Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

wysoki macierzyński po otwarciu firmy w ciazy

wróć do serwisu Księgowość 458 odpowiedzi w tym temacie

#41 Guest_monalisa

Guest_monalisa
  • Goście

Napisano 07 lipiec 2010 - 08:56

mam podobną sytuacje, otworzyłam firme w kwietniu a urodziłam w czerwcu, jestem zgłoszona do tego najwyższego macieżyńskiego 8,109zł, wczoraj był u mnie pan z zus przeprowadzić kontrol,gdyż myślą że firma jest fikcyjna i ja chce WYŁUDZIĆ MACIEŻYŃSKI,robią sobie jaja z poważnych ludzi, ale jak płaciłam skladke po prawie 3 tys zł to nikt nie mówił ze firma jest fikcyjna, ciekawa jestem jak sie to potoczy,jezeli odmówią pójde do sądu!!!!!!!!!!

#42 Guest_dwaft

Guest_dwaft
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2010 - 23:21

witam ja dziś również miałam kontrole tylko ze mój maż był w zus i składał wyjasnienia

#43 Guest_dawft

Guest_dawft
  • Goście

Napisano 09 lipiec 2010 - 23:58

ps. mała podpowiedz zawsze można przejść na wcześniejszy urlop macierzyński i nie płacić juz na urlopie składek :) pozdrawiam "Co najmniej 2 tygodnie zasiłku macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu, natomiast po porodzie przysługuje zasiłek macierzyński nie wykorzystany przed porodem, aż do wykorzystania przysługującego pełnego wymiaru."www.e-inspektorat.zus.pl/sprawy.asp?id_profilu=3&menu=3&id_sprawy=283&pomoc=3

#44 Guest_monalisa

Guest_monalisa
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2010 - 05:59

hej DAWFT mam pytanie, czy moga mi odmówić tego macierzyńskiego?????

#45 Guest_Olkaa

Guest_Olkaa
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2010 - 08:45

a jak się ma sprawa jesli pracuję na etacie i dodatkowo założyłabym działalność gospodarczą? jak wtedy wypłacany jest macierzyński?

#46 Guest_dobrusia

Guest_dobrusia
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2010 - 15:21

właśnie, ja też pracuję na czas nieokreślony, 1900zł brutto/mies. jak by to było gdybym otworzyła teraz działalność swoją? czy mnie też należałoby się to wysokie macierzyńskie? bo tak czytam te wasze wypowiedzi ale do końca nie wiem jak to jest z zatrudnionymi ciężarnymi. czy gdy kobieta w ciąży jest na zwolnieniu lekarskim(płatnym 100 proc) to może z tego skorzystać?

#47 Guest_monalisa

Guest_monalisa
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2010 - 21:22

wydaje mi sie ze jak etat to nie działalność, ale najlepiej zapytać jakiegoś księgowego

#48 Guest_dawft

Guest_dawft
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2010 - 00:25

www.goldenline.pl/forum/1420498/dzialalnosc-gospodarcza-i-ciaza/s/14

#49 Guest_dawft

Guest_dawft
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2010 - 00:29

~monalisamogą jeśli uznają że działalność jest fikcyjna...

#50 Guest_bobo

Guest_bobo
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2010 - 00:55

po jakim czasie zus wypłaca macierzyński ?? jestem od 17 czerwca na macierzyńskim

#51 Guest_dawft

Guest_dawft
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2010 - 23:14

Terminy wypłaty świadczeńOsoby niezdolne do pracy przedkładają zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA w terminie 7 dni od daty jego otrzymania płatnikowi składek. Płatnik przekazuje to zaświadczenie niezwłocznie do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS. Podaje jednocześnie datę dostarczenia tego zaświadczenia przez ubezpieczonego.Osoby prowadzące działalność pozarolniczą, osoby z nimi współpracujące oraz duchowni, podlegający ubezpieczeniu chorobowemu składają zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA bezpośrednio do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS.Zasiłki chorobowy, macierzyński, opiekuńczy, wyrównawczy oraz świadczenie rehabilitacyjne wypłacane są bieżąco, po stwierdzeniu uprawnień, nie później niż w ciągu 30 dni od złożenia przez ubezpieczonego wszystkich dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku. Wypłata może być dokonana przelewem na wskazany rachunek bankowy, bądź przekazem pocztowym.Płatnik musi wypłacać świadczenia w terminach, w których wypłaca wynagrodzenia lub dochody. Jeśli nie wykona terminowo tego obowiązku, będzie musiał wypłacić ubezpieczonemu odsetki.Również ZUS, jeśli nie dotrzyma tych terminów, zobowiązany jest do wypłaty odsetek za zwłokę w wysokości określonej przepisami prawa cywilnego. Liczy się je od dnia następnego po dniu, w którym upływa termin wypłaty świadczenia, za każdy dzień zwłoki.

#52 Guest_monalisa

Guest_monalisa
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2010 - 17:52

--dawft-- do kiedy zus ma wypacić ci macierzyński?????? moze dasz znać jak już dostaniesz:):)?????

#53 Guest_monalisa

Guest_monalisa
  • Goście

Napisano 22 lipiec 2010 - 17:28

dzwoniłam dzisiaj do zus aby zapytać o macierzyński i pani oświadczyła mi przez telefon ze oni mają 2 miesiące na wypłacenie pieniędzy, jak to jest?????? nie rozumiem!!!!!!!!!!

#54 Guest_dawft

Guest_dawft
  • Goście

Napisano 24 lipiec 2010 - 21:36

Terminy wypłaty zasiłkówZasiłki z ubezpieczenia społecznego wypłaca się nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłków.www.infor.pl/prawo/artykuly/329301,terminy_wyplaty_zasilkow.html

#55 Guest_monalisa

Guest_monalisa
  • Goście

Napisano 26 lipiec 2010 - 13:08

dzisiaj powiedzieli mi jeszcze co innego; z racji iż mam działalność,niemożność pracy rozpoczął się 8 czerwca,kolejna moja składka ubezpieczeniowa do 15 lipca i od tego właśnie czasu odliczają 30 do wyłpaty, za każdym razem co innego mówiącóż poczekamy zobaczymy..........

#56 Guest_k

Guest_k
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2010 - 00:25

a co jeśli to ja urodzę dziecko i wrócę do pracy na etacie a ojciec dziecka prowadzący działalność (żeby było trudniej to jako współwłaściciel w spółce cywilnej):) będzie chciał wziąć "tacierzyński"? Czy jemu zasiłek macierzyński będą również liczyli od wysokości odprowadzonej składki (tej maksymalnej) ?

#57 Guest_Aga

Guest_Aga
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2010 - 12:27

Witam. Odnośnie podstaw wymiarów składek na ubezp emer i rentowe oraz chorob i wypadk - to sie RÓŻNIĄ! Mówię tutaj o max podstawach czyli 250%. Mam za sobą opłacenie już za 2 miesiące takich skladek. I tak max podstawa wymiaru składek na ubezp emer i rentowe jest obliczona od kwoty 7865,00 i jest to kwota "prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ogłasza minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” do końca poprzedniego roku kalendarzowego, w drodze obwieszczenia". Natomiast na ub chorob i wypadkowe od kwoty 8290,95 i jest to 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.W sumie razem te skladki + skl na ubezp zdrowotne i FP płacę - około 2800,00 miesięcznie.

#58 Guest_dawft

Guest_dawft
  • Goście

Napisano 03 sierpień 2010 - 23:08

czekam na przelew po kontroli zus ma byc do 6-08-2010

#59 Guest_tośka

Guest_tośka
  • Goście

Napisano 05 sierpień 2010 - 00:31

~dawftco dokładnie było kontrolowane?

#60 Guest_gosiaw222

Guest_gosiaw222
  • Goście

Napisano 12 sierpień 2010 - 15:32

pytanie do ~dawft.Dostałas ten wysoki macierzyński. Ile razy miałas kontrolę i co było kontrolowane. Jakie dokumenty w firmie???

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy