Skocz do zawartości


Zdjęcie

Badania kontrolne po zwolnieniu lekarskim


wróć do serwisu Kadry 40 odpowiedzi w tym temacie

#1 ewa11

ewa11

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 11 grudzień 2013 - 14:21

Witam,

zwolnienie powyżej 31 dni kończy mi się 13.12. Powiadomiłam pracodawcę, że wracam od poniedziałku tj.16.12. Otrzymałam skierowanie na badania. Kiedy badanie powinno być wykonane?

Przełożony twierdzi, że badanie muszę mieć wykonane na pierwszy dzień pracy, czyli mam je zrobić wcześniej.

Umawiając się do Lekarza Medycyny Pracy uzyskałam informację, że w ostatnim dniu zwolnienia lekarz nie wystawi mi zaświdczenia o zdolności do pracy. To kto ma rację? Czy jeśli wykonam badania 16.12.będę musiała odpracować ten czas spędzony u lekarza? Jeśli nie proszę o podstawę prawną.

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.



#2 Martela

Martela

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 297 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 grudzień 2013 - 14:30

Witam

Badanie lekarskie po chorobie wykonuje się w godzinach pracy i koszt tych badań pokreywa pracodawca. Powinnaś umówić się rano na 16-12-2013 do lekarza medycyny pracy i potem iść do pracy już z zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy, nie musisz odpracowywać tych godzin.

To że musisz wykonać te badania mówi Art 229§2, a to że możesz je zrobić w czasie pracy Art 229 § 3 Kodeksu Pracy

Pozdrawiam



#3 markus

markus

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 241 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 11 grudzień 2013 - 14:31

[font="calibri, sans-serif;"][color=#000000;]Oczywiście, że lekarz Medycyny Pracy ma rację. Twój pracodawca za pewne nie chciał Ci finansować badań lekarskich, a właściwie tego czasu. Ma On obowiązek zapłacić Ci za ten dzień tak jak byś pracowała. Umów się na wizytę 16.12.2013, po badaniach i wizycie idź do pracodawcy. Możesz go poinformować, że badania masz 16.12.2013 i potem stawisz się w pracy. A nic nie musisz potem odrabiać. Kodeks Pracy Art. 229 [/color][/font]

[font="calibri, sans-serif;"][color=#000000;]§ 3. Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.[/color][/font]

[color=#000000;][font="calibri;"]§ 4. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.[/color][/font]



#4 ewa11

ewa11

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 11 grudzień 2013 - 14:33

Tak przypuszczałam. Bardzo dziękuję



#5 annjar

annjar

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 8 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 grudzień 2013 - 14:35

bardzo proszę, podstawą prawną jest art.229 Kodeksu Pracy §2 i §3, ważna informacja w §3, badania lekarskie: okresowe i kontrolne "przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy" i równie ważne, że "Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia".

Ponieważ pomiędzy ostatnim dniem zwolnienia a dniem powrotu do pracy jest weekend- nie ma mozliowści wykonania badań wcześniej.



#6 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2014 - 19:42

Witam

Moje pytanie jes takie zwolnienie lekarskie mam od 20.03.2014 do 18.04.2014r

i dostane drugie od 19.04.2014 do 25.04.2014r

Czy będę  kierowany rzez pracodawce na badania okresowe?

Poz

Tomasz



#7 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8847 postów

Napisano 02 kwiecień 2014 - 19:45

tak, na badania kontrolne po chorobie trwającej dłużej niż 30 dni



#8 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8847 postów

Napisano 02 kwiecień 2014 - 19:47

art 229 kp

§2. Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.



#9 Guest_Tomasz

Guest_Tomasz
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2014 - 19:59

No tak a liczy sie dni wolne chodiz o weekndy, bo jak odejmiemy je to nie mam tych 30 dni



#10 ksiegowyngo

ksiegowyngo

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 369 postów

Napisano 07 kwiecień 2014 - 08:26

Zwolnienie musi być przez 30 dni kalendarzowych  bez przerw, czyli np jeśli miałeś zwolnienie do piątku, a następne od poniedziałku to już od nowa liczymy te 30 dni. Ale u Ciebie jest ciągłość, bo poprzednie masz do 18-tego a następne od 19-tego, więc jest razem więcej niż 30 dni kalendarzowych. jak stawisz się do pracy w pierwszy dzień powinieneś zostać wysłany na badania kontrolne.



#11 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 05 maj 2016 - 18:05

Zwolnienie kończy mi się w niedzielę i badania u lekarza medycyny pracy powinnam wykonać w poniedziałek. Jednak skierowanie do lekarza medycyny pracy dostałam dopiero na czwartek. Pracodawca sugeruje, że powinnam wziąć urlop wypoczynkowy na dni przed wizytą. Czy jest to zgodne z prawem? Czy jest inne rozwiązanie?



#12 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 06 maj 2016 - 10:41

dlaczego urlop, moze byc nieobecnosc usprawiedliwiona niepłatna



#13 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20762 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 06 maj 2016 - 11:31

Jak wyżej....jeśli wolisz nieobecność usprawiedliwioną niepłatną od płatnego urlopu....to nie bierz urlopu.

Nie pytaj o zgodność z prawem, pracodawca zasugerował rozwiązanie, ponieważ bez badań nie może dopuścić cię do pracy.



#14 Guest_Szczypiorek

Guest_Szczypiorek
  • Goście

Napisano 17 marzec 2017 - 08:56

Pielęgniarka kończy L-4 ostatniego marca (piątek). Zgodnie z grafikiem powinna stawić się do pracy 1 kwietnia w sobotę na dyżur dzienny i 2 kwietnia w niedzielę na nocny. Rozumiem, że skoro na L4 nie dostanie zdolności, w sobotę nikt jej tego nie da, to na badania powinna być skierowana w kolejnym dniu pracy czyli w jej przypadku 5 kwietnia środa kiedy wypada jej najbliższy dyżur dzienny. Tak?



#15 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20762 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 17 marzec 2017 - 09:06

Nie, na badania powinna stawić się w poniedziałek, po co czekać do dnia roboczego (dla niej)



#16 Guest_Szczypiorek

Guest_Szczypiorek
  • Goście

Napisano 17 marzec 2017 - 11:52

...bo w poniedziałek wg grafiku ma dzien wolny, a badania "przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy" i że "Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia". Dlatego tak mi się wydaje, ale wolę się upewnić.

Nie, na badania powinna stawić się w poniedziałek, po co czekać do dnia roboczego (dla niej)

 



#17 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20762 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 17 marzec 2017 - 12:12

A jaki to ma związek?

"przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy"  - że nie wysyłasz po godzinach, poza tym korzysta z płatnych dni wolnych, więc o co chodzi?



#18 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 21 marzec 2017 - 10:03

A jaki to ma związek?

"przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy"  - że nie wysyłasz po godzinach, poza tym korzysta z płatnych dni wolnych, więc o co chodzi?

...no fakt, rzeczywiście.

Dziękuję bardzo :-)



#19 szczypiorek

szczypiorek

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 37 postów

Napisano 21 marzec 2017 - 10:06

to byłam ja - Szczypiorek :-)



#20 Guest_Jacek

Guest_Jacek
  • Goście

Napisano 31 marzec 2017 - 07:10

badania kontrolne po chorobie, jak jest w przypadku gdy mam na drugą zmianę godzina 14 ,wizytę na badania mam ustaloną na godzinę 11.Czy przysługuje mi cały dzień wolny ? czy jeszcze w miarę możliwości mam iść do pracy ?





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych