Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

wysoki macierzyński po otwarciu firmy w ciazy

wróć do serwisu Księgowość 458 odpowiedzi w tym temacie

#441 Guest_Paulina

Guest_Paulina
  • Goście

Napisano 10 sierpień 2013 - 21:31

WITAM. Bardzo proszę o poradę . Jestem w czwartym tygodniu ciąży,jeżeli załoze działalność gospodarczą i będę opłacała składki w tym chorobowe przez 90 dni to czy po tym czasie mogę iść na zwolnienie lekarskie do końca ciąży i czy dostane macierzyński.

Igo - jeśli założysz działalność gospodarczą, która nie będzie fikcją i będziesz ją rzeczywiście prowadzić (choćby w mikro skali) - to będziesz mogła otrzymać zasiłek chorobowy w maksymalnej wysokości po opłaceniu trzech pełnych składek (uwaga - to dużo pieniędzy jest). Co ciekawsze, jeśli będziesz opłacać maksymalne składki przez jeden pełny miesiąc przed urodzeniem dziecka, możesz otrzymywać wysoki zasiłek macierzyński - przez pierwsze pół roku to obecnie prawie 7 tys na rękę.  Miesięcznie...

Ja sama przerobiłam to już jakiś czas temu - w 2010 r., ale wiem, że ciągle jest to możliwe, dzisiaj nawet przez rok czasu - bo wydłużono urlop macierzyński / rodzicielski.  W necie jest sporo informacji na ten temat.  Ogólną informacje możesz znaleźć np. na skladkachorobowa.pl, szczegółowa instrukcja postępowania - na firmadlamamy.pl

#442 Guest_ami

Guest_ami
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2013 - 21:36

Witam, czy mogę prosić o pomoc w takiej sprawie: prowadzę działalność od nie dawna, płacę wysoki zus, ale nie najwyższy, potrzebuję jeszcze dociągnąć do pełnych trzech m-cy. Mam pytanie, czy po pójściu na zwolnienie lekarskie potrzebne jest zatrudnianie pracownika? Wg. niektórych źródeł fakt ten ma zmniejszyć ryzyko zawieszenia wypłaty zasiłku przy ewentualnej kontroli. Czy to prawda, czy zatrudnianie nie jest potrzebne i nie ma przy tym żadnego znaczenia? Czy może ktoś z Państwa zna podobną sytuację lub orientuje się z aktualnych przepisach. Będę wdzięczna za wszelką pomoc, pozdarwiam

#443 Guest_MATKA

Guest_MATKA
  • Goście

Napisano 30 październik 2013 - 11:28

nie naciąganie zusu? to może naciąganie tych którzy płaca wysokie kwoty składek od działalności a ciężarne wybierają z worka do którego nic nie włożyły. zależy od punktu widzenia ale jest to

Ja płace składki wysokie i co z tego leczę się prywatnie jeżdżę dziurawymi drogami a moje państwo każdego dnia mnie wyzyskuje! Ludzie okradani przez zgraje urzędników czy to  nfz czy zus  czy innego potwora biurokratycznego! A przecież dzięki moim składkom oni mają prace! Kobietki przyszłe mamy walczcie o wszystko co wam się w świetle prawa należy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#444 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8195 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 30 październik 2013 - 12:21

Do Ami.Jeżeli nie masz pracownika nie możesz dalej prowadzić działalności gospodarczej będąc na zwolnieniu lekarskim i w pierwszych tygodniach urlopu macierzyńskiego.Ktos za Ciebie tą działalność musi  prowadzić.

#445 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8195 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 30 październik 2013 - 12:26

Ja płace składki wysokie i co z tego leczę się prywatnie jeżdżę dziurawymi drogami a moje państwo każdego dnia mnie wyzyskuje! Ludzie okradani przez zgraje urzędników czy to  nfz czy zus  czy innego potwora biurokratycznego! A przecież dzięki moim składkom oni mają prace! Kobietki przyszłe mamy walczcie o wszystko co wam się w świetle prawa należy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Cały problem polega na tym,że wszyscy mają tylko tendencje roszczeniowe,a ze starego systemu zostało pojęcie, "że się należy". Składki od prowadzonej działalności gospodarczej są śmiesznie niskie w porównaniu do składek płaconych od wynagrodzenia ( nie mam tu na myśli zatrudniania pracowników na najniższą krajową w celu nie płacenia ZUS).

#446 KsięgowaEwa

KsięgowaEwa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 30 październik 2013 - 12:46

popieram w stu procentach.najbardziej jest to widoczne jak pracodawca podejdzie uczciwie do pracowników i zarejestruje ich na taką kwotę jaką rzeczywiście zarabiają to w małej firmie może co miesiąc przelać do Zus nawet kilka tysięcy, zaś prowadzący działalność będący na przykład na samozatrudnieniu, zarabiając co miesiąc kilkanaście tysięcy płaci tylko 1000zł, co sie ma nijak do tego co zarobił.

nawiązując do postów wyżej - jak każda kobieta w ciąży założyła by działalność gospodarczą, 90 dni opłaciła najwyższe składki a potem poszła na zwolnienie, to w końcu nadszedł by dzień w którym Zus nikomu nic by nie wypłacił

#447 Guest_Bogna

Guest_Bogna
  • Goście

Napisano 12 styczeń 2014 - 16:17

Ja też uważam,że do super rozwiązanie dla przyszłych matek i jeżeli jest zgodne z przepisami to dlaczego mają z tego nie korzystać. Ja po powrocie z urlopu macierzyńskiego pracowałam tylko miesiąc i dostałam wypowiedzenie tak naprawde dlatego,że zostałam mamą i dziecko w żłobku załapało kilkudniową infekcję. Tak wysokie świadczenia uchroniły by moją rodzinę od biedy,którą klepaliśmy przez kilka miesięcy zanim znalazłam inną pracę. Gdybym wiedziała,że tak będzie też założyła bym działalność,żeby odłożyć na czarną godzinę i zapewnić dziecku lepsze warunki.....

#448 Guest_ola

Guest_ola
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2014 - 22:30

TO IDZ NA KRUS JAK CI ZLE BARANIE !!!

#449 Guest_zosia

Guest_zosia
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2014 - 22:38

dzisiaj to uczciwą pracą można się garba dorobić! pewnie jesteś pracownikiem ZUSu że tak bez sensu gadasz albo jakimś biznesmenem! jak C nie pasuje to wyjazd z tąd a Ty dziewczyno dobrze myślisz, ciąg z nich tyle ile ZUS wyciąga z Nas!

#450 Guest_rox

Guest_rox
  • Goście

Napisano 13 luty 2014 - 16:47

JA otworzylam pare dni temu dzialalnosc jestem w 4 miesiacy ciazy i uwazam to za dobry pomysl poniewaz mam 21 lat i dopiero w tym roku koncze szkole nie mam opcji na jakiekolwiek pieniadze wiec wydawalo sie to jedyna opcja . Sprawa nie jest jednak tak prosta , trzeba miec chyba udokumentowane operacje gospodarcZe i kompletnie nie wiem jak to zrobic bede placic skladke przez 4 miesiace w wysokosci 2000 zl a raczej ktos z mojej rodziny bo logiczne ze chce mi pomoc , ale jesli pojde na urlop to zus i skarbówka moga miec kaprys skontrolowania faktur itp. Myslalam zeby poprostu np robic paznokcie kobietom ... przy tym nie trzeba defakto faktur .. moze daloby sie w ten sposob uniknac nieprzyjemnosci . Czy ktos moze mi pomoc? Chyba ze faktycznie prowadzic dzialalnosc po najmniejszych kosztach . Musze uzyskac dochod miesieczny 6000 i miec to udokumentowane w razie kontroli chyba ze znajde inna opcje

#451 Guest_alka

Guest_alka
  • Goście

Napisano 13 luty 2014 - 21:04

Cały problem polega na tym,że wszyscy mają tylko tendencje roszczeniowe,a ze starego systemu zostało pojęcie, "że się należy". Składki od prowadzonej działalności gospodarczej są śmiesznie niskie w porównaniu do składek płaconych od wynagrodzenia ( nie mam tu na myśli zatrudniania pracowników na najniższą krajową w celu nie płacenia ZUS).

Składki od prowadzonej działalności wcale nie są takie niskie... Opłacenie składek Zus (przy Zusie pełnym) to około 1000zł, do tego podatek dochodowy 18%. Prowadzenie działalności to nie tylko siedzenie za biurkiem i kontrola tego jak na koncie kasa rośnie. Żeby utrzymać się na rynku trzeba nieźle główkować. Prowadzenie działalności powiązane jest z niesamowitym stresem.

Zgadzam się jednak z tym że pracownik jest niesamowicie drogi, opłacenie pracownika który na rękę weźmie 1300zł wyniesie około 1000zł. Gdyby składki były niższe pracodawcy chętniej podnosiliby wynagrodzenie brutto na umowach, szara strefa też by się zmniejszyła.

Aby ten 1000 zł zarobić trzeba jednak włożyć w to dużo wysiłku.

Państwo stwarza nam takie warunki do życia, że bez kombinowania się nie obejdzie...stąd szara srefa, stąd kombinujące ciążarne.

#452 Guest_ida

Guest_ida
  • Goście

Napisano 04 marzec 2014 - 11:31

bardzo kreatywne myślenie kobiety w ciąży, szukasz kogoś kto powie ci krok po kroczku w jaki sposób wyłudzić z zus kasę? ty nie chcesz otworzyć własny biznes tylko chcesz wyłudzić dodatkowa kasę . pieniądze które inni wpłacają do zusu ty chcesz tak sobie wyciągnąć? i szukasz jelenia kto ci to ułatwi? w majestacie prawa? a gdzie uczciwość? zwykła ludzka uczciwość? będziesz uczyc swoje dziecko uczciwego życia czy cwaniactwa?

Przynajmniej będzie miała za co to dziecko utrzymać.

Cwaniactwo w obec zus jest jak najbardziej wskazane bo zus sie o nas nie troszczy a tylko wyłudza kase ja jak człowiek co kolwiek potrzebuje od służby zdrowie to musi mpłacić dzieci chorują a pediatra bieże 50 za wizyte państwowo doczekać się nie można w nagłych przypadkach. dlaczego my mamy być w stosunku do zus w porządku jak on nas totalnie olewa?

#453 Guest_Gość PS

Guest_Gość PS
  • Goście

Napisano 12 marzec 2014 - 09:28

Witam. Planuję powiększenie rodziny. Firmę prowadzę już od kliku lat. Wiem, że jeszcze w tym roku kobiety aby uzyskać wysoki zasiłek mogłyby na moim miejscu zaprzestać opłacania ubezp. chorobowego i po min.31 dniach ponownie przystąpić do niego, opłacając maksymalną stawkę. Wówczas po chyba 3 miesiącach mogą liczyć na wyższy zasiłek, który im się należy. A co się dzieje w przypadku jeśli termin porodu przypadłby na rok 2015- w końcu ja dopiero planuje a od planó do realizacji czasem długa droga...Podobno od 01.01.2015 mają być wprowadzone zmiany w naliczaniu zasiłku, zgadza się? Czy wówczas również jest możliwośc uzyskania maksymalnego świadczenia poprzez wystąpienie z ubezpieczenia chorobowego na pewien okres i ponowne przystąpienie do niego? Czy w roku 2015 będzie brana tylko i wyłącznie średnia z 12 miesięcy?  nie ukrywam, że liczę, że po luce w opłacaniu ubezpieczenia (min. 31 dni)  średnia do obliczenia zasiłku będzie na nowo naliczana -od ponownego przystąpienia do ubezpieczenia, tak jak jest to w tym roku.

A jak wygląda kwestia L4 w ciąży i zasiłku? Nie zamierzam  nadużywać swoich praw, jednak ze względu na charakter pracy nie będę mogła w ostatnich miesiącach pracować i wolę się i z tym tematem zapoznać. Jak naliczany jest zasiłek podczas L4?

Z góry dzięki za pomoc. Moja księgowa twierdzi, że nie ma możliwości by podwyższyć sobie świadczenie. Wysłałam w tej sprawie też zapytania do kancelarii prawnych bo chce mieć wszystko legalnie zgodnie z prawem. Może któraś z Was ma  termin na przyszły rok i ma podobne pytania? i zna odpowiedź :-)

#454 Guest_maja staszczyk

Guest_maja staszczyk
  • Goście

Napisano 14 marzec 2014 - 08:22

Radzę wyjazd z PL. Porównaj sobie jakie masz świadczenia w UK - nie mówię o lewym zatrudnieniu, tylko spółce w UK z przedstawicielstwem w Polsce. Poczytaj o metodzie Pawła Kurnika - to całkowicie inne realia.

#455 dakar

dakar

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 229 postów

Napisano 03 kwiecień 2014 - 13:11

witam

w skrócie: działalność prowadzona od 2008 roku, zawieszona na okres ostatnich 10 miesięcy, odwieszona w dniu 01.04.2014

w okresie zawieszenia praca na pół etatu (840zł), koniec umowy 31.03.2014

czy dobrze rozumiem, że:

- w przypadku choroby w maju, w podstawie zasiłku będzie uwzględniana tylko podstawa składek z miesiąca kwietnia (zmiana kody tytułu)?

- nie ma okresu wyczekiwania 90 dni

czy coś może spowodować, że zus nie uwzględni składek z miesiąca kwietnia i weźmie pod uwagę ustawową podstawę (60% przeciętnego) lub średnią z okresu zatrudnienia?

#456 Guest_rysiaa

Guest_rysiaa
  • Goście

Napisano 24 lipiec 2014 - 18:04

Miesiąc temu założyłam działalność gospodarczą dziś dowiedziałam się że jestem w ciąży i usłyszałam że mogę dostać pieniądze z zusu jak pojde na l4 . problem w tym iż prócz działalności pracuję w firmie na umowę o prace na czas nie określony i slyszalam ze w takim przypadku nie mogę się starac o zasiłek z tytułu działalności gospodarczej. Czy ktoś może mi odpowiedzieć jak to wygląda?

#457 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14305 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 24 lipiec 2014 - 21:04

"jak pojde na l4" - a dlaczego miałabyś pójść na zwolnienie, źle się czujesz ?

Ciąża to nie choroba, chyba że jest jakieś zagrożenie to będzie wskazane zwolnienie lekarskie.

Z dg zapewne nie opłacasz składek społecznych, więc w razie choroby miałabyś prawo do chorobowego tylko z tytułu zatrudnienia na etacie.

#458 dakar

dakar

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 229 postów

Napisano 26 wrzesień 2014 - 16:07

czy planowane są jakieś zmiany w sposobie wystawiania l4 i w ustalaniu wysokości podstawy dla chorobowego w 2015r., gdzie można poszukać informacji na ten temat?

edit

ok mam projekt ustawy

http://www.mpips.gov...-innych-ustaw-/

#459 Guest_Grazyna

Guest_Grazyna
  • Goście

Napisano 04 listopad 2014 - 20:39

bardzo kreatywne myślenie kobiety w ciąży, szukasz kogoś kto powie ci krok po kroczku w jaki sposób wyłudzić z zus kasę? ty nie chcesz otworzyć własny biznes tylko chcesz wyłudzić dodatkowa kasę . pieniądze które inni wpłacają do zusu ty chcesz tak sobie wyciągnąć? i szukasz jelenia kto ci to ułatwi? w majestacie prawa? a gdzie uczciwość? zwykła ludzka uczciwość? będziesz uczyc swoje dziecko uczciwego życia czy cwaniactwa?

Napisała ze i tak sie zajumje dekoratorka wnetrz wiec o co ci chodzi człeku!!!!!! chcesz zaistnieć na forum nie dla ciebie wiec wogole nie pisz...

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych