Skocz do zawartości


Zdjęcie

przejście na pełną księgowość


wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 kami

kami

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 27 grudzień 2013 - 12:24

Witam

przygotowuje sie do pełnej od stycznia i kolejne pytania mi sie nasuneły Dołączona grafika

1. Mamy 2 kredyty w CHF. Oczywiste jest iz musze bilans otwarcia mieć w PLN. Jak je wycenić?? Wg kursu z 31-12-2013 wg NBP czy wg kursu banku w którym są zaciągnięte?

2. Firmowa karta kredytowa - limit ma np. 10 000 PLN. Nie jest wykorzystany. Co wpisać jako BO?? 10000 PLN ??

3. obieg dokumnetów - czy w polityce rachunkowsci musze opisac ze f-re przyjmuje sekretariat, pozniej szef ja zatwierdza merytorycznie, a na koncu trafia do ksiegowej i zatwierdza ja rachunkowo. Czy nalezy mieć pieczatki odpowiednie do zatwierdzeń, że tak to okreslę :??

4. czy muszę informować US o przejściu na pełną jeśli ustawa to na nas narzuca??

 

z góry dziekuję za pomoc

 

 

 



#2 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 grudzień 2013 - 16:57

Ad. 1 Kredyty wprowadzasz do BO po kursie historycznym, kurs z 31.12 do wyceny bilansowej na koniec 2014 roku.

Ad. 2 Wpiszesz saldo jakie masz na koniec 31.12.2013, które jest BO na 01.01.2014, będziesz miała pewnie potwierdzenie salda z banku.

Ad. 3 To co powinno być zawarte a takiej polityce rachunkowości - takie minimum określa art. 10 ustawy o rachunkowości.

Ad. 4 Jeśli przechodzisz na księgi rachunkowe dobrowolnie wtedy takie zawiadomienie jest konieczne, jeśli z przepisów ustawy to nie.



#3 kami

kami

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 30 grudzień 2013 - 09:45

Ad. 1 Kredyty wprowadzasz do BO po kursie historycznym, kurs z 31.12 do wyceny bilansowej na koniec 2014 roku.

Ad. 2 Wpiszesz saldo jakie masz na koniec 31.12.2013, które jest BO na 01.01.2014, będziesz miała pewnie potwierdzenie salda z banku.

Ad. 3 To co powinno być zawarte a takiej polityce rachunkowości - takie minimum określa art. 10 ustawy o rachunkowości.

Ad. 4 Jeśli przechodzisz na księgi rachunkowe dobrowolnie wtedy takie zawiadomienie jest konieczne, jeśli z przepisów ustawy to nie.

Nie rozumiem Ad.1 kurs historyczny?? czyli z 31-12-2013?? NBP czy bak w ktorym mam kredyt??

Z gory dziekuję za pomoc



#4 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 30 grudzień 2013 - 21:29

Kurs historyczny to ten po jakim zaciągnęłaś kredyt, kurs najwcześniejszy, w Twoim przypadku jest to kurs banku w którym zaciągnęłaś kredyt. Kurs z  dnia 31 grudnia będziesz potrzebować przy wycenie bilansowej, jeśli będziesz sporządzać sprawozdanie finansowe na dzień - osoby fizyczne innego dnia bilansowego nie mogą sobie wybrać. Musisz zapoznać się z ustawą o rachunkowości, aby pojąć pełną księgowość, a do tego ustawa podatkowa, która nie zawsze idzie w parze z ustawą o rachunkowości.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych