Skocz do zawartości

decyzja z zus- odmowna

zasiłek chorobowy ciąża zus

wróć do serwisu Kadry 18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Anna Rodzeń

Guest_Anna Rodzeń
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2013 - 10:57

Witam,Będąc w ciąży założyłam działalność gospodarczą, i zgłosiłam się do maksymalnych dobrowolnych składek zus. Następnie poszłam na zwolnienie lekarskie. Dostałam pismo z zus że jest wsczcęte postępowanie kontrolne, po bardzo nieprzyjemnej kontroli i setek pytań Pani z zus dostałam informacje że zus odmawia wypłacenia zasiłku. Oczywiście będę się odwoływać od tej decyzji. Tylko co dalej? czy sprawa jest do wygrania? Czy mogę teraz coś zrobić?proszę o pomoc i rade

#2 markus

markus

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 241 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 10 grudzień 2013 - 11:08

nie odpuszczaj, na pewno wygrasz, a jak na rzie to nic nie możesz zrobić odwołaj się i idż do Sądu, powodzenia, na pewno wygrasz,

nie mają prawa ci odmówić, co napisali w uzasadnieniu?

#3 KSU

KSU

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 187 postów

Napisano 10 grudzień 2013 - 11:40

Wcale nie ma pewności że wygrasz ... ZUS znajdzie dowody że świadczyłaś pracę podczas zwolnienia i po ptokach Dołączona grafika

#4 markus

markus

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 241 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 10 grudzień 2013 - 11:41

a ja jestem pewna że wygra

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2013 - 12:50

Dziękuję za miłe słowa:)

Nie widziałam jeszcze decyzji, dzisiaj powinna przyjść pocztą. Ja zmniejszyłam sobie etat a działalność była dodatkowo, więc zus wie ze w tym samym okresie prowadziłam działalność i pracowąłam na niepełnym etacie - ale wiem że to jest zgodne z prawem.

W tym tygodniu wybieram się z odowłaniem do prawnika, i potem wysyłam pismo odwoławcze do zus.

Z tego co wiem to zus ma 30 dni na odpowiedź, a Sąd? Ile to może trwać?

pozdrawiam serdecznie

#6 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 grudzień 2013 - 12:51

Nie jestem pewna czy wygrasz,jest już trochę spraw przegranych,gdy działalność gospodarczą zakłada się dla otrzymania wysokiego zasiłku.Nie popieram tego i nie do końca jest to uczciwe w stosunku do innych płatników składek, którzy te składki płacą dużo dłużej.od nowego roku nie będzie już takiej możliwości.

#7 markus

markus

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 241 postów
  • Lokalizacjamazowieckie

Napisano 10 grudzień 2013 - 13:04

ok, może to nie jest uczciwe, ale jest teraz taka luka w prawie i ludzie z tego korzystają i wygrywają, dlatego myslę że wygra

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2013 - 13:13

Ja też uważam że po prostu skorzystłam z takiej możliwości. Mogłam też dobrowolnie zgłosić się do maksymalnych zusów i tak zrobiłam..

Ktoś się orientuję ile taka sprawa może trwać w Sądzie Pracy?

#9 Martela

Martela

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 297 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 grudzień 2013 - 13:19

Witam

Osoba przeprowadzająca kontrolę z ZUS musiała mieć bardzo silne dowody na to , że twoja działalność jest fikcją, bardzo rzadko zdarzają się przypadki odmowy wypłaty zasiłków dla kobiet w ciąży, sama przeszłam pare kontroli w tym zakresie i jeszcze się nie zdarzyło , żeby zus odmówił wypłaty , więc albo zbierzesz solidne dowody że to nie była fikcja , i wygrasz w sądzie , albo sąd podtrzyma decyzje ZUSu. A sprawa w sądzie może trwać nawet i rok

Pozdrawiam

#10 Sua

Sua

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1150 postów
  • LokalizacjaGórny Śląsk.

Napisano 10 grudzień 2013 - 13:27

Z jednej strony świadczenia są płacone z naszych składek (moich również) a z drugej strony - kto bogatemu zabroni skorzystać z możliwości?

Sąd może próbować wykazać, że działanie było celowe i nakierowane na wyłudzenie świadczenia... czy mu się to uda - nie wiem, jednak trzymam kciuki. Za sąd.

Swoją drogą znam przypadek pani, która była zatrudniona na pełny etat i z minimalnym wynagrodzeniem, której celowo zmieniono umowę kiedy zaszła w ciążę na 1/2 etatu z wynagrodzeniem wynoszącym czterokrotność minimalnego. Sprawę z ZUSem wygrała.

A to Polska właśnie!

#11 KSU

KSU

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 187 postów

Napisano 10 grudzień 2013 - 13:35

Nie lubię jak ktoś się "pasie" na moich składkach więc w tej sprawie trzymam kciuki za zus

#12 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2013 - 13:38

Mam faktury sprzedażowe, kosztowe, założony rachunek firmowy, opłacony podatek, dokumenty - raporty opisujące jaka usługa została wykonana, Pani z zusu nie chciała żadnych oświadczeń że takie usługi zostały wykonane ale nie ma problemu będę je mieć.. To nie są wystarczające dowody...?

pozdrawiam

#13 Rozaczek

Rozaczek

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 168 postów

Napisano 11 grudzień 2013 - 12:25

no tak i kolejna paniusia, która zakłada działalność nie po to by ją normalnie prowadzić i z tego tytułu osiągać dochody, ale po to by się nachapać zasiłków ze składek innych... żal. Mam nadzieję, że tym razem ZUS będzie górą.

#14 Martela

Martela

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 297 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 grudzień 2013 - 13:29

Dlaczego się czepiacie tej kobiety , jak zus nas tyle lat okrada to dobrze ? Gdzie są składki za naszych bliskich , którzy całe życie płacili zus a nie dożyli do emertytury, na wizyty do lekarza trzeba czekać rok albi i tak iśc prywatnie , więc nie rozumiem waszego podejścia do tej kobiety , która moze i rzeczywiście płaciła licząc na większy zasiłek ale skoro prawo na to pozwala ? Trochę wyrozumiałości

Pozdrawiam

#15 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8191 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 11 grudzień 2013 - 19:27

Martela,cały problem polega na tym,że przez lata pracownicy jak potrzebowali urlop to szli na zwolnienie lekarskie,kto miał znajomości to załatwiał sobie rentę,itd.Czy naprawdę nie widzisz tego,że dziewczyna,która pracowała w sklepie za 1600 zł np. 3 lata i teraz dostaje grosze macierzyńskiego,bo nie miała pieniędzy na takie manewry.Takie wybiegi to "pogoda dla bogaczy",bo trzeba mieć na inwestycję.

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2013 - 20:31

Czy jeżeli okaże się że Sąd przyzna rację zusowi to bedę musiała dopłacac do składek? Jestem cały czas teraz na zwolnieniu lekarskim i płace tylko składkę zdrowotną..

#17 Guest_goisia

Guest_goisia
  • Goście

Napisano 11 grudzień 2013 - 20:57

Nie jestem pewna czy wygrasz,jest już trochę spraw przegranych,gdy działalność gospodarczą zakłada się dla otrzymania wysokiego zasiłku.Nie popieram tego i nie do końca jest to uczciwe w stosunku do innych płatników składek, którzy te składki płacą dużo dłużej.od nowego roku nie będzie już takiej możliwości.

Witam proszę o odpowiedź co to będą za zmiany od nowego roku ??

#18 Guest_goisia

Guest_goisia
  • Goście

Napisano 19 grudzień 2013 - 12:40

podbijam, jakie zmiany szykują się od nowego roku ?

#19 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 19 grudzień 2013 - 12:53

Jeżeli byłaś na etacie to ubezpieczenie dobrowolne z działalnosci nie przysługuje .

Zgodnie z art. 9 ust 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jeżeli osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę spełniają jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów, są obejmowane ubezpieczeniami tylko z tytułu stosunku pracy. Z dalszej treści powyższego przepisu wynika, iż w wypadku wystąpienia kilku tytułów do objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentownym u osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę i objętej obowiązkowo tymi ubezpieczeniami na podstawie stosunku pracy, osoby takie mogą dobrowolnie wnioskować o objęcie ich ubezpieczeniem emerytalnym i rentownym także z pozostałych tytułów. Jednakże ubezpieczenie to będzie miało charakter dobrowolnego i nie będzie powodowało uprawnienia do objęcia się dodatkowym ubezpieczeniem chorobowym. Wynika to z art. 11 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Zgodnie z ust. 1 art. 11 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu. Natomiast zgodnie z ust. 2 powyższego przepisu osoby prowadzące poza rolniczą działalność gospodarczą mogą na swój wniosek dobrowolnie poddać się ubezpieczeniu chorobowemu, jeżeli z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej objęte są obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowy. Osoba będąca pracownikiem i podlegająca z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu nie może więc jednocześnie podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, ponieważ niezależnie od tego, czy równocześnie wykonuje inną działalność, obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych wypływa wyłącznie ze stosunku pracy (art. 9 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Nie jest więc objęta przymusem takich ubezpieczeń z innych tytułów, w tym wymienionych w art. 11 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i [color=#CC3366;font-weight:bold;margin:0;]macierzyństwa[/color], a zatem nie spełnia warunku umożliwiającego przystąpienie dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego.

Na podobną okoliczność przytoczonego stanu faktycznego wypowiedział się również Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 października 2008r. w sprawie II UK 32/08, gdzie została wyprowadzona teza, iż podleganie przez kobietę obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu stosunku pracy i uzyskanie prawa do zasiłku macierzyńskiego, wyklucza równoczesne podleganie dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej i uzyskanie prawa do drugiego zasiłku macierzyńskiego.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zasiłek chorobowy, ciąża, zus

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych