Skocz do zawartości


Kalendarze z logo - odliczenie VAT


wróć do serwisu Księgowość 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_KlarkaK

Guest_KlarkaK
  • Goście

Napisano 15 grudzień 2013 - 15:55

Szef zakupił Kalendarze, Długopisy reklamowe z logo firmy (jednodzielne, trójdzielne, planszowe). Mają one różne ceny 8 zł netto, 15 zł netto, 25 zł netto.

 

Jeśli chodzi o koszty księguje je na Reklamę, natomiast co z VAT?

 

Czy mam je uznać, za prezenty małej wartości, a w przypadku ceny wyższej niż 10 zł prowadzić ewidencje obdarowanych?

 

Co w sytuacji, gdy taka ewidencja nie będzie prowadzona? nie mogę odliczyć VAT-u?

 

Ma ktoś może z Was taką wzorcową ewidencję obdarowanych prezentów małej wartości i mógłby mi podesłać na maila kinga.klarka@poczta.fm



#2 agnieszka_ksiegowa

agnieszka_ksiegowa

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 336 postów
  • LokalizacjaWARSZAWA

Napisano 15 grudzień 2013 - 17:43

Jeśli chodzi o koszty księguje je na Reklamę, natomiast co z VAT?

 

Od 01.04.2013 r. opodatkowanie podatkiem VAT nie dotyczy przekazywanych prezentów o małej wartości (oraz próbek), jeśli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.

 

Czy mam je uznać, za prezenty małej wartości, a w przypadku ceny nabycia wyższej niż 10 zł prowadzić ewidencje obdarowanych?

 

Wręczenie bardzo drobnych upominków, których cena w momencie przekazania nie przekroczyła określona 10 zł nie trzeba ujmować w ewidencji.

Jeżeli wartość kalendarza przekracza kwotę 10 zł trzeba prowadzić ewidencję. Istotne jest tu, że w ciagu roku łączna wartość prezentów przekazanych jednej osobie nie może przekroczyć 100 zł. Jeśli kwota ta zostanie przekazana to trzeba będzie zapłacić podatek od nadwyżki.

 

Co w sytuacji, gdy taka ewidencja nie będzie prowadzona? nie mogę odliczyć VAT-u?

 

W sytuacji, gdy cena podarowanego kalendarza przekroczy kwotę 10 zł i nie bedzie prowadzona ewidencja takie działanie będzie stanowić odpłatną dostawę towarów, od której trzeba będzie odprowadzić podatek VAT.


Pozdrawiam,

Agnieszka


#3 Twoja księgowa

Twoja księgowa

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 139 postów
  • LokalizacjaJózefosław

Napisano 15 grudzień 2013 - 17:46

[color=#000000;][font="georgia, serif;"]Zgodnie z art. 86 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.[/color][/font]

[color=#000000;][font="georgia, serif;"]Zgodnie z powyższym podatek VAT naliczony z faktur za kalendarze z logo podlega odliczeniu. Prezenty o małej wartości to takie których wartość nie przekracza 10,00 pln, i jedynie od przekazania kalendarzy za 8,00 pln nie musisz prowadzić ewidencji, aby nie naliczać podatku VAT. Dla tych o wartości 15,00 i 25,00 pln. aby nie naliczać podatku trzeba prowadzić ewidencję obdarowanych. Nie ma wzoru ewidencji. Należałoby zatem przyjąć, że ewidencja ta może być prowadzona w dowolnej formie. Powinna ona jednak zawierać minimum imiona i nazwiska osób obdarowanych, a także wartość przekazanego towaru. [/color][/font]



#4 jurek1970

jurek1970

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 50 postów

Napisano 11 marzec 2015 - 11:18

Kalendarze z logo firmy zamówisz w firmie http://www.art-office.pl/. Oni oferują duży wybór artykułów biurowych w dobrej cenie i w jeszcze lepszej jakości wykonania.



#5 Kasik86

Kasik86

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 217 postów

Napisano 19 marzec 2015 - 19:35

Właśnie też tak myślałam, przecież kupując dany gadżet np. http://www.extrema.c...e-metalowe.html na firmę płacisz za niego VAT, więc jak potem go dodajesz np. komuś do zakupów, czy rozdajesz na ulicy, to bez sensu byłoby coś jeszcze za to płacić? Tym bardziej że jest tam jakaś ustawa że obcej osobie w ciągu pięciu lat możesz dać kwotę ok. 9000 czy trochę więcej i ona jest wolna od podatku, więc może można to pod to podciągnać?



#6 Ada671

Ada671

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaZamość

Napisano 17 styczeń 2019 - 15:38

Czyli wszystko jasne, nie muszę się martwić rozliczaniem takich działań. Niedawno kupiłam długopisy reklamowe od AdPen http://pensite.com.pl/ i też miałam wątpliwości czy nie będę musiała wrzucać tego gdzieś do ewidencji. W moim wypadku rozdaję długopisy klientom, którzy robią u mnie zakupy pierwszy raz więc nie muszę się obawiać, że przekroczę taką kwotę. Dzięki za informacje! :)





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych