może lepiej ograniczyć obrót do 149 00,00 zł miesięcznie

i darować sobie kasę fiskalną ?

Co o tym sądzisz ?

Beata

#6 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 grudzień 2013 - 19:39

Składki preferencyjnego ZUS w 2014 roku wyglądają następująco:

- emerytalna 98,38 zł

- rentowa 40,32 zł

- chorobowa 12,35 zł

- wypadkowa 9,73 zł   razem składki społeczne 160,78 zł z dobrowolnym chorobowym.

- zdrowotna 261,73 zł (2013, brak danych na 2014 r)

Limit do VAT to 150 tys zł/ rocznie , jeśli działalność a trakcie roku rozpoczynasz to proporcjonalnie. 

Kasa to coś innego, możesz nie być VATowcem, ale kasę fiskalną musisz posiadać, obecnie limit do kasy to 20 tys zł/ rocznie. 

Co to za działalność, którą będziesz otwierać?

#7 Guest_Beti

Guest_Beti
  • Goście

Napisano 29 grudzień 2013 - 20:00

Dziękuję za szczegóły.

Trochę mnie zmartwiłeś VATem,

bo obroty planuję na wyższym poziomie

i już teraz wiem,

że się nie zmieszczę.

Mam niewielki lokal, który planuję wykorzystać na handel detaliczny i hurtowy dewocjonaliami.

Przyszli klienci już pytają i zamawiają.

Katalog wzorów ponad 3 tysiące pozycji.

Kompleksowe zaopatrzenie i wyposażenie kościołów i parafii,

obsługa grup zorganizowanych, wycieczek i pielgrzymek.

Nie miesiąca w roku, aby narzekać na brak okazji.

Zrobisz mi konkurencję ?

#8 Radomiak

Radomiak

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 grudzień 2013 - 20:13

Jestem księgowym, działalność już mam :), jeśli zostawisz mi kontakt, to może zdobędziesz kolejnych klientów - sprzedaż również przez internet planujesz?. 

Bez kasy fiskalnej się nie obędzie, głównie sprzedaż dla osób fizycznych, a limit 20 tys. zł to nieduża kwota i ją przekroczysz z tego co piszesz. VATu nie ma się co obawiać, może to mniej korzystne dla klientów, bo doliczony będą mieli VAT do zakupionych towarów, ale na początku dopóki nie przekroczysz limitu to możesz być zwolniona z VAT. 

Powodzenia!

#9 Guest_Beti

Guest_Beti
  • Goście

Napisano 29 grudzień 2013 - 20:55

Jestem księgowym, działalność już mam :), jeśli zostawisz mi kontakt, to może zdobędziesz kolejnych klientów - sprzedaż również przez internet planujesz?. Bez kasy fiskalnej się nie obędzie, głównie sprzedaż dla osób fizycznych, a limit 20 tys. zł to nieduża kwota i ją przekroczysz z tego co piszesz. VATu nie ma się co obawiać, może to mniej korzystne dla klientów, bo doliczony będą mieli VAT do zakupionych towarów, ale na początku dopóki nie przekroczysz limitu to możesz być zwolniona z VAT. Powodzenia!

Sklepik internetowy zdecydowanie TAK,ale nie chcę od tego zacząć, bo to niepewny start.Baza musi być solidna i stabilna, a później "sny o potędze".Może w wolnych chwilach (jeżeli takie znajdę),to popracuję nad wiarygodną stroną, bo bez tego ani rusz w tym temacie.Wiem, fajnie byłoby wysyłać codziennie 100 paczuszek dzienniei sprawdzać konto, co godzinę. Może kiedyś uda się wejść na rynek Polonii w Anglii i Ameryce, ale to nuta przyszłości. ( rozmarzyłam się przez Ciebie )Pa.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych