Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Pytania:Stworzenie świetlicy, ośrodka sportowego na wsi? Proszę o pomoc

Świetlica Młodzież Sport Rozrywka Wieś Pasja Rozwój

wróć do serwisu Sektor Publiczny Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 daniel0520

daniel0520

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 23 grudzień 2013 - 03:59

Witam.Szczerze mówiąc to nawet nie wiem od czego zacząć, a pytań mam wiele.   Może zaczne od początku w mojej miejscowości, jest to wioska licząca około 1.5tys.mieszkańców. Do niedawna funkcjonowały tu szkoła podstawowa 1-3 z oddziałem zerowym tak tosię chyba określa chodzi mi tu o klase 0 dla 5-6 latków która zajmowała jeden budynek, orazszkoła podstawowa 4-6 i gimnazjum w drugim budynku. Do których uczeszczały dziecimieszkajce w owej wsi, oraz z pobliskich mniejszych wiosek. Od roku może dwóch nie wiemdokładnie bo długi czas mnie tu nie było, tylko jedna szkoła funkcjonuje mówiac w skróciegimnazjum się rozpadło a klasy 0 oraz 1-6 szkoły podstawowej zostaly złaczone i użytkująjeden budynek, zas uczniowe gimnazjum uczeszczaja do troszke wiekszej wioski/miasteczka,tak zadecydował wójt "z powodu problemów związanych z fundszami, nie stać gminy nautrzymanie wszystkich szkół podlegających pod gmine". Drugi zaś budynek został przejętyprzez "Stoważyszenie rozwoju wsi"czyli mieszkańców którym udało się wywalczyć budynek, wmiał powstac dom starców lub oddział jakiejś prywatnej szkoły. Może już starczy wstępu iprzejde do konkretów. Więc tak w 1budynku jest szkoła a w drugi jest w rękachstowarzyszenia, które dzieki organizowaniu przyjęć, zabaw, imprez oraz prowadzeniu stołówkiszkolnej pomagaja gminie w utrzymaniu budynku. Czyli uczniowe edukuja się w szkole wbudynku nr 1 a na stołowkę chodza do 2. Stołówka oraz sala niegdyś gimnastyczna dziśjadalnia/sala bankietowa zajmuje parterter budynku. Zas na pietrze i tego głównie dotyczycbędzie temat jest świetlica wiejska, pomieszczenie "Koła Gospodyń Wiejskich" i kilkapomieszczeń "szczerze mówiąc nie mało miejsca" stoi w nieużytku, nie wiem czy podlegają podstowarzyszenie czy pod gmine. Ale ciekawi mnie czy gdyby udało mi się znaleźć ludzichętnych, oraz sponsorow co chyba jest jedną z najwarzniejszych oraz trudniejszych spraw.To czy udało by mi się uzyskać jakąś przestrzeń na Klub Piłki Nożnej? Chodzi mi o to czyjeśli miałbym sponsorów i drużynę udostepnili by jakies pomieszczenie dla klubu, zakątekgdzie można zebrać drużyne, porozmawiać i przedewszystkim stworzyc jakąś szatnie. Boisko wewsi mamy wystarczyło by wyrownać posiać trawe i to wszystko. Sponsorzy jak sądze znaleźliby się, o ile byli by chetni na coś takiego i miało by to sens. Interesuje mnie to dlategoże jest wielu chłopaków którzy no naprawde maja kupe wolnego czasu i chęci. Jeśli miałobyto wypalić to musiałbym się wziąść za to jak najszybciej aby boisko doprowadzić do porządkuprzed wiosną i wystartowac z jakimiś trenigami i ogarnąć wszystkie sprawy dotyczące tegowszystkiego.   Jeśli udało by się coś takiego zrobić i funkcjonowałoby to jakoś sensownie,starałbym się zorganizować inne rozrywki i sposoby zabicia czasu dzieciom, młodzieży, anawet i dorosłym. Chciałbym coś zmienić na tej marnującej się wiosce, ludzie którzy tumieszkają nie mają zadnych atrakcji. Brak im pasji i pomysłu na zabicie czasu, czegoefektem jest obraz naszej wioski który widzą chyba wszyscy, lecz nikt nie próbuje tegozmienić. Jedyna rozrywka to alkoholizowanie się na posesji właściciela sklepu, którypostawił koło domu/sklepu w ogródku otoczonym żywopłotem 2łatki i śmietnik. Przez costworzył centrum rozrywki, gdy pogoda dopisuje tam dziennie przewija się ludzi od groma.Młodzież i dorośli przesiadują tam, a dzieci piją po kątach. Myśli że gdyby zapewnić imjakieś atrakcje pokazać lepszy sposób zabijania czasu i nudy, wielu osobom bym pomógł.Chciałbym wyciągnąć ich spod tego sklepu, zamiast pić tam mogliby pobiegać porywalizować naboisku czy przyjść do nwm. "Świetlicy?". Miejsce zwane "Świetlicą" istnieje w naszejmiejscowości, ale świetlicy ono nie przypomina. Godziny otwarcia są śmieszne, plus osobaodpowiedzialna za trzymanie porzadku, zmusza dzieci do sprzątania przed zamknięciem, orazotwiera jak ma taki kaprys. Wynagrodzenie oczywiście za to pobiera może nie duże, ale skoroktoś się czegoś takiego podejmuje to są jakieś zoobowiazania. Jest bilard, piłkarzyki,tenis stołowy oraz dwa komputery. Lecz brak ludzi, opiekun świetlicy dokladniej opiekunka strasznie zniecheca do przebywania tam... No i nie wywiązuje się z obowiązków np. godziny otwarcia to pn-pt 15-19 sob 12-17/14-19 , które zgadzają się tylko na kartce informującej o tym. Czynna jest maksymalnie 3dni w tygodniu gdzie powinna planowo funkcjonowac od pn do soboty . No i godziny otwarcia rownież często są skracane. Dodam że jeszcze 5+ lat wstecz świetlica tetniła życiem i nie było dnia w którym nie było tam nikogo. Teraz niestety spotkać tam kogoś jest żadkim, co spowodowane jest postepowaniem Świetlicowej.   Więc pytam czy macie jakieś pomysły jak moge "ratować" rówieśników i przyszłość wsi , bo naprawde ciężko mi się patrzy na ludzi których znam od dziecka jak marnują się przez alkohol i nie tylko. Czy są jakieś szanse stworzenia klubu sportowego, porządnej świetlicy czy czegos jeszcze innego co sprawi że coś się zmieni i wrócą "Stare dobre czasy"??Proszę o poważne, odpowiedzi, pomysły rady. Chce zrobić coś sensownego z czego bede dumny, więc proszę nie demotywujcie mnie juz od startu. Spróbujcie pomóc, doradzić zamiast wytykąc błedy i wyśmiewać. Pod wieczór zerkne do tematu i poprawie co trzeba jeśli bedzie taka potrzeba i poczytam wasze pomysły oczywiście jeśli macie jakieś inne dobre pomysły jestem oczywiście otwarty na wszystko. PozdrawiamJeśli jest coś źle wskażcie mi błąd, a go poprawie. 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Świetlica, Młodzież, Sport, Rozrywka, Wieś, Pasja, Rozwój

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych