Skocz do zawartości

Jak ZUS wylicza zasiłek macierzyński?

ciaza zasilek macierzynski zwolnienie

wróć do serwisu Księgowość 254 odpowiedzi w tym temacie

#241 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13481 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 10 maj 2017 - 21:02

Teraz napisałaś trochę lepiej, choć dziwnie na początku.

Gdybyś to od razu napisała, to już dawno miałabyś odpowiedź.

Druga umowa już dawno się zakończyła i nie miała żadnego związku z ustaleniem podstawy zasiłku macierzyńskiego od października 2016. Nie znasz zasad wyliczania zasiłków i błędnie uważasz, że tamta umowa powinna być "doliczona". Tak więc nikt cię nie oszukał.

Gdybyś w dniu porodu miała to dodatkowe zatrudnienie, to dostałabyś dwa zasiłki z obu etatów.  

#242 Guest_Magdalena

Guest_Magdalena
  • Goście

Napisano 11 maj 2017 - 07:03

Masz rację nie znam dlatego pytam. A ciężko gdziekolwiek o jasne informacje. Teraz już wszystko rozumiem. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

#243 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2017 - 09:49

Witam

Proszę o pomoc. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony, kwota wynagrodzenia 2000 brutto (najniższa krajowa). Od marca jestem na l4 z powodu komplikacji w ciąży, teraz jestem w 9 m-cu. Jak mi się bardziej opłaca iść na urlop macierzyński: przez rok na 80% czy lepiej, 26tyg na 100% i kolejne 26 na 60%.

#244 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19209 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 09 wrzesień 2017 - 12:36

Kwestia opłacalności to rzecz indywidualna, skąd mamy wiedzieć co wolisz?

#245 Guest_Aleksandra

Guest_Aleksandra
  • Goście

Napisano 03 listopad 2017 - 13:37

Mam pytanie o wysokość zasiłku wypłacanego przez ZUS.
Przez dwa lata pracowalam na umowę zlecenie, gdzie co miesiąc podpisywalam umowę na 300 złotych. Pracowałam tam do końca stycznia tego roku. Luty miałam caly wolny, nie byłam nigdzie zatrudniona. Od 01.03.2017 pracuję na umowę o pracę, 2000 złotych brutto.
Od 08.09.2017 mimo moich chęci do.pracy jestem na zwolnieniu z powodu komplikacji w ciąży. Pytanie jest następujące: czy ZUS Bedzie liczył średnią z 12 miesięcy (włącZnie z lutym), czy weźmie pod uwagę ten okres od 01.03 do wrzesnia?

#246 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19209 postów

Napisano 03 listopad 2017 - 14:31

Od marca, z umowy o pracę.

#247 Guest_Julia

Guest_Julia
  • Goście

Napisano 29 listopad 2017 - 17:07

Witajcie.
Czy prowadząc działalność gospodarczą (juz 7 lat, ze składką chorobową) i podpisując dodatkowo umowę o pracę na pełen etat na kilka miesięcy przed porodem (umowa z jednym z kontrahentów), ZUS:
a) przyzna zasiłek macierzyński z dwóch tytułów
B) przyzna zasilek tylko "z etatu"
c) wyliczy jakąś średnią?
Nigdzie nie znalazłam interpretacji takiego przypadku.

#248 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13481 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 listopad 2017 - 18:30

Zatrudniając się na cały etat z DG można podlegać ubezpieczeniom społecznym tylko dobrowolnie, ale już bez chorobowego. Czyli konieczne byłoby wyrejestrowanie się z ub. społ.

I w tej sytuacji moim zdaniem zasiłek macierzyński przysługiwałby tylko z etatu. 

Ale nie miałam do czynienia z takim przypadkiem, mogę się mylić. 

#249 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2017 - 02:04

Witam .Do marca 2017 miałam umowę zlecenie na jakieś śmieszne kwoty. Od marca 2017 dostałam umowę o prace na pełen etat (2000 brutto).Termin porodu mam na początek stycznia 2018 ( jak narazie jeszcze pracuje).
Proszę powiedzieć jak będzie wyglądało wyliczenie dochodów podczas urlopu macierzyńskiego? Wstepnie planuje 20 tygodni macierzynskiego z możliwością przedłużenia o kolejne 32 wychowawczego (100%+60%).
Z góry dziękuje za odpowiedz

#250 Guest_Katarzyna

Guest_Katarzyna
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2017 - 08:45

Witam .Do marca 2017 miałam umowę zlecenie na jakieś śmieszne kwoty. Od marca 2017 dostałam umowę o prace na pełen etat (2000 brutto).Termin porodu mam na początek stycznia 2018 ( jak narazie jeszcze pracuje).
Proszę powiedzieć jak będzie wyglądało wyliczenie dochodów podczas urlopu macierzyńskiego? Wstepnie planuje 20 tygodni macierzynskiego z możliwością przedłużenia o kolejne 32 wychowawczego (100%+60%).

#251 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2017 - 11:53

W poście nr 11 tego wątku masz dokładnie podane, jak to obliczyć.Przeczytaj sobie.Twój post ma nr 250 więc musisz cofnąć się kilka stron.

#252 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 24 czerwiec 2018 - 17:12

WItam, jestem matką rocznego synka, w marcu rozpoczęłam nową prace, teraz po raz drugi zaszłam w ciążę, czy jest przepis o tym, ze muszę przepracować co najmniiej 6 miesięcy, żeby później dostać cały zasiłek macierzyński wyliczony z mojej wypłaty? jestem na umowie o pracę z określonym czasem do sierpnia 2019.

#253 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19209 postów

Napisano 24 czerwiec 2018 - 17:33

Już to pytanie zadawałaś
Nie ma takiego wymogu.

#254 Karolina2018

Karolina2018

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 27 sierpień 2018 - 09:11

Witam. Chciałabym prosić o informację dla mojej sytuacji:

Od ponad 12 miesięcy jestem zatrudniona na umowę zlecenie (płacę dobrowolnie składki chorobowe)- jest to praca dorywcza z zarobkami średnio 200-300 zł miesięcznie. Od 2 miesięcy jestem w ciąży i obecnie rozpoczynam pracę na umowę o telepracę w pełnym wymiarze czasu. Czy zasiłek macierzyński będzie wyliczony jako średnia z ostatnich 12 miesięcy czy tylko będzie brana pod uwagę ostatnia umowa o pracę? Boję się po prostu, że ta umowa zlecenie mocno zaniży mój zasiłek.

Z góry dziękuję za pomoc

#255 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19209 postów

Napisano 27 sierpień 2018 - 11:47

Czy to ten sam pracodawca?

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ciaza, zasilek macierzynski, zwolnienie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych