Skocz do zawartości

fv za transport międzynarodowy

wróć do serwisu Księgowość 14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_barbro

Guest_barbro
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2013 - 11:49

Witam serdecznie. Bardzo proszę o pomoc. Mam fakturę od polskiego kontrahenta-przewoźnika na naszą firmę - też pl. Fv dotyczy transportu towaru z Polski (z naszej firmy) do Serbii. Fv jest wystawiona ze stawką VAT 0%. Pytanie brzmi jak księguję się taką fv do VAT i podatku doch? Czy mam policzyć VAT i odliczyć go? Dlaczego stawka 0%, jeżeli i sprzedawca i nabywca to polscy podatnicy? Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

#2 markus

markus

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 241 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 18 grudzień 2013 - 11:57

[color=#000000;][font="calibri;"]Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. dopuszcza stosowanie stawki 0% na usługi transportowe, mowa tu o twoim przypadku, gdzie występuje  transport towarów w obrębie kraju, jeżeli ta usługa stanowi cześć transportu międzynarodowego (tzn. wykraczającego poza granicę Unii Europejskiej) - obowiązuje stawka 0%*;[/color][/font]

[color=#000000;][font="calibri;"]Nie naliczasz i odliczasz vat bo tu on nie występuje, do dochodowego netto=brutto w koszty,[/color][/font]

[color=#000000;][font="calibri;"]W rejestrach vat: zakup z 0 stawką vat, do deklaracji idzie jako normalny zakup usług ze stawka 0.[/color][/font]

#3 Guest_barbro

Guest_barbro
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2013 - 12:58

Bardzo dziękuję, pierwszy raz mam taką fakturę, a nie do końca rozumiem te przepisy. Myślałam, że ta firma powinna wystawić fv częściowo na 23% (transport do granicy PL), a resztę 0%.

Bardzo dziękuję!

#4 markus

markus

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 241 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 18 grudzień 2013 - 13:02

bardzo proszę,

#5 Guest_Basia04121

Guest_Basia04121
  • Goście

Napisano 18 grudzień 2013 - 17:01

A proszę mi powiedzieć

"gdzie występuje transport towarów w obrębie kraju, jeżeli ta usługa stanowi cześć transportu międzynarodowego (tzn. wykraczającego poza granicę Unii Europejskiej) - obowiązuje stawka 0%" 

jakie dokumenty muszę mieć żeby zastosować stawkę 0%?

Moja firma realizowała transport z Włoch do Polski, jest to tylko kawałek trasy bo ostatecznie towar został wywzieziony do Rosji (przez innych nie dotyczących mnie podmiotów muszę wystawić fakturę. Czy mam zastosować stawkę 0%? odbiorcą jest firma spoza UE. 

bardzo dziękuję za pomoc

#6 agnieszka_ksiegowa

agnieszka_ksiegowa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 337 postów
  • LokalizacjaWARSZAWA

Napisano 18 grudzień 2013 - 18:49

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]Zgodnie z art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy opodatkowanie usług transportu międzynarodowego preferencyjną stawką 0% wymaga odpowiedniego ich udokumentowania. Dokumentami takimi jest:[/font]

[*]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]list przewozowy albo dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej),wykorzystywany tylko w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim,[/font]

[*]

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora).[/font]

[/list]

Pozdrawiam,

Agnieszka

#7 Guest_aneta

Guest_aneta
  • Goście

Napisano 19 grudzień 2013 - 15:04

Witam

Czy usluga transportowa wykonana na terenie UE ale na zlecenie firmy z USA dla której będzie faktura, to jest NP ? czy 0% ?

#8 vatis-ka

vatis-ka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 607 postów

Napisano 19 grudzień 2013 - 19:37

NP

#9 Mrs. Turner

Mrs. Turner

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 56 postów

Napisano 01 wrzesień 2016 - 12:59

Dla mnie to wszystko jest zbyt zawiłe. Wolę takie finansowe kwestie zostawiać profesjonalistom.

#10 Monkey_Funcky

Monkey_Funcky

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 787 postów

Napisano 02 wrzesień 2016 - 07:14

Rzeczywiście, dla osób niezorientowanych w temacie to może być dosyć problematyczna kwestia. I zgadzam się z tym, że lepiej zostawić to ludziom, którzy się na tym znają i mają pojęcie. Dlatego w tym zakresie najlepiej zwrócić się do firmy http://fracht.pl/por...roclawiu-a-vat/ która w transporcie międzynarodowym oraz wszystkimi związanymi z tym kwestiami mają duże doświadczenie.

#11 Guest_anet

Guest_anet
  • Goście

Napisano 08 wrzesień 2016 - 07:28

Kiedy i jaki transport oznaczamy stawką NP i czy musi być  napis na fakturze odwrotne obciążenie ? Który art. ?

#12 vatis-ka

vatis-ka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 607 postów

Napisano 09 wrzesień 2016 - 10:35

NP - jak miejsce świadczenia opodatkowania jest poza PL a to zalezy od art.28a do art.28o ustawy vat (wg nich określasz miejsce świadczenia)

art.106e ustawy vat

1. Faktura powinna zawierać:

18) w przypadku dostawy towarów lub wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest nabywca towaru lub usługi - wyrazy "odwrotne obciążenie";

#13 inka56

inka56

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 29 grudzień 2016 - 17:03

Tak z ciekawości- jakie są stawki dla transportu międzynarodowego? Czy oni- ekspo-trans.pl/tabor/ mają przyzwoity cennik?

Jak wylicza się podatek liniowy 2014?

#14 luke45

luke45

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1176 postów

Napisano 07 styczeń 2017 - 13:22

Stawki są różne, to zależy od firmy na jaką się zdecydujesz. Międzynarodowy transport musi kosztować, wiele czynników w takim transporcie jest kosztownych. Poczytaj o logistyce transportu na stronie blogstyle.pl/logistyka-w-transporcie-co-to-jest-i-na-czym-polega/ to zobaczysz, że nie jest to takie proste jak się wydaje.

Always look on the bright side of life!

#15 Guest_Mysz

Guest_Mysz
  • Goście

Napisano 25 październik 2018 - 11:00

Serdecznie polecam firmę LUTO, transport zwłok z całego świata. Załatwiają również wszystkie niezbędne formalności i udzielają kompleksowej pomocy.
604 898 774
www.luto.com.pl/pl

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych