Skocz do zawartości

Intercyza najpierw celem przepisania kredytu

intercyza

wróć do serwisu Moja Firma 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Marek

Guest_Marek
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2013 - 15:38

Witam,mam pytanie odnośnie intercyzy małżeńskiej. Jestem w trakcie rozwodu i ustaliłem wspólnie z żoną na wstępie że ona przejmuje mieszkanie z kredytem w ramach ustnych rozliczeń między nami. Dostałem informację iż aby to formalnie zrobić musimy zrobić intercyzę (2 odrębne majątki) i następnie dopiero wówczas można przekazać mieszkanie u notariusza.Ponadto mamy w swoich rozliczeniach listę z instrumentami finansowymi, inną nieruchomością oraz pieniędzmi w banku. Czy intercyza ma automatyczny wpływ na wszystko co wspólnie posiadamy? Czy konieczna jest do przekazania notarialnie mieszkania z kredytem które ma przypaść żonie w ramach naszych ustaleń?

#2 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 04 grudzień 2013 - 16:25

Jeżeli dokonujecie Państwo podziału majątku wspólnego - to całego majątku a nie tylko jego część a reszta później.. lepiej zrobić to za jednym razem. A można tego dokonać:

w sądzie:- okręgowym - w trakcie postępowania rozwodowego,- rejonowym - w postępowaniu o podział majątku wspólnego,

u notariusza:- w drodze umowy pomiędzy byłymi małżonkami.

Zatem albo w trakcie trwania postępowania rozwodowego - wystarczy przedłożyć "projekt" podziału, na który oboje małżonkowie wyrażą zgodę. Wówczas sąd w wyroku rozwodowych orzeknie o podziale majątku.

Bądź też wystarczy po prostu spisać stosowną umowę - koniecznie u notariusza, gdy elementem majątku jest nieruchomość albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. 

Małżonkowie uzgadniają pomiędzy sobą, w jaki sposób chcą podzielić wspólny majątek i sporządzają umowę o jego podziale.

Mówi się, że bez sądu można to zrobić taniej i szybciej, nawet uwzględniając wynagrodzenie notariusza. W postępowaniu o podział majątku musisz bowiem zapłacić wpis sądowy od całego majątku.

Tyle że Wy macie wszystko ustalone - nie będziecie toczyć sporów - w sądzie właśnie ta walka jest taka kosztowna. Zatem czy staniecie przed sądem czy notariuszem to chyba bez różnicy.

Niemniej musicie dokonać podziału całego majatku. Intercyza zwierana przed lub w trakcie małżeństwa powoduje ustanie wspólności majątkowej - na CAŁY  majątek.

Owszem można z majątku wspólnego przenieść składnik majątkowy do majatku odrębnego, ale to dość ryzykowne. Skoro żona będzie miała już nieruchomość może nie zgodzić się na "sprawiedliwy" podział reszty majątku.

#3 Guest_darek

Guest_darek
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2013 - 23:51

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Jeszcze raz naświetle sprawę. Generalnie żona wyszła z rozwodem i jest osobą zarabiającą a ja nie posiadam pracy od 6 miesięcy i jestem na jej utrzymaniu.  W pierwszej kolejności doszliśmy do porozumienia w kwestii mieszkania które defacto jest własnością banku (cena sprzedaży równa jest kwocie zaciągniętego kredytu). W związku z tym żona poinformowała mnie że należy udać się do notariusza i podpisać najpierw rozdzielność zaś następnie przepisać to na nią. 

Zona twierdzi że pozostałem kwestie: fundusze emerytalne jej i moje, fundusz inwestycyjny, mała nieruchomość i środki w banku nie mają związku z intercyzą i że uregulujemy je oświadczeniem oraz ewentualnymi  cesjami omów na któreś z nas. Następnie z gotowym rozwiązaniem pójdziemy do sądu.

Generalnie zonie chodzi o to że w tej chwili skredytowane mieszkanie stoi puste, ona wynajmuje od czasu rozstania i rosną koszty. tak wiec chcemy załatwić mieszkanie w pierwszej kolejności.

Nie do końca mam jednak zaufanie co do poczynań żony więc wole się poradzić. Czy po intercyzie będę musiał pokryć po równo koszty rozwodowe

#4 Ania_B

Ania_B

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 2346 postów

Napisano 05 grudzień 2013 - 08:29

W związku z tym żona poinformowała mnie że należy udać się do notariusza i podpisać najpierw rozdzielność zaś następnie przepisać to na nią. 

Zgadza się. Rozumowanie żony jest bardzo rozsądne (skoro mieszkanie puste a ona płaci za wynajem).  Podpisanie intercyzy - rozdzielności majątkowej powoduje, że OD TEJ CHWILI - od chwili jej podpisania wszystkie dobra  gromadzicie na swoje odrębne/osobiste majątki.

To co do tej pory zgromadziliście nadal jest wspólne.

Zatem przepisanie mieszkania jest konieczne - jeżeli ma być tylko własnością żony.

Zona twierdzi że pozostałem kwestie: fundusze emerytalne jej i moje, fundusz inwestycyjny, mała nieruchomość i środki w banku nie mają związku z intercyzą i że uregulujemy je oświadczeniem oraz ewentualnymi  cesjami omów na któreś z nas. Następnie z gotowym rozwiązaniem pójdziemy do sądu.

Nie ma powodów, aby to odwlekać. Skoro idziecie to notariusza to od razu podzielcie wszystko jak należy - wówczas będzie Pan miał pewność z czym Pan zostaje.

To, ze mieszkanie zostanie wcześniej przepisane wcale nie gwarantuje zgodnego podziału pozostałego majątku. Przed notariuszem przekaże Pan swoją własnosć (współwłasność mieszkania) żonie - ... a reszta wspólnego majątku zostanie kwestią otwartą. Bez pewnosci, że jej podział nastąpi ugodowo.

Intercyza - od dnia jej podpisania macie rozdzielność majątkową.

To co wcześniej zgromadziliście - musicie podzielić i lepiej, abyście zrobili to podczas jednego spotkania u notariusza.

W takich sprawach trzeba wykazać się delikatnością, ale i stanowczością.. no i... uczciwością (każda ze stron). Powodzenia

#5 Guest_Jarek

Guest_Jarek
  • Goście

Napisano 05 grudzień 2013 - 12:12

Serdecznie dziękuje Panie Darku!

#6 Guest_Ula

Guest_Ula
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2014 - 13:30

udało się załatwić tę sprawę? U jakiego notariusza byliście?  Możecie kogoś polecić? Ja jestem z Krakowa i szukam kogoś sprawdzonego. Proszę o pomoc.

#7 Guest_Grażyna987

Guest_Grażyna987
  • Goście

Napisano 07 styczeń 2014 - 12:40

http://www.notariusz...ka.pl/index.php - to jest sprawdzony notariusz. Sama korzystałam z usług tej pani.

#8 Guest_Piotrek

Guest_Piotrek
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2014 - 17:06

Mam pytanie. Mam kupione 2 mieszkania na kredyt, które spłacam. W tym roku planuję wziąć ślub. Czy jeżeli podpiszę intercyzę to mieszkania pozostaną tylko moją własnością? Czy może nie trzeba podpisywać intercyzy. ponieważ zostały zakuupione przed ślubem i i tak są odrębną własnościa? Chodzi mi o fakt, że np. po ślubie nadal będę spłacał kredyt ale bez intercyzy spłaty będą ze "wspólnej kasy". Czy to będzie argument, że pomimo, że mieszkania były kupione przed małżeństwem to i stanowią jednak właścnośc wspólną a nie odrębną?

#9 Guest_Janina

Guest_Janina
  • Goście

Napisano 03 marzec 2014 - 03:28

Z takim pytaniem najlepiej udać się do notariusza. Ja jestem z Wrocławia i wiem na pewno, że ten: http://www.tarkowski.pl/ jest bez wątpienia najlepszy. Idz do niego, a na pewno wszystko Ci wytłumaczy. 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: intercyza

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych