Skocz do zawartości

Zdjęcie

faktura odwrotne obciążenie

wróć do serwisu Księgowość 30 odpowiedzi w tym temacie

#1 Beata_78

Beata_78

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 30 postów

Napisano 10 grudzień 2013 - 08:48

witajcie.

Ogromnie proszę o pomoc. Pierwszy raz spotykam się z fakturą odwrotne obciążenie. Jest to faktura za materiał budowlany a na niej mam tylko takie dane jak: symbol towaru, nazwę towaru, jednostkę miary, ilość, cenę jednostkową i wartośc.

Teraz co ja mam z tym zrobić?? Jak to zaksięgować bo przecież ksiegować muszę a nie schować do szuflady?? Z której strony wogóle to ugryźć??

proszę o podpowiedź dla totalnego laika w tym temacie:)

#2 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2013 - 08:57

witajcie.

Ogromnie proszę o pomoc. Pierwszy raz spotykam się z fakturą odwrotne obciążenie. Jest to faktura za materiał budowlany a na niej mam tylko takie dane jak: symbol towaru, nazwę towaru, jednostkę miary, ilość, cenę jednostkową i wartośc.

Teraz co ja mam z tym zrobić?? Jak to zaksięgować bo przecież ksiegować muszę a nie schować do szuflady?? Z której strony wogóle to ugryźć??

proszę o podpowiedź dla totalnego laika w tym temacie:)

Witam,

Osoboiście spotkałą msię z odwrotnym obciązeniem miesiąc temu. Rozumiem ze jest to faktura zakupowa?więc tak...Kwota na fakturze jest kwotą netto i od nie liczysz Vat. Nie musisz wystawiac faktury wewnetrznej ale mozesz.Ja sobie przeliczam ręcznie na fakturze. Księgujesz ja w Vacie jako zakup(koszt) oraz jako sprzedaż. Czyli vaty sie zeruja. W rejestrzre sprzedazy ksiegujesz pod pozycja 12. Dostawa towarów dla ktorej podatnikiem jest nabywca(tak tez widnieje na deklaracji vat).W KPiR ksiegujesz raz jako zakup. Kwestia tutaj fundamentalna jest to ze vaty sie znosza wzajemnie ale trzeba ujac po obu stronach (zakup/sprzedaz).Na tym polega cale odwrotne obciazenie. 

#3 Beata_78

Beata_78

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 30 postów

Napisano 10 grudzień 2013 - 10:37

Ewa bardzo dziękuję za pomoc!!!

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 10 grudzień 2013 - 10:37

Ciekawej aplikacji umożliwiającej ustalenie pozycji innego użytkownika telefonu. Zapraszam na strone: http://fw.pl/mapa  Gwarantowany dokładność pomiaru.Zapraszamy!

#5 Guest_Zofia

Guest_Zofia
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2013 - 11:29

Mam podobny problem.

Czy mogłabym prosić o przeanalizowanie tego dla mnie na konkretnym przykładzie?

Prowadzę KPiR. Otrzymałam fakturę z odwrotnym obciążeniem (jako nabywca) na kwotę 100,00 zł netto za blachę.

Gość_Ewa napisała, że liczymy VAT od ktwoty netto na fakturze - czy muszę potwierdzać jaką zastosować stawkę VAT czy od razu dawać 23% ?

Jeżeli mam ją zaksięgować w ewidencji zakupu VAT, to rozumiem, że ujmuję tam kwotę netto z faktury (100) oraz vat (załóżmy 23% - 23zł) i brutto (123zł) wyliczone przeze mnie.

W ewidencji sprzedaży VAT ujmuję to samo (brutto, vat, netto), ale przecież jakoś też muszę zapisać strony operacji, że sprzedającym był Dostawca, a ja Nabywcą czyli w pozycji ksiegowania faktury w tej ewidencji jako nabywcy będą widniały moje dane. Poza tym też muszę pozostawić jakiś dowód księgowy w dokumentacji - ewidencji sprzedaży - czy to może być kserokopia tejże faktury z dopisanym VATem i kwotą brutto? Bo oryginał pozostawię w Ewidencji zakupu.

Co robię z taką fakturą w KPiR - wpisuję ją jako koszt - tu oczywiście tylko kwota netto, więc sprawa jasna.

Do księgowania używam bardzo prymitywnego programu, który na pewno nie zrobi mi podsumowania w ewidencji sprzedaży, w której wyrzucone byłyby kwoty z takich faktur... będę chyba musiała dla czytelności dla ewentualnej kontroli czy innych osób zaglądających do tego zestawienia sporządzic odręcznie takie podsumowanie...

Bo zdaje się, że w ewidencji zakupu nie będzie to wymagane... czy dobrze myślę?

Jak to wszystko ująć w deklaracji VAT-7?

W części C dot. podatku należnego wpisuję te 100,00 zł w pole nr 12, a wyliczony podatek 23zł w pole nr 42. A w części dot. podatku naliczonego to nie jest w żaden sposób wyszczególnione (tylko w ogólnej kwocie)

Jaka jest idea tego odwróconego VATu, jaki to ma sens, skoro zapisuję go w obu ewidencjach i on się redukuje? Jaką korzyść ma z tego państwo? Totalny bezsens jak dla mnie z tego jest...

Będę z góry wdzięczna za fachowe odniesienie się do mojego wpisu.

#6 Guest_Malika

Guest_Malika
  • Goście

Napisano 25 luty 2014 - 09:50

Mam podobny problem.

Prowadzę KPiR. Otrzymałam fakturę z odwrotnym obciążeniem (jako nabywca) na kwotę 100,00 zł netto za blachę.

Gość_Ewa napisała, że liczymy VAT od ktwoty netto na fakturze - czy muszę potwierdzać jaką zastosować stawkę VAT czy od razu dawać 23% ?

Jeżeli mam ją zaksięgować w ewidencji zakupu VAT, to rozumiem, że ujmuję tam kwotę netto z faktury (100) oraz vat (załóżmy 23% - 23zł) i brutto (123zł) wyliczone przeze mnie.

W ewidencji sprzedaży VAT ujmuję to samo (brutto, vat, netto), ale przecież jakoś też muszę zapisać strony operacji, że sprzedającym był Dostawca, a ja Nabywcą czyli w pozycji ksiegowania faktury w tej ewidencji jako nabywcy będą widniały moje dane. Poza tym też muszę pozostawić jakiś dowód księgowy w dokumentacji - ewidencji sprzedaży - czy to może być kserokopia tejże faktury z dopisanym VATem i kwotą brutto? Bo oryginał pozostawię w Ewidencji zakupu.

Co robię z taką fakturą w KPiR - wpisuję ją jako koszt - tu oczywiście tylko kwota netto, więc sprawa jasna.

Do księgowania używam bardzo prymitywnego programu, który na pewno nie zrobi mi podsumowania w ewidencji sprzedaży, w której wyrzucone byłyby kwoty z takich faktur... będę chyba musiała dla czytelności dla ewentualnej kontroli czy innych osób zaglądających do tego zestawienia sporządzic odręcznie takie podsumowanie...

W części C dot. podatku należnego wpisuję te 100,00 zł w pole nr 12, a wyliczony podatek 23zł w pole nr 42. A w części dot. podatku naliczonego to nie jest w żaden sposób wyszczególnione (tylko w ogólnej kwocie)

Jaka jest idea tego odwróconego VATu, jaki to ma sens, skoro zapisuję go w obu ewidencjach i on się redukuje? Jaką korzyść ma z tego państwo? Totalny bezsens jak dla mnie z tego jest...

czy ktoś mógłby fachowym okiem odnieść się do tego wpisu?

#7 Guest_Kasia

Guest_Kasia
  • Goście

Napisano 13 marzec 2014 - 12:01

Dokładnie tak jak napisałaś, w ewidencji sprzedaży wpisujesz netto 100 zł VAT 23 zł w deklaracji ujmujesz to w pozycji 31 i 32.

Natomiast w ewidencji zakupu netto masz również 100 zł i VAT 20 zł i doliczasz do pozostałych faktur zakupowych normalnie. W 2013 roku były faktury wewnętrzne do tego używane, w bieżącym roku nie ma czegoś takiego jak faktura wewnętrzna, ale można zastąpić to nazwanie np. dowód wewnętrzny i wystawić do faktury zakupowej Dołączona grafika ja tak robie, tyle że ja robie to bezpośrednio w systemie Dołączona grafika,

prowadzę również dodatkowo znajomej KPiR i tam wypisuje recznie w takich przypadkach.

a do KPiR wpisujesz na podstawie faktury zakupowej w koszt tyle ile widnieje na fakturze.

Jest to może bez sensu, bo VAT-y się zerują, ale ustawodawca stwierdził, że w taki sposób będzie lepiej Dołączona grafika

Mam nadzieję, że chociaż troszeczkę pomogłam, chociaż dopiero dzisiaj tutaj trafiłam

#8 NinaW

NinaW

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 19 marzec 2014 - 07:47

czy w koszty księguję z vatem?

#9 NinaW

NinaW

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 19 marzec 2014 - 07:49

oczywiście mówię o fakturze z odwrotnym obciążeniem

#10 Guest_Gosia

Guest_Gosia
  • Goście

Napisano 02 kwiecień 2015 - 12:41

witam,proszę o pomoc.Otrzymałam fv z odwrotnym obciążeniem, prowadzę Kpir.W jaki sposób to rozliczyć.Stal zakupiona będzie służyła na potrzeby budowy w firmie, czyli zaksięguję netto w kolumnie 13, naliczy sie tym samym Vat i co dalej?

dziękuję za pomoc

Gosia

#11 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2015 - 20:51

Mam podobny problem.

Też poszukuję odpowiedzi na pytania postawione w tym poście.

Będę wdzięczna za fachową pomoc.

#12 vatis-ka

vatis-ka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 607 postów

Napisano 07 kwiecień 2015 - 07:40

VAT-7(14):

Zakup na odwr.obc.(„oo”) poz.31,32 oraz poz.41,42 jeżeli to zakup do dg opodatkowanej czyli VAT należny= VAT naliczony

lub poz.39,40 jak zakup związany ze środkiem trwałym

stawka VAT odpowiednia dla danego towaru , pewnie 23%

sens ma taki, że jak masz zakup do dg opodatkowanej to vat należny=naliczony

jak zakup do dg zwolnionej to masz tylko vat należny (naliczony nie podlega odliczeniu)

jak zakup do dg mieszanej to masz vat nalezny , a vat naliczony odliczasz proporcją

mechanizm takiego rozliczenia jest podobny do wnt czy importu usług

#13 Guest_Ja

Guest_Ja
  • Goście

Napisano 07 październik 2015 - 12:53

Witam,

Mam fakturę z odwróconym vatem i nie wiem czy do kwoty na fakturze -60 zł( netto i brutto jest wpisane na fakturze) winnam naliczyc 23% czyli =73,80 zł brutto czy kwota 60zł jest kwotą brutto i winno być 43.2 netto 13,8 vat = 60 zł

#14 Guest_Kinga

Guest_Kinga
  • Goście

Napisano 08 październik 2015 - 08:07

Witam, jeśli zakupiony towar jest o małej wartości np. 150 zł netto to należy składać do US tą nową deklarację VAT-27 ?

#15 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 955 postów

Napisano 08 październik 2015 - 08:42

vat-27 składają dostawcy nie nabywcy

#16 Guest_Kinga

Guest_Kinga
  • Goście

Napisano 08 październik 2015 - 10:40

Acha no tak smile.png czyli ja jako nabywca tylko w VAT-7 wykazuje te kwoty?

#17 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 955 postów

Napisano 08 październik 2015 - 10:47

tak,  tylko w vat-7

#18 Izabela Mietlińska

Izabela Mietlińska

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 246 postów

Napisano 10 październik 2015 - 06:40

Witam,

Mam fakturę z odwróconym vatem i nie wiem czy do kwoty na fakturze -60 zł( netto i brutto jest wpisane na fakturze) winnam naliczyc 23% czyli =73,80 zł brutto czy kwota 60zł jest kwotą brutto i winno być 43.2 netto 13,8 vat = 60 zł

Jak masz wykazany podatek VAT to niczego nie naliczasz. Jak masz 60 zł netto VAT 0% i 60 zł brutto to w taki wypadku naliczasz sama VAT.

#19 Guest_gość

Guest_gość
  • Goście

Napisano 14 październik 2015 - 13:12

Witam,

otrzymałam fakturę z odwrotnym obciążeniem na usługę cięcia do osobnej wcześniejszej faktury na pręty również z odwrotnym obciążeniem i poradzić chciałam się jak byście ją zaksięgowały? myślę żeby vat potraktować i całą fv jak przy księgowaniu odwrotnego obciążenia, czy słusznie?

#20 Izabela Mietlińska

Izabela Mietlińska

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 246 postów

Napisano 14 październik 2015 - 16:58

Księgujesz tak jak jest napisane na tej FV czyli stosujesz odwrotne obciążenie do usługi cięcia prętów. Prawidłowo napisali przy usłudze cięcia "odwrotne obciążenie" gdyż to jest świadczenie uzupełniające które nie możne być odrębne od świadczenia głównego czyli nabycia prętów bo te dwie rzeczy stanowią całość i usługa powiększa zakup prętów - tak na logikę. Fakt że usługą raczej powinna być na jednej fakturze razem z zakupem prętów.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych