Skocz do zawartości


główna księgowa działalność gospodarcza


wróć do serwisu Sektor Publiczny 12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Aldona

Guest_Aldona
  • Goście

Napisano 30 listopad 2013 - 13:35

Witam, czy główna księgowa w jednostce budżetowej musi być zatrudniona na etat? Czy może być to osoba prowadząca działalność gospodarczą?



#2 agnieszka_ksiegowa

agnieszka_ksiegowa

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 336 postów
  • LokalizacjaWARSZAWA

Napisano 30 listopad 2013 - 19:35

W stosunku do głównego księgowego jednostki budżetowej mają zastosowanie przepisy tzw. „ustawy antykorupcyjnej” z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (DzU z 2006 r. Nr 216, poz. 1584 z późn. zm.) Odpowiadając zatem na Twoje pytanie Aldono, główna księgowa w jednostce budżetowej nie może prowadzić własnej działalności gospodarczej. Nie może też być główną księgową na zlecenie czy umowę o dzieło, ponieważ w przypadku przyjmowania obowiązków głównego księgowego, przyjęcie to powinno być potwierdzone dokumentem w formie odrębnego imiennego upoważnienia albo wskazania w regulaminie organizacyjnym tej jednostki. Zatem musi być zatrudniona na podstawie umowy o pracę. 


Pozdrawiam,

Agnieszka


#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 13 grudzień 2013 - 18:03

Witam na forum.

Moje pytanie brzmi:

Czy Kierownik Referatu Finansów i Budżetu w osobie Głównej Księgowej w Urzędzie Gminy może być  zatrudniona jako Księgowy w podległych Jednostkach Organizacyjnych tej samej  Gminy?

Czy nie jest to nadużycie prawa?

Czy według Was tenże kierownik jest funkcjonariuszem publicznym pracując na tym stanowisku w Gminie?

Proszę o odpowiedzi, najlepiej poparte przepisami o tym stanowiącymi.

 



#4 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 13 grudzień 2013 - 19:14

1. Nie może tak być

2. Tak



#5 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 13 grudzień 2013 - 19:24

Dowodem dokonania przez głównego księgowego wstępnej kontroli jest jego podpis złożony na dokumentach dotyczących danej operacji. Złożenie przez niego podpisu na dokumencie, obok podpisu pracownika właściwego rzeczowo, oznacza, że:1) nie zgłasza zastrzeżeń do przedstawionej przez właściwych rzeczowo pracowników oceny prawidłowości tej operacji i jej zgodności z prawem,2) nie zgłasza zastrzeżeń do kompletności oraz formalno-rachunkowej rzetelności i prawidłowości dokumentów dotyczących tej operacji,3) zobowiązania wynikające z operacji mieszczą się w planie finansowym jednostki(art. 54 ust. 1 pkt 3, ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych).Główny księgowy w razie ujawnienia nieprawidłowości zwraca dokument właściwemu rzeczowo pracownikowi, a w razie nieusunięcia nieprawidłowości - odmawia jego podpisania (art. 54 ust. 4 ww. ustawy).

 

No jak sobie sam zwróci?



#6 Guest_Gośc

Guest_Gośc
  • Goście

Napisano 15 grudzień 2013 - 17:39

Dowodem dokonania przez głównego księgowego wstępnej kontroli jest jego podpis złożony na dokumentach dotyczących danej operacji. Złożenie przez niego podpisu na dokumencie, obok podpisu pracownika właściwego rzeczowo, oznacza, że:1) nie zgłasza zastrzeżeń do przedstawionej przez właściwych rzeczowo pracowników oceny prawidłowości tej operacji i jej zgodności z prawem,2) nie zgłasza zastrzeżeń do kompletności oraz formalno-rachunkowej rzetelności i prawidłowości dokumentów dotyczących tej operacji,3) zobowiązania wynikające z operacji mieszczą się w planie finansowym jednostki(art. 54 ust. 1 pkt 3, ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych).Główny księgowy w razie ujawnienia nieprawidłowości zwraca dokument właściwemu rzeczowo pracownikowi, a w razie nieusunięcia nieprawidłowości - odmawia jego podpisania (art. 54 ust. 4 ww. ustawy).

 

No jak sobie sam zwróci?

Podobno to Skarbnik Gminy dokonuje kontroli poprawności pracy Księgowego w Jednostkach Organizacyjnych Gminy. Oczywiście w tym szczególnym przypadku.

Takze uważam, że jest niedopuszczalnym, aby Główna Księgowa Gminy była jednocześnie  Księgową w podległych Jednostkach Organizacyjnych. Rodzi to możliwości, powiedziałbym "korupcyjne" ,i niedopuszczalną ingerencję w niezależność tych jednostek.

TYLKO CO Z TAKIM FAKTEM ZROBIĆ I GDZIE TO ZGŁOSIĆ, ABY ZLIKWIDOWAĆ TAKIE POWIĄZANIA?

Proszę o odpowiedź.



#7 agnieszka_ksiegowa

agnieszka_ksiegowa

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 336 postów
  • LokalizacjaWARSZAWA

Napisano 15 grudzień 2013 - 18:04

W sytuacji podejrzenia o możliwość naruszenia ustawy antykorupcyjnej należy niezwłocznie poinformować kierownika placówki albo bezpośrednio przekazać zarzuty najwyższemu organowi kraju związkowego dla danego obszaru roboczego. Kierownik placówki zobowiązany jest najszybciej jak to możliwe złożyć doniesienie w Krajowym Urzędzie Kryminalnym, jeżeli istnieją punkty zaczepienia przedstawiające przewinienia zgodnie z § 5 ust. 1 ustawy antykorupcyjnej. Aby złożyć doniesienia same podejrzenia nie wystarczą jednak. Konieczne jest aby wspomniane punkty zaczepienia pozwalały na stwierdzenie, że ścigany czyn karalny ma miejsce.


Pozdrawiam,

Agnieszka


#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 15 grudzień 2013 - 19:25

W sytuacji podejrzenia o możliwości naruszenia ustawy antykorupcyjnej należy niezwłocznie poinformować kierownika placówki albo bezpośrednio przekazać zarzuty najwyższemu organowi kraju związkowego dla danego obszaru roboczego. Kierownik placówki zobowiązany jest najszybciej jak to możliwe złożyć doniesienie w Krajowym Urzędzie Kryminalnym, jeżeli istnieją punkty zaczepienia przedstawiające przewinienia zgodnie z § 5 ust. 1 ustawy antykorupcyjnej. Aby złożyć doniesienia same podejrzenia nie wystarczą jednak. Konieczne jest aby wspomniane punkty zaczepienia muszą jednak pozwolić na stwierdzenie, że ścigany czyn karalny ma miejsce.

Diękuję za odpowiedź.

Wyjaśnię, że kierownik Referatu Finansów i Budżetu, któremu podlegają w Gminie  2 osoby wydające decyzje w imieniu Burmistrza i 4 innych urzędników, sama nie ma uprawnienia wydawania decyzji. Jest Główną Księgową w Gminie i Burmistrz zaciekle udawadnia, że nie jest funkcjonariuszem publicznym. Ta sama osoba pełni funkcję Księgowej w dwóch Jednostkach Organizacyjnych Gminy, oraz jest członkiem Rady Nadzorczej spółki komunalnej( w której Gmina ma 100% udziałów).

GDZIE i KOMU  TĘ NIEPRAWIDŁOWOŚĆ ZGŁOSIĆ, ABY ZAPRZESTAĆ TEMU PROCEDEROWI?

Dodam, że Skarbik Gminy jest Przewodniczącym Rady Nadzorczej tej samej spółki komunalnej i Przełożonym tej samej Głównej Księgowej( KIerownika Budżetu i Finansów).

Proszę o odpowiedź bo z ustawy http://antykorupcja....n=get&iid=10590

 

niejasno wynikają takie zależności.



#9 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 10 styczeń 2014 - 21:44

Czytam te wypowiedzi i nie mogę zrozumieć jak to może, być aby Kierownik Referatu Finansów i Budżetu - Główna Księgowa Gminy mogła jeszcze być zatrudniona na stanowisku Księgowej w Jednostkach Organizacyjnych Gminy.

To chyba kwalifikuje się do złóżenia doniesienia do prokuratury. Możliwości korupcyjne w tym przypadku są przeogromne.

Dziwię się, że RIO nie stwierdziło w tym przypadku nieprawidłowości.



#10 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 24 luty 2014 - 11:41

W stosunku do głównego księgowego jednostki budżetowej mają zastosowanie przepisy tzw. „ustawy antykorupcyjnej” z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (DzU z 2006 r. Nr 216, poz. 1584 z późn. zm.) Odpowiadając zatem na Twoje pytanie Aldono, główna księgowa w jednostce budżetowej nie może prowadzić własnej działalności gospodarczej. Nie może też być główną księgową na zlecenie czy umowę o dzieło, ponieważ w przypadku przyjmowania obowiązków głównego księgowego, przyjęcie to powinno być potwierdzone dokumentem w formie odrębnego imiennego upoważnienia albo wskazania w regulaminie organizacyjnym tej jednostki. Zatem musi być zatrudniona na podstawie umowy o pracę. 

 

W stosunku do głównego księgowego jednostki budżetowej mają zastosowanie przepisy tzw. „ustawy antykorupcyjnej” z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (DzU z 2006 r. Nr 216, poz. 1584 z późn. zm.) Odpowiadając zatem na Twoje pytanie Aldono, główna księgowa w jednostce budżetowej nie może prowadzić własnej działalności gospodarczej. Nie może też być główną księgową na zlecenie czy umowę o dzieło, ponieważ w przypadku przyjmowania obowiązków głównego księgowego, przyjęcie to powinno być potwierdzone dokumentem w formie odrębnego imiennego upoważnienia albo wskazania w regulaminie organizacyjnym tej jednostki. Zatem musi być zatrudniona na podstawie umowy o pracę. 

A z którego przepisu wspomnianej wyżj ustawy wynika, że akurat główny księgowy jednostki budżetowej nie może prowadzić działalności gospodarczej? Z treści ustawy wynika, że co do samorządowych jednostek organizacyjnych mowa tylko o kierownikach!



#11 pozyczki

pozyczki

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 4 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 13 maj 2014 - 14:51

Bardzo dobre warunki - według mnie. 



#12 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19697 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 13 maj 2014 - 15:14

Nie ma zakazu popartego przepisami, że główny księgowy nie może prowadzić działalności gospodarczej, jedynie powiadamia na piśmie kierownika jednostki że tak jest.

W jednostkach samorządowych jest to zazwyczaj obwarowane obowiązkiem uzyskania zgody przełożonego i to wszystko.

 

Prawdą jest jedynie to, że główny księgowy w jednostce sektora finansów publicznych musi być zatrudniony na umowę o pracę, a to wynika z ustawy o finansach publicznych, gdzie jest to zawarte w art. o głównym księgowym i napisano, że to ma być pracownik , więc biuro rachunkowe też nie wchodzi w grę



#13 Guest_Man

Guest_Man
  • Goście

Napisano 06 czerwiec 2014 - 10:09

Gratuluję wiedzy Pani agnieszka_ksiegowa ... Nic nie wie, a się mądzy. Kobieto przeczytaj przepisy a potem zazdrość wylewaj na formu. To, że nie możesz być Gł. Księgową nie wynika z innych przyczyn, aniżeli Twój brak wiedzy i dośwaidczenia. Przyjmij to do wiadomości i weź się do nauki i roboty. A nie pierdoły wypisywać w czasie pracy...





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy