Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

wysoki macierzyński po otwarciu firmy w ciazy

wróć do serwisu Księgowość 458 odpowiedzi w tym temacie

#21 Guest_młoda przyszła mama

Guest_młoda przyszła mama
  • Goście

Napisano 26 maj 2010 - 15:13

witam:)jetem w ciąży,a nigdy wczesniej jeszce nie pracowałam,doszły mnie słuszy że da się coś wykombinowac zeby jednak zasiłek się nalezał,tylko musiałabym zatrudnic się w firmie,i tak tez mysle zrobic tylko że bym sobie sama opłacała składki a ktos wie jak długo je trzeba opłacać,termin porodu mam na pażdziernik

#22 Guest_A

Guest_A
  • Goście

Napisano 26 maj 2010 - 20:02

Możesz zadeklarować jednak wyższą kwotę - maksymalnie 8109 zł (250 proc. przeciętnego wynagrodzenia). Wówczas co miesiąc płacisz 198,67 zł, -----CO TY PIRNICZYSZ JAKA KWOTA 198,67 PRZY PODSTAWIE 8109? NIE WPROWADZAJ MŁODYCH MATEK W BŁĄD BO SIE ZDENERWUJA

#23 Guest_yyaaaaaaaaee

Guest_yyaaaaaaaaee
  • Goście

Napisano 26 maj 2010 - 22:21

mnie tam wyszło że 270 ale nie wiem...

#24 Guest_koleżanka

Guest_koleżanka
  • Goście

Napisano 26 maj 2010 - 23:01

źle ci wyszło i dlatego nie wiesz

#25 Guest_Kamka

Guest_Kamka
  • Goście

Napisano 27 maj 2010 - 11:38

Ludzie trzeba zapłacić składkę chorobową, emerytalną i rentową, to jest kwota kilku tysięcy a nie 200zł, ale wystarczy zapłacić tylko raz i potem dostaniesz wysoki macierzyński

#26 Guest_maryska

Guest_maryska
  • Goście

Napisano 27 maj 2010 - 17:27

2400,80 tyle wynosi składka na ubezpieczenie społeczne TYLKO za społeczne za jeden miesiąc

#27 Guest_mysia

Guest_mysia
  • Goście

Napisano 31 maj 2010 - 18:51

z tego wysokiego ubezpieczenie płaci się tylko chorobową składkę i wypadkową , bo one są nierozłączne a emerytalne i rentowe można płacić z najniższej podstawy. to w sumie daje około 400 zł, a nie jakieś tysiące.i do tego oczywiści składkę zdrowotną 233,32 zł.

#28 Guest_marysia

Guest_marysia
  • Goście

Napisano 31 maj 2010 - 19:07

Witam, czytam to i mam pytanie' OD 01.2010 prowadzę d.g. zgłosiłam si do dobrowolnego ubezp.chorobowego I PŁACĘ SKŁADKĘ od kwoty tej niskiej podstawa 395,10 mam ciągłość z poprzedniego zakładu pracy czy mogę teraz od czerwca podnieść sobie ta podstawę na wyższą i po opłacaniu składek np miesiąc lub dwa tych wyższych w przypadku choroby otrzymam wyższy zas. chorobowy?czt ja dobrze zrozumiałam?

#29 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 31 maj 2010 - 19:30

mysia: czy to znaczy że podstawa ubezpieczenia emerytalnego i rentowego może być inna niż chorobowego?? a nie jest tak, że musi być taka sama?marysia: jeśli opłacałaś składkę niższą a tylko jedną czy dwie wyższą - to po wyliczeniu średniej nie będzie zasiłek tak wysoki (przeczytaj cały wątek)

#30 Guest_ania

Guest_ania
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2010 - 08:52

mysia: mylisz się, podstawa do ubezpieczeń społecznych musi być jednakowa! Czyli jednak trzeba płacić te tysiące :) Jedynie składka zdrowotna jest rozłączna i można płacić od najniższej podstawy.

#31 Guest_kajtek

Guest_kajtek
  • Goście

Napisano 10 czerwiec 2010 - 11:36

ja już nic bie łapię, ppowiedzcie mi co w takim razie dzieje sie jeżeli załóżmy w grudniu 2009 otwieram działalność mam najniższe chorobowe jestem w 2 m-cu ciąży, od stycznia zawieszam, jest czerwiec działalność zawieszona wię jeżeli w lipcu urodzę to powinnam kiedy odwiesić żeby coś od nich jeszcze dostać?

#32 Guest_GAJA

Guest_GAJA
  • Goście

Napisano 15 czerwiec 2010 - 00:16

Żeby otrzymać zasiłek z ubezpieczenia chorobowego, trzeba podlegać temu ubezpieczeniu minimum 90 dni (tzw. okres wyczekiwania dla prowadzących działalność gospodarczą. Zapłata składki za jeden miesiąc nie uprawnia w żadnym wypadku do otrzymania zasiłku macierzyńskiego. Inaczej sprawa się ma, gdy przed zalożeniem działalności istniał inny tytuł do ubezpieczenia chorobowego.

#33 Guest_

Guest_
  • Goście

Napisano 15 czerwiec 2010 - 10:01

Treść została usunięta ze względu na naruszenie regulaminu

#34 Guest_kfiatka

Guest_kfiatka
  • Goście

Napisano 03 lipiec 2010 - 17:36

ja pracowałam na umowę tymczasową, jestem w ciąży zagrożonej, umowa wygasła... a ZUS od 2 miesięcy nie wypłaca mi chorobowego... nie mam z czego żyć, żadnego prawa do macierzyńskiego... pomaga mi chłopak, jego rodzice, więc założę działalność, jestem kreatywna, i WYŁUDZĘ MACIERZYŃSKIE! Kobieta w ciąży ma też prawo do godnego życia! Zamiast nam ubliżać postawcie się w naszej sytuacji.

#35 Guest_aa

Guest_aa
  • Goście

Napisano 05 lipiec 2010 - 12:25

Jestem właśnie na etapie walki o pieniądze z ZUS-em. Założyłam firmę 10 maja a urodziłam 29 maja. Składki preferencyjne zapłaciłam w wys. 30% a składkę chorobową od kwoty 8109,00. I zaczęły się jaja. Pani w ZUS-ie stwierdziła, że obie składki muszą być jednakowe (od takiej samej podstawy) co mówi art. 20 ustawy o ZUS. Poradziła mi, żebym obniżyła chorobową to dostanę macierzyński od razu i jeszcze zwrot nadpłaty. Ale nic z tego. Uchwała Sądu Najwyższego wyrażnie mówi, że ZUS nie jest uprawniony do kwestionowania kwoty zadeklarowanej, jeżeli mieści się ona w ustawie o ZUS - a ta się mieści. Proponowano mi później opłacenie wyższej składki na społeczne, ale oskarżyłam panienkę o próbę wyłudzenia nienależnych świadczeń przez urzędnika państwowego. Sprawa się zrobiła głośna i ZUS ma coraz mniej czasu na wypłatę zasiłku, a ja nie odpuszczę.

#36 Guest_do aa

Guest_do aa
  • Goście

Napisano 05 lipiec 2010 - 14:40

Witaj aa, jezeli mozesz skontaktuj sie ze mna, podobna sytuacja node@satfilm.net.pl

#37 Guest_jadzia

Guest_jadzia
  • Goście

Napisano 05 lipiec 2010 - 15:26

Mam pytanie odnośnie miesięcznych kosztów utrzymania jednoosobowej firmy konkretnie chodzi mi o wys. składek do zus wiadomo mi ze trzeba opłacać mas. skladki chorobowej ok 200zł a ile wynoszą pozostałe rentowne emerytalne czy je też trzeba opłacać i jak długo .Będzie trzeba korzystać z usług biura rach. chodzi o księgowość no chyba ze nie będę wykazywać dochodów z tej działalności. mam tyle pytań na ten temat a ciężko jest znaleźć rzetelne źródło odpowiedzi.bardzo proszę o odp.

#38 Guest_Iwona

Guest_Iwona
  • Goście

Napisano 05 lipiec 2010 - 16:40

to zależy od jakiej kwoty musisz opłacać te składki, jeśli składki preferencyjne to podstawą jest 395,10 i 2592,46 na zdr.; jak normalna podstawa to 1887,60 na społeczne i też 2592,46 na ub. zdowotne

#39 Guest_Iwona

Guest_Iwona
  • Goście

Napisano 05 lipiec 2010 - 16:42

procent składekemer. 19,52rent 6,0chor 2,45fund. pr. 2,45wyp. 1,67zdr 9

#40 Guest_Iwona

Guest_Iwona
  • Goście

Napisano 05 lipiec 2010 - 16:43

to zależy od jakiej kwoty musisz opłacać te składki, jeśli składki preferencyjne to podstawą jest 395,10 i 2592,46 na zdr.; jak normalna podstawa to 1887,60 na społeczne i też 2592,46 na ub. zdowotne

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych