Skocz do zawartości

Zdjęcie

druga ciąża na urlopie macierzyńskim a L4

wróć do serwisu Księgowość 539 odpowiedzi w tym temacie

#481 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18910 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 15 listopad 2017 - 15:02

1.Nie ma takiej opcji aby mieć dwa zasiłki, albo macierzyński, albo chorobowy

2. w trakcie macierzyńskiego podjęłaś nową pracę? pracujesz (wypłata) i masz macierzyński

3. A teraz najlepsze - jeśli z nowej pracy (umowy) pójdziesz na zwolnienie, zaraz zainteresuje się ZUS, a zatrudnienie uzna za pozorne i pooooo zasiłku

#482 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 01 luty 2018 - 22:41

Witam obecnie znajduje się na urlopie maciezynskim urlop kończy się 9 maja dziś dowiedziałam się że jestem w ciąży czy mogę od 10maj przesłać do pracy L4 umowę o pracę mam na czas nieokreślony

#483 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13375 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 01 luty 2018 - 22:47

Jeśli lekarz uzna, że nie możesz pracować i wystawi ci ZLA, to oczywiście wyślesz je do pracodawcy. 

#484 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 01 luty 2018 - 23:07

Czyli nie będę musiała wracać do pracy na jeden dzień raczej wystawi bo mam przepuklina zabieg miał być wmarcu ale ze jestem w ciąży to dodopiero po porodzie

#485 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18910 postów

Napisano 02 luty 2018 - 08:55

Nie musisz wracać do pracy nawet na 1 dzień.

#486 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 13 luty 2018 - 10:03

Proszę o radę! We wrzesniu urodziłam pierwsze dziecko. Umowę miałam do końca grudnia, obecnie jestem na macierzyńskim do końca wrzesnia 2018. Jednak okazało sie że spodziewam się drugiego dziecka. Czy trzeba zanieśc do ZUS-u L4 czy to jakoś wpływa potem na finanse związane ze szpitalem albo wypłatą jakiś środków pienięznych w przyszłości??Co mogłabym zrobić aby w przyszłości dostać jakieś pieniążki na drugie dziecko? Czy we wrześniu ubezpieczyć się pod męża(mąż jest zatrudniony) czy lepiej iśc na bezrobocie (czy z bezrobocia będa wypłacone jakies srodki na dziecko) Poród przewidziany jest na października 2018r.

#487 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 13 luty 2018 - 10:30

Przecież masz macierzyński to nie zwolnienie lekarskie, umowa ci się skończyła więc nie ma mowy o L4.

dostaniesz 1000 złotych

#488 Guest_Natalia

Guest_Natalia
  • Goście

Napisano 21 luty 2018 - 07:39

Już wiem o co chodzi z tymi zwolnieniami na macierzyńskim itp. Jestem na macierzyńskim do lipca Ale podejrzewam, że jestem w kolejnej ciąży.. jeśli umowa o prace trwa do końca tego roku, a termin porodu mam na koniec października to co wtedy z umową o prace? Będzie trwała do końca macierzyńskiego?

#489 Guest_Natalia

Guest_Natalia
  • Goście

Napisano 21 luty 2018 - 07:42

W sensie tego drugiego macierzyńskiego 😉

#490 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5271 postów

Napisano 21 luty 2018 - 08:46

Będzie trwała dalej jeśli pracodawca ją przedłuży, jeśli nie to zostanie rozwiązana na koniec roku, natomiast wypłatę macierzyńskiego przejmie ZUS.

#491 Guest_Natalia

Guest_Natalia
  • Goście

Napisano 21 luty 2018 - 13:50

Dziękuję serdecznie za odpowiedź 😉

#492 Guest_Mila

Guest_Mila
  • Goście

Napisano 18 kwiecień 2018 - 07:35

Witam. Obecnie jesten na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim w całości 80%. W międzyczasie będąc na L4 dostałam też podwyżkę. Jeżeli zdarzy mi się zajść w kolejną ciążę to, jaką opcję wybrać, by nie stracić, a może nawet zyskać:
1. Kontynuować w ciągu macierzyński i rodzicielski i potem L4. Co w takim przypadku będzie podstawą do wyliczenia L4 i kolejnego urlopu macierzyńskiego? Czy to będzie średnia za czas kiedy ostatnio byłam w pracy czyli przed pierwszą ciążą?
2. Przerwać macierzyński i rodzicielski (o ile można) na rzecz L4 i tak samo, co tu będzie podstawą do wyliczenia L4 i macierzyńskiego?
3. Ile trzeba przepracować dni/tygodni/miesięcy by kolejne L4 i macierzyński uwzględniały podwyżkę? Czy przepracować to oznacza też wziąć urlop wypoczynkowy czy fizycznie muszę być w pracy?

#493 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18910 postów

Napisano 18 kwiecień 2018 - 07:43

1. Jeśli nie wrócisz do pracy na 3 m-ce, następne chorobowe i macierzyński będzie z tej samej podstawy przed pierwszą ciążą

2. Patrz 1.

3. Patrz 1 i dodatkowo, urlop to czas pracy, ale czy masz aż 3 m-ce? Poza tym przed wysłaniem cię na urlop pracodawca wyśle cię prawdopodobnie na badania kontrolne bo przed porodem pewnie chorowałaś i musisz przynieść zdolność do pracy, a dopiero dostaniesz zgodę na urlop wypoczynkowy

#494 Kasia1984

Kasia1984

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 174 postów

Napisano 18 kwiecień 2018 - 07:45

Witam. Obecnie jesten na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim w całości 80%. W międzyczasie będąc na L4 dostałam też podwyżkę. Jeżeli zdarzy mi się zajść w kolejną ciążę to, jaką opcję wybrać, by nie stracić, a może nawet zyskać:
1. Kontynuować w ciągu macierzyński i rodzicielski i potem L4. Co w takim przypadku będzie podstawą do wyliczenia L4 i kolejnego urlopu macierzyńskiego? Czy to będzie średnia za czas kiedy ostatnio byłam w pracy czyli przed pierwszą ciążą?
2. Przerwać macierzyński i rodzicielski (o ile można) na rzecz L4 i tak samo, co tu będzie podstawą do wyliczenia L4 i macierzyńskiego?
3. Ile trzeba przepracować dni/tygodni/miesięcy by kolejne L4 i macierzyński uwzględniały podwyżkę? Czy przepracować to oznacza też wziąć urlop wypoczynkowy czy fizycznie muszę być w pracy?

W każdym przypadku będziesz miała liczoną podstawę z momentu pójścia na zwolnienie lekarskie, aby można było na nowo przeliczyć podstawę musisz być w pracy pełne 3 m-ce. z czym rozpoczęcie pełnego m-ca zaczyna się zawsze od następnego m-ca. czyli przerywasz macierzyński 18.04 liczenie podstawy zaczyna się od 01.05

#495 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18910 postów

Napisano 18 kwiecień 2018 - 07:49

"......liczenie podstawy zaczyna się od 01.05......" jakiej podstawy?

Chyba przerwy?

#496 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 18 kwiecień 2018 - 16:14

W każdym przypadku będziesz miała liczoną podstawę z momentu pójścia na zwolnienie lekarskie, aby można było na nowo przeliczyć podstawę musisz być w pracy pełne 3 m-ce. z czym rozpoczęcie pełnego m-ca zaczyna się zawsze od następnego m-ca. czyli przerywasz macierzyński 18.04 liczenie podstawy zaczyna się od 01.05

Jak pójdę do pracy na 3 m-ce to podstawę wyliczą mi z tych 3 m-cy + 9 m-cy sprzed pierwszej ciąży?

#497 Kasia1984

Kasia1984

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 174 postów

Napisano 19 kwiecień 2018 - 08:35

Jak pójdę do pracy na 3 m-ce to podstawę wyliczą mi z tych 3 m-cy + 9 m-cy sprzed pierwszej ciąży?

po tym czasie z 12 m-cy wstecz podstawa

#498 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 28 maj 2018 - 06:12

Witam. Proszę o pomoc. Jestem w ciąży umowę mam do końca sierpnia. Początek ciąży 3 tydz. Niestety źle się czuje i nie dam rady w pracy. Jeśli dam już teraz l4 to czy będzie należał mi się zasiłek macierzyński roczny ? Proszę o.pomoc

#499 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18910 postów

Napisano 28 maj 2018 - 08:49

Osoba, która nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu i w związku z tym nie ma prawa do zasiłku macierzyńskiego, po spełnieniu warunków określonych w  (Dz. U. z 2017 r. poz. 1952), może ubiegać się o wsparcie finansowe w postaci świadczenia rodzicielskiego. Wysokość tego świadczenia wynosi 1.000 zł miesięcznie i w przypadku urodzenia jednego dziecka wypłacane jest przez okres 52 tygodni.

#500 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 maj 2018 - 11:29

Witam. Proszę o pomoc. Jestem w ciąży umowę mam do końca sierpnia. Początek ciąży 3 tydz. Niestety źle się czuje i nie dam rady w pracy. Jeśli dam już teraz l4 to czy będzie należał mi się zasiłek macierzyński roczny ? Proszę o.pomoc

Jeśli na koniec umowy, czyli na koniec sierpnia będziesz co najmniej w 12 tygodniu ciąży, pracodawca będzie musiał przedłużyć Ci umowę do dnia porodu. Potem przysługuje Ci zasiłek macierzyński z ZUS Nie ma znaczenia do wypłat zasiłku macierzyńskiego, kiedy otrzymasz zwolnienie lekarskie.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych