Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

renta rodzinna dziecka,utrata pracy

renta rodzinna leczenie NFZ zus

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Iza

Guest_Iza
  • Goście

Napisano 08 grudzień 2013 - 15:54

Witam.

Mój 16- stoletni uczący się w liceum syn,otrzymuje z ZUS,  rentę rodzinną po zmarłym ojcu.Ja niedawno straciłam pracę.Na ten moment nie jestem ubezpieczona, nie płacę składek.Czy moje dziecko ma prawo do bezpłatnego leczenia w NFZ dopóki otrzymuje rentę rodzinną?

#2 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8195 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 grudzień 2013 - 20:01

Syn jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym,jest uczniem przed 18 rokiem życia.Z bezpłatnych świadczeń medycznych mogą korzystać - dzieci i młodzież – do ukończenia 18. roku życia.

Witam.

Mój 16- stoletni uczący się w liceum syn,otrzymuje z ZUS,  rentę rodzinną po zmarłym ojcu.Ja niedawno straciłam pracę.Na ten moment nie jestem ubezpieczona, nie płacę składek.Czy moje dziecko ma prawo do bezpłatnego leczenia w NFZ dopóki otrzymuje rentę rodzinną?

#3 agnieszka_ksiegowa

agnieszka_ksiegowa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 337 postów
  • LokalizacjaWARSZAWA

Napisano 08 grudzień 2013 - 20:14

Bogusia ma rację, że dzieci i młodzież do ukończenia 18 lat, posiadające obywatelstwo polskie mają zagwarantowane prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych i nie powinny być odsyłane z powodu braku dowodu ubezpieczenia, nawet, jeżeli ubezpieczony rodzic nie dokonał zgłoszenia dziecka do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Chciałam jednak dodać, że Ty jako osoba bezrobotna powinnaś zarejestrować się w urzędzie pracy, który zgłosi Ciebie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Jest to zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.)

Twój syn, z racji tego, ze pobiera rentę rodzinną jest już objęty ubezpieczeniem zdrowotnym.

Pozdrawiam,

Agnieszka

#4 Guest_Iza

Guest_Iza
  • Goście

Napisano 08 grudzień 2013 - 23:00

Bogusia ma rację, że dzieci i młodzież do ukończenia 18 lat, posiadające obywatelstwo polskie mają zagwarantowane prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych i nie powinny być odsyłane z powodu braku dowodu ubezpieczenia, nawet, jeżeli ubezpieczony rodzic nie dokonał zgłoszenia dziecka do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Chciałam jednak dodać, że Ty jako osoba bezrobotna powinnaś zarejestrować się w urzędzie pracy, który zgłosi Ciebie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Jest to zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.)

Twój syn, z racji tego, ze pobiera rentę rodzinną jest już objęty ubezpieczeniem zdrowotnym.

Powinnam to zrobić wiemDołączona grafika ,Czy to prawda ,że przez pierwszych 30 dni po ustaniu stosunku pracy , nie wygasa ubezpieczenie i można też się leczyć bezpłatnie?Tak ktoś mi wlaśnie powiedział.Do Urzędu pracy pójdę w styczniu, na razie tam już na nic nie można liczyć.pokończyły im się pieniądze na ,szkolenia ,kursy i inne inicjatywy.Może w styczniu się coś ruszy,Dziękuję za pomoc.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: renta rodzinna, leczenie, NFZ, zus

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych