Skocz do zawartości


wezwanie do zapłaty a urząd skarbowy


wróć do serwisu Moja Firma 6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 grudzień 2013 - 09:59

Czy o wezwaniu do zapłaty na podstawie wystawionej faktury trzeba zawiadamiać urząd skarbowy? Wiem, że kiedyś był wymóg informowania urzędu skarbowego o wezwaniu do zapłaty. Czy ten obowiązek nadal się utrzymuje? 

 

Pozdrawiam



#2 Radomiak

Radomiak

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1747 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 grudzień 2013 - 12:37

Nie kojarzę takiego obowiązku. Jak rozumiem, wystawiona została faktura i nie została zapłacona w terminie, a Ty "przypominasz" się kontrahentowi, żeby jednak przypomniał sobie i zapłacił za fakturę?

Mamy od tego roku w deklaracji możliwość skorygowania VATu należnego jeśli się okaże, że kontrahent nam nie zapłacił za fakturę, w okresie w którym mija 150 dzień od terminu płatności. Wysyłamy wtedy wraz z deklaracją VAT (korygujemy w niej VAT należny) załącznik VAT-ZD , w którym " donosimy" na kontrahenta niepłacącego nam za fakturę.



#3 kordian

kordian

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 425 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 29 grudzień 2013 - 12:42

Ja też nie kojarzę czegoś takiego, jest tak jak Radomiak napisał.



#4 KsięgowaEwa

KsięgowaEwa

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 523 postów

Napisano 11 styczeń 2014 - 00:25

może chodziło o złe długi, lub składała wniosek o ustalenie czy podatnik jest czynnym płatnikiem vat i jemu wysyłała wezwanie?



#5 Sobi

Sobi

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 893 postów
  • LokalizacjaWwa

Napisano 11 styczeń 2014 - 10:44

Nie słyszałam o takim przepisie, który by do tego obligował. Natomiast sam zapis w wezwaniu do zapłaty o powiadomieniu urzędu skarbowego może przyczynić się do wywarcia większej presji na zobowiązanym. No chyba że w grę wchodzą złe długi? Nie wiem co autor wątku miał na myśli.



#6 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 11 styczeń 2014 - 22:36

Istnieje obowiązek poinformowanie dłużnika o zamiarze skorzystania z ulgi za złe długi, - obecnie okres zwłoki w zapłacie został skrócony z 180 dni do 150 dni oraz zniesiono obowiązek informowania dłużnika o zamiarze przeprowadzenia korekty - wystarczy złożyć deklarację VAT, w której zostaną uwzględnione "złe długi".

Wierzyciel nadal ma obowiązek zawiadomienia właściwego urzędu skarbowego o dokonanej korekcie wraz ze wskazaniem jej kwoty oraz danych dłużnika (art. 89a ust. 5 ustawy o VAT).Informacja ta będzie składana równocześnie z deklaracją podatkową, w której dokonuje się korekty.

 

tutaj więcej: http://ksiegowosc.in...nia-2013-r.html



#7 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14079 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 styczeń 2014 - 22:41

[font="georgia, serif;"]Dodam, że informacje o dłużniku podaje się w załączniku VAT-ZD.[/font]





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych