Skocz do zawartości

Zdjęcie

zwolnienie lekarskie, a badania wstepne do nowej pracy

wróć do serwisu Księgowość 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 aluska

aluska

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 09 grudzień 2013 - 00:16

Po operacji dostalam zwolnienie lekarskie na 30 dni,po powrocie do pracy ,mimo iż mialam być  ''oszczedzana'',pracowalam cieżej niż dotychczas,skutek kolejne zwolnienie 10 dni,po powrocie po 2tyg otrzymalam wypowiedzenie i nakaz wykorzystania urlopu 2tyg.na nastepny dzień dostarczyłam zwolnienie na kolejne 2tyg.W międzyczasie przeglądałam oferty pracy,otrzymalam korzystną propozycję pracy lżejszej,teraz jestem w  kropce bo mialabym zacząć od dnia następnego zakończenia zwolnienia [ nowy pracodawca zna  sytuacje]jednakże nie zdąze zrobic badan wstepnych,czy moge je zrobic na spokojnie  w trakcie trwania zwolnienia?

#2 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 09 grudzień 2013 - 07:57

Raczej nikt Cię nie dopuści do pracy bez badań lekarskich.

Pracownik nie może być dopuszczony do wykonywania swoich zadań bez aktualnego zaświadczenia lekarskiego o przeciwwskazaniach do pracy na określonym stanowisku pracy.

Tak też Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w  wyroku z 25 czerwca 2010 (II SA/Sz 542/10) stwierdził, że „wymóg posiadania aktualnych badań lekarskich przez pracownika obciąża pracodawcę, nie może on dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

W razie niezdolności pracownika do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż 30 dni pracownik powinien poddać się kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

#3 Guest_Sławek

Guest_Sławek
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2017 - 12:23

dzień dobry, obecnie jestem na dwutygodniowym zwolnieniu lekarskim. Czy w tym czasie mogę wykonać "WSTĘPNE"  badania lekarskie do nowego pracodawcy? 

#4 t_suski

t_suski

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 22 sierpień 2017 - 16:28

O, właśnie takich informacji szukałem ;) Super, dzięki wielkie za fajne porady :)

Dotychczas nie zwracała uwagi na samotność. Teraz obawiała się jej. Przytłaczała ją obecnie podwójnym ciężarem.

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2017 - 10:02

dzień dobry, obecnie jestem na dwutygodniowym zwolnieniu lekarskim. Czy w tym czasie mogę wykonać "WSTĘPNE"  badania lekarskie do nowego pracodawcy?

Możesz.

#6 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2017 - 10:43

Minimalnie ryzykowne - brak zdolności do pracy stoi trochę w sprzeczności z orzeczeniem o zdolności do jej podjęcia - lekarz poinformowany o trwającym leczeniu nie powinien wydać pozytywnego orzeczenia. Pewnie to nigdzie nie wyjdzie, ale ryzykujesz cofnięciem prawa do zasiłku.

#7 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11182 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 23 sierpień 2017 - 15:25

Ale tu jest brak zdolności do pracy z powodu choroby, a nie jakichś przeciwwskazań. Wiadomo, że nowej pracy się nie podejmie będąc na zwolnieniu chorobowym. A może nowa praca ma być całkiem inna niż dotychczasowa i lekarz nie znajdzie przeszkód do jej podjęcia. 

Niby dlaczego miałoby być cofnięte prawo do zasiłku ?

#8 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2017 - 17:50

L4 to niezdolność do wykonywania pracy, jakiejkolwiek pracy - gdyby było inaczej, to nie byloby problemu, żeby w czasie L4 wykonywać inną niż ta, od której się 'zwolniliśmy'- a tak nie jest. System jest zero-jedynkowy.

Z filozofii ZUS - prawidłowe wykorzystywanie L4 polega na dołożeniu wszelkich starań, żeby do zdrowia powrócić najszybciej - jego wykorzystywanie na załatwianie innej pracy raczej nie byłoby potraktowane przez ZUS jako właściwe, a orzeczenie o zdolności, nawet do pracy o innym charakterze niż obecnie wykonywana, przeczy niezdolności.

Przypadków zwrotu zasiłków miałam kilka (choc kombinatorów kilkudziesięciu - więc ryzyko raczej minimalne), i nikogo w ZUS nie interesuje, czego dotyczyła niezdolność - za niezgodne z przeznaczeniem wykorzystywanie L4 mają prawo żądać zwrotu zasiłku i to robią.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych