Skocz do zawartości

Zdjęcie

druga ciąża na urlopie macierzyńskim a L4

wróć do serwisu Księgowość 474 odpowiedzi w tym temacie

#1 l.ena79

l.ena79

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 25 grudzień 2013 - 10:40

Druga ciąża na urlopie macierzyńskim?

Witamw czerwcu urodziłam córeczkę, jestem na rocznym urlopie macierzyńskim z opcją 100% przez 6 miesięcy i 60% przez następne 6 miesięcy, zaszłam w drugą ciążę i jestem aktualnie w 8tyg, jest to ciąża zagrożona, lekarz pytał czy wystawic L4 ale przeciez jestem na urlopie macierzyńskim... od stycznia będę otrzymywać 60% pensji..proszę o pomoc, czy mogę przerwać macierzyński i i iść na L4 ? co mogę zrobic zeby miec szanse na 100% pensji... mam umowę na czas nieokreślony, co powinnam zrobic ???? będę wdzięczna za odpowiedzpozdrawiamAgnieszka

#2 agnieszka_ksiegowa

agnieszka_ksiegowa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 336 postów
  • LokalizacjaWARSZAWA

Napisano 26 grudzień 2013 - 14:27

W sytuacji, kiedy zaszła Pani w ciążę będąc na urlopie macierzyńskim, aby uzyskać prawo do 100 % zasiłku chorobowego do dnia porodu musi spełnić Pani warunek, który wynika z  ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – musi Pani wrócić do pracy przynajmniej na jeden dzień, zatem musi przerwać urlop macierzyński wrócić do pracy na jeden dzień i przekazać pracodawcy zwolnienie lekarskie do dnia porodu, a po porodzie przysługuje Pani urlop wypoczynkowy oraz zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia drugiego dziecka.  Dodatkowo będzie liczony urlop wypoczynkowy za czas przebywania na L4 oraz urlopie macierzyńskim.  Pracodawca nie może Pani zwolnić. 

Pozdrawiam,

Agnieszka

#3 l.ena79

l.ena79

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 27 grudzień 2013 - 08:04

Ślicznie Pani dziękuję,

czy przerywając urlop macierzyński muszę najpierw złożyć w pracy jakiś wniosek ?

jeśli teoretycznie ustalę z pracodawcą wracam np 15 stycznia to czy mogę go poprosić o wykorzystanie od tego dnia zaległego urlopu np tygodnia i od tego 15 przynieść/przesłąć poleconym L4 ??? mam do pracy 120km w jedną stronę i pytam czy mogę załątwić to nie pojawiając sie osobiście w pracy ?

będę wdzięczna za odpowiedz

pozdrawiam 

Agnieszka

#4 Guest_Magdalena

Guest_Magdalena
  • Goście

Napisano 10 luty 2014 - 21:43

Witam,

13 stycznia 2014 skończył mi się roczny urlop macierzyński. Teraz do 26 marca przebywam na urlopie wypoczynkowym. W międzyczasie okazało się, że znowu jestem w ciąży. Niestety ciąża jest zagrożona i lekarz pytał się czy wypisać mi zwolnienie, odmówiłam bo przecież jestem teraz na wypoczynkowym. Jak to właściwie jest z tym zwolnieniem? Czy mogę dostarczyć je pracodawcy teraz i przerwać urlop wypoczynkowy na rzecz zwolnienia czy muszę do końca wykorzystać przewidziany urlop i dopiero pójść na zwolnienie. No i czy też muszę wtedy wrócić przynajmniej na 1 dzień do pracy, żeby [color=rgb(0,0,0);font-family:helvetica, arial, sans-serif;]uzyskać prawo do 100 % zasiłku chorobowego do dnia porodu? Mam umowę na czas nieokreślony.[/color]

Bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam,
Magda.

#5 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8142 postów

Napisano 10 luty 2014 - 21:49

możesz w każdej chwili przerwac urlop wypoczynkowy przedstawiając pracodawcy zwolnienie lekarskie;

bedzie płatne 100%, na zus zla powinien byc kod B lub odrębne zaświadczenie o stanie ciąży

#6 Guest_Magdalena

Guest_Magdalena
  • Goście

Napisano 10 luty 2014 - 21:55

Wielkie dzięki Dołączona grafika podpowiedz mi proszę jeszcze co ten kod B oznacza? To ma być jakiś specjalny druk? 

I co z pozostałym urlopem? - przepada czy będę go miała do wykorzystania po macierzyńskim?

Pozdrawiam,

Magda

#7 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8142 postów

Napisano 10 luty 2014 - 22:01

kod B umieszcza lekarz na zwolnieniu lekarskim, oznacza ciążę i pracodawca wie, że przysługuje zasiłek 100% a nie 80%;

urlop wypoczynkowy zostaje przerwany, nie przepada, wykorzystasz po urlopach macierz. i  rodzic.

#8 Guest_Magdalena

Guest_Magdalena
  • Goście

Napisano 10 luty 2014 - 22:07

Aha więc to o to chodzi Dołączona grafika

Czy w takim razie jeśli na zwolnieniu będzie widniał ten kod B, muszę przedstawić pracodawcy dodatkowe zaświadczenie od lekarza, że jestem w ciąży? bo takie na razie wzięłam.

#9 Witch

Witch

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8142 postów

Napisano 10 luty 2014 - 22:08

jeśli za zus zla masz kod B, nie musisz przedstawiać zaświadczenia Dołączona grafika

#10 Guest_Magdalena

Guest_Magdalena
  • Goście

Napisano 10 luty 2014 - 22:12

Super Dołączona grafika

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc. Dla mnie przepisy prawne to czarna magia.

Pozdrawiam,

Magda.

#11 Guest_aga

Guest_aga
  • Goście

Napisano 14 luty 2014 - 07:40

W sytuacji, kiedy zaszła Pani w ciążę będąc na urlopie macierzyńskim, aby uzyskać prawo do 100 % zasiłku chorobowego do dnia porodu musi spełnić Pani warunek, który wynika z  ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – musi Pani wrócić do pracy przynajmniej na jeden dzień, zatem musi przerwać urlop macierzyński wrócić do pracy na jeden dzień i przekazać pracodawcy zwolnienie lekarskie do dnia porodu, a po porodzie przysługuje Pani urlop wypoczynkowy oraz zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia drugiego dziecka.  Dodatkowo będzie liczony urlop wypoczynkowy za czas przebywania na L4 oraz urlopie macierzyńskim.  Pracodawca nie może Pani zwolnić. 

mam pytanie, gdzie w ustawie zasiłkowego jest informacja, że trzeba mieć jeden dzień przerwy między macierzyńskim a zwolnieniem lekarskim?

#12 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10818 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 luty 2014 - 21:22

[font="georgia, serif;"]nigdzie tego nie znajdziesz, bo nie ma takiego przepisu[/font]

[font="georgia, serif;"]to jakieś potoczne myślenie, oparte na nieprawdzie[/font]

#13 Guest_Joanna

Guest_Joanna
  • Goście

Napisano 18 luty 2014 - 21:46

A co w takiej sytuacji. Od kwietnia 2013 roku jestem na rocznym rodzicielskim. Niestety we wrześniu 2013 skończyła mi się umowa o pracę. Tak więc za dwa miesiące kończy się mój urlop rodzicielski a właśnie okazało się że znów jestem w ciąży. Czy w takiej sytuacji mam jakieś przywileje? Co jeśli ciąża bedzie zagrożona i koniecznym będzie przejście na L4? Co zrobić, aby nie stracić.

#14 Guest_Benia

Guest_Benia
  • Goście

Napisano 26 luty 2014 - 21:51

Witam mam jedno skomplikowane pytanie ,mianowicie …..prowadzę firmę od 13 lat ,od trzech lat na wysokim zus …w zeszlym roku urodziłam wspaniałego synka Dołączona grafika i przeszłam na roczny urlop macierzyński (mam w firmie dwóch pracowników)Urlop kończy się mi za miesiąc …ale zdażyło się że zaszłam w kolejną ciążę (6 tydzień) choruje też na kręgosłup i choroba nie pozwoli mi na powrót do pracy( praca stojąca ) tym bardziej w kolejnej ciąży, (lekarz stwierdził że na to nie pozwoli że za duże ryzyko zdrowia mojego i płodu) .moje pytanie brzmi : jak mi będa naliczać chorobowe po skończonym macierzyńskim? czy powinnam wrócić chociaż na jakis czas do pracy a jeśli tak to na ilę ,żebym mogła zakwalifikować się do zasiłku chorobowego ? i od jakiej kwoty będą mi obliczać zasiłek skoro ostatni rok byłam na macierzyńskim ? Cz to będzie naliczane od tych składek które opłacałam wcześniej ? pozdrawiam serdecznie i proszę o odpowiedź .

#15 Guest_Hania

Guest_Hania
  • Goście

Napisano 28 luty 2014 - 12:37

witam, 

a co jeśli jestem osobą samozatrudnioną, w chwili obecnej na zasiłku rodzicielkim 60% ( przez pierwsze pół roku brałam [color=rgb(0,51,204);font-weight:bold;margin:0px;]macierzyńskie[/color] 100%, dziecko urodziłam w maju). Okazało się, że jestem w zagrożonej ciąży. Mój lekarz również chciał mi dać L4 ale nie wzięłam gdyż nie wiem czy mogę iść na L4 w takich okolicznościach. Wiem, że jakbym pracowała u kogoś, mogłabym wrócić na dzień do pracy i potem iść na l4. Dodam, że cały czas pracuję w [color=rgb(0,51,204);font-weight:bold;margin:0px;]domu[/color] równocześnie opiekując się pierwszym dzieckiem. Teraz kiedy wiem, że ciąża jest zagrożona wolę się nie przeciążać, chcę przestać pracować na ten czas. Pytanie czy L4 100% mi przysługuje, czy pozostanie to 60% rodzicielkie i dopiero potem ewentualnie L4 jeśli ciąża w dalszym ciągu byłaby zagrożona. Proszę o informacje.

Pozdrawiam

Hania

#16 Guest_MartynaP

Guest_MartynaP
  • Goście

Napisano 12 marzec 2014 - 20:34

A co w takiej sytuacji. Od pazdziernika 2013  roku jestem na rocznym rodzicielskim. Niestety we maju 2014 skończyła mi się umowa o pracę.  a właśnie okazało się że znów jestem w ciąży. Czy w takiej sytuacji mam jakieś przywileje? Co jeśli ciąża bedzie zagrożona i koniecznym będzie przejście na L4? Co zrobić, aby nie stracić. czy macierzynski bedzie mi przysługiwał na drugie dziecko

#17 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 marzec 2014 - 20:47

Po pierwsze maja jeszcze nie ma więc twoja umowa nadal trwa :) Zaś jeśli chodzi o pytania to, jeśli na dzień rozwiązania umowy będziesz w co najmniej 12tyg ciąży to umowa zostanie z mocy prawa przedłużona do porodu i będą ci przyslugiwaly zasiłki macierzyńskie i rodzicielski. Natomiast jeśli na dzień rozwiązania umowy nie będziesz w 3 mcu ciąży to umowa prawdopodobnie nie zostanie przedłużona.

#18 Guest_martyna

Guest_martyna
  • Goście

Napisano 19 marzec 2014 - 20:30

Witajcie mam pytanie 4 kwietnia konczy mi sie urlop maciezynski planujemy z mezem dziecko i po urlopie maciezysnkim ide na normalny urlop ktorego mam 42 dni bo potem ide na wychowawczy (jak w tym czasie 42dni urlopu) zaszlabym w ciaze musze isc na urlop wychowawczy czy moge dac l4 w pracy ??

#19 martynaj

martynaj

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 19 marzec 2014 - 20:58

Witajcie mam pytanie 4 kwiatnia konczy mi sie urlop maciezynski planujemy z mezem dziecko i po urlopie macierzysnkim ide na normalny urlop ktorego mam 42 dni bo potem ide na wychowawczy (jak w tym czasie 42 dni urlopu) zaszlabym w ciaze to musze isc na urlop wychowawczy czy moge dostarczyc do pracy l4 tylko i nie isc na urlop wychowawczy tylko na l4 ????

#20 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 19 marzec 2014 - 21:03

Jeśli zajdziesz w ciążę i twój stan zdrowia nie pozwoli na pracę to możesz przejść na zwolnienie lekarskie.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych