Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

umowa na zastępstwo a umowa szkoleniowa

umowa na zastępstwo umowa szkoleniowa

wróć do serwisu Kadry 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mad.

Mad.

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 09 grudzień 2013 - 15:05

Witam,

1-go września zostałam zatrudniona na umowę na zastępstwo. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej dowiedziałam się, że umowa szkoleniowa mnie nie obowiązuje, ponieważ jestem zatrudniona na zastępstwo innego pracownika. Po tygoniu pracy zostałam wysłana na szkolenie wstępne, którego ukończenie oraz zdanie egzaminów końcowych wiązało się z otrzymaniem dostępów bez których nie mogłabym w ogóle pracować w tej firmie. Umowę szkoleniową dostałam do podpisu 1-go dnia szkolenia, o czym wcześniej nikt mnie nie poinformował. Dodam, że szkolenie przyda mi sie tylko w tej firmie, ponieważ dotyczyło regulaminów, procedur, itp. obowiązujących tylko w tej firmie. Tak więc wiedza ze szkolenia na pewno nie przyda mi się w innej firmie, nawet jeśli byłby to ten sam profil działalności. W styczniu zamierzam odejść z tej firmy ponieważ po pierwsze praca ta mi nie odpowiada, a po drugie znalazłam inną. Stąd moje pytanie, czy ktoś z Państwa sie orientuje, czy bedę musiała oddawać pieniądze za szkolenie? Będę bardzo wdzięczna za wszelkie informacje zwrotne.

#2 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 09 grudzień 2013 - 16:24

Czy postanowienia umowy, którą Pani podpisała regulują  kwestię czasu pracy w firmie po odbyciu szkolenia? Co to był za kurs/szkolenie? Jeśli nie podnosi Pani kwalifikacji zawodowych to nie można mówić, ze została Pani wysłana na dokształcanie (podnoszenie kwalifikacji zawodowych), tylko na szkolenie umożliwiające pracę w tej konkretnej firmie.

Skoro jest Pani zatrudniona  na czas nieobecności osoby zastępowanej, to z dniem powrotu tej osoby do pracy Pani umowa o prace ulega rozwiązaniu.

#3 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 09 grudzień 2013 - 16:38

Jakie masz zapisy w umowie.....

#4 Mad.

Mad.

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 09 grudzień 2013 - 17:08

Czy postanowienia umowy, którą Pani podpisała regulują  kwestię czasu pracy w firmie po odbyciu szkolenia? Co to był za kurs/szkolenie? Jeśli nie podnosi Pani kwalifikacji zawodowych to nie można mówić, ze została Pani wysłana na dokształcanie (podnoszenie kwalifikacji zawodowych), tylko na szkolenie umożliwiające pracę w tej konkretnej firmie.

Skoro jest Pani zatrudniona  na czas nieobecności osoby zastępowanej, to z dniem powrotu tej osoby do pracy Pani umowa o prace ulega rozwiązaniu.

Właśnie chodzi o to, że w umowie szkoleniowej jest zapis, że muszę przepracować w tej firmie rok, aby nie ponosić żadnych kosztów za szkolenie.

Wiem, że w momencie powrotu tej osoby do pracy umowa jest rozwiązana, tylko ta osoba prawdopodobnie wraca dopiero w lipcu/sierpniu, a ja planuje odejść w styczniu.

Szkolenie było dokładnie takie jak Pani pisze, tzn umozliwiało pracę w tej konkretnej firmie, ponieważ bez takiego szkolenia nie mogłabym usiąść na stanowisku pracy. Szkolenie nie miało nic wspólnego z podnoszeniem moich kwalifikacji zawodowych. Czyli rozumiem, że w takiej sytuacji umowa szkoleniowa nie jest ważna?

#5 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8195 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 09 grudzień 2013 - 22:05

Moim skromnym zdaniem skoro nie mogłaś przystąpić do pracy bez odbycia tego szkolenia,nie powinno być zapisu o przepracowaniu roku.Po prostu przeszkolono Cię z niezbędnych procedur obowiązujących w firmie.Zanim podejmiesz kroki w celu złożenia wypowiedzenia wyjaśnij tą kwestię w dziale szkoleń.Może zakradł się zapis z innych umów zawieranych na inne szkolenia.

#6 Mad.

Mad.

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 11 grudzień 2013 - 11:27

Bardzo dziękuję wszystkim za pomo. Okazało się, że nic nie trzeba płacić :)

#7 agnieszka_ksiegowa

agnieszka_ksiegowa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 337 postów
  • LokalizacjaWARSZAWA

Napisano 11 grudzień 2013 - 14:03

Witam,

1-go września zostałam zatrudniona na umowę na zastępstwo. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej dowiedziałam się, że umowa szkoleniowa mnie nie obowiązuje, ponieważ jestem zatrudniona na zastępstwo innego pracownika. Po tygoniu pracy zostałam wysłana na szkolenie wstępne, którego ukończenie oraz zdanie egzaminów końcowych wiązało się z otrzymaniem dostępów bez których nie mogłabym w ogóle pracować w tej firmie. Umowę szkoleniową dostałam do podpisu 1-go dnia szkolenia, o czym wcześniej nikt mnie nie poinformował. Dodam, że szkolenie przyda mi sie tylko w tej firmie, ponieważ dotyczyło regulaminów, procedur, itp. obowiązujących tylko w tej firmie. Tak więc wiedza ze szkolenia na pewno nie przyda mi się w innej firmie, nawet jeśli byłby to ten sam profil działalności. W styczniu zamierzam odejść z tej firmy ponieważ po pierwsze praca ta mi nie odpowiada, a po drugie znalazłam inną. Stąd moje pytanie, czy ktoś z Państwa sie orientuje, czy bedę musiała oddawać pieniądze za szkolenie? Będę bardzo wdzięczna za wszelkie informacje zwrotne.

[*][font="arial, helvetica, sans-serif;"]Po tym , co napisałaś wnioskuję, ze szkolenie które odbyłaś można zakwalifikować do wstępnego szkolenia / instruktażu stanowiskowego uprawniającego  do wykonywania pracy na określonym stanowisku.  Nie było to, żadne szkolenie w firmie zewnętrznej, za które firma musiała płacić, nie podpisywałaś żadnej umowy lojalnościowej, Nie masz powodów do zmartwienia, bo skoro pracodawca nie poniósł z tym szkoleniem żadnych dodatkowych kosztów to nie ma absolutnie żadnych podstaw do tego, aby pracodawca miał żądać od Ciebie zwrotu jakichkolwiek kosztów sz szkoleń stanowiskowych (uprawniających do wykonywania pracy na określonym stanowisku np. kurs ochrony radiologicznej do obsługi aparatu rentgenowskiego, kurs pielęgniarstwa anestezjologicznego do opieki nad pacjentami przewlekle wentylowanymi w warunkach domowych).[/font]
    [/list]

Pozdrawiam,

Agnieszka

#8 Mad.

Mad.

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 19 grudzień 2013 - 15:05

Ponawiam niestety temat. Zostałam dzisiaj poinformowana przez dyr placówki, że jednak najprawdopodobniej będę musiała płacić karę za nieprzepracowanie roku (tak jak jest to zawarte w umowie). Czy może ktoś z Państwa orientuje się, czy będę się mogła w jakiś sposób odwołać od tej decyzji i czy w ogóle są jakieś szanse, że wygram? Jeszcze raz proszę o pomoc, jeśli ktos posiada jakies wiadomości na ten temat.

#9 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 19 grudzień 2013 - 17:26

Zostanie sąd. Pracodawca może żadać zwrotu całosci lub cześci kosztów uczestnictwa w szkoleniu jeśli pracownik przerwie szkolenie bez uzasadnionych przyczyn. Ten zapis o przepracowaniu roku jest nie ma miejscu, jeżeli bes szkolenia nie mogłabyś podjąć pracy.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: umowa na zastępstwo, umowa szkoleniowa

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy