Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną a PCC

pcc

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Fiona Maphona

Fiona Maphona

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 253 postów

Napisano 16 grudzień 2013 - 10:17

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy spółki oraz ich zmiany. Jednocześnie w myśl art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o PCC przez zmianę umowy spółki rozumie się m.in. przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego.

 

Czy przekształcenie spółki komandytowo -akcyjnej (SKA) w spółkę  jawną, będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych ? czy też będzie zwolnione z PCC?#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 16 grudzień 2013 - 10:50

Jeżeli nie dojdzie  do zmiany charakteru spółki (nadal będzie spółką osobową) ani do zwiększenia  jej majątku. W szczególności, Spółka obecna jak i przyszła są spółkami osobowymi a majątek Spółki stanie się wprost majątkiem jawnej (w szczególności w toku procesu przekształcenia nie dojdzie do zwiększenia wkładów wspólników) to nie zostanie spełniona przesłanka skutkująca powstaniem obowiazku podatkowego. Modyfikacji ulegnie de facto jedynie forma prawna podmiotu.

 

Konsekwentnie, zgodnie z literalnym brzmieniem  przepisów, przekształcenie Spółki w spółką jawną będzie podlegać opodatkowaniu PCC wyłącznie, jeżeli w związku z przekształceniem dojdzie do zwiększenia majątku. A contra

Jeżeli w związku z przedmiotowym przekształceniem nie dojdzie do zwiększenia majątku spółki przekształconej, wówczas takie przekształcenie nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC.

Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: pcc

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych