Skocz do zawartości


Zdjęcie

sprzedaż użytkowania wieczystego a PCC

pcc

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Fiona Maphona

Fiona Maphona

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 253 postów

Napisano 16 grudzień 2013 - 09:59

Czy sprzedaż prawa użytkowania nieruchomości podlega zwolnieniu z podatku od czynności cywilnoprawnych?

 



#2 Ania_B

Ania_B

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 16 grudzień 2013 - 16:43

Zasadnicze znaczenie ma fakt, że przedmiotem sprzedaży jest prawo użytkowania wieczystego.

Jak stanowi bowiem przepis art. 9 pkt 2 lit. a) ustawy o pcc, zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega jedynie czynność przeniesienia własności nieruchomości.

 

Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania  nieruchomości, nawet jeśli będzie ona stanowić gospodarstwo rolne w chwili zawarcia umowy sprzedaży, nie będzie podlegała zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 2 lit. a) ustawy o pcc, ponieważ zwolnieniu podlega tylko sprzedaż prawa własności nieruchomości stanowiącej gospodarstwo rolne.





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: pcc

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych