Skocz do zawartości

Jak ZUS wylicza zasiłek macierzyński?

ciaza zasilek macierzynski zwolnienie

wróć do serwisu Księgowość 254 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Joanna

Guest_Joanna
  • Goście

Napisano 29 listopad 2013 - 18:01

Witam serdecznie i bardzo proszę o poradę,

Od czerwca jestem zatrudniona na pół etatu ma umowę o pracę, byłam wtedy w 3 miesiącu ciąży o czym pracodawca wiedział. Od października jestem zatrudniona na cały etat (po okresie 3 miesięcy) i wynagrodzenie wynosi 1600 netto. Obecnie jestem w 32 tc i wylądowałam w szpitalu, dostałam zwolnienie lekarskie od 20.11 do 26.12. Do tej pory pracowałam normalnie i nie brałam żadnych zwolnień. Proszę o udzielenie mi porady chciałabym się dowiedzieć jak ZUS wyliczy mi mój zasiłek macierzyński skoro pracuje od 6 miesięcy?

#2 Ane

Ane

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1517 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 29 listopad 2013 - 18:40

wyliczy ci średnią z wynagrodzenia za miesiące od momentu przejścia na pełny etat

#3 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8158 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 listopad 2013 - 22:35

Do podstawy zasiłku chorobowego oraz urlopu macierzyńskiego zostanie przyjęte wynagrodzenie z umowy którą otrzymałaś od października na pełen etat,ponieważ nastąpiła zmiana wymiaru czasu pracy.

Wynagrodzenie chorobowe za 30 dni  będzie wynosił około 1180 zł netto.natomiast po 33 dniu choroby zasiłek chorobowy i urlop macierzyński to kwota około 1132 zl(bez uwzględniania kwoty wolnej od podatku.

#4 Guest_Paweł

Guest_Paweł
  • Goście

Napisano 01 grudzień 2013 - 21:23

WItam

Z zasady ZUS wylicza średnią z ostatnich 12 miesięcy, a jeżeli ich nie ma to z takiej ilości pełnych miesięcy które są. Od października jest Pani zatrudniona na pełen etat i od tego momentu ZUS wyliczy Pani średnią. Będzie to oczywiście średnia tylko z października. Gdyby poszła Pani na zwolnienie w październiku to byłoby już gorzej.

Pozdrawiam

Paweł

#5 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3516 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 02 grudzień 2013 - 16:00

WItam

Z zasady ZUS wylicza średnią z ostatnich 12 miesięcy, a jeżeli ich nie ma to z takiej ilości pełnych miesięcy które są. Od października jest Pani zatrudniona na pełen etat i od tego momentu ZUS wyliczy Pani średnią. Będzie to oczywiście średnia tylko z października. Gdyby poszła Pani na zwolnienie w październiku to byłoby już gorzej.

Pozdrawiam

Paweł

Nic nie było by gorzej,tak czy inaczej,podstawa musi byc z pełnego etatu 1600 zł.

#6 Guest_Julia

Guest_Julia
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2014 - 10:37

Witam,

Proszę o pomoc, gdyż na każdym forum jest napisane co innego. Jestem w 7 miesiącu ciąży i od miesiąca przebywam na zwolnieniu, które będzie kontynuowane. Wiem, że za pierwszy miesiąc pracodawca wypłaca mi wynagrodzenie, a następnie płaci zus i tu sie pojawia pytanie: Jak zus wyliczy mi zasiłek teraz oraz jak będzie wyliczał macierzyński?

Od stycznia do końcówki lutego byłam na stażu z pup, od dnia zakończenia stażu zostałam zatrudniona na 1 dzień w firmie, w której odbywałam staż, a następnie zostałam przeniesiona do nowej, gdyz ta pierwsza była likwidowana. W nowej firmie miałam umowę o pracę ale z wynagrodzeniem 80% najniższej krajowej ( 1 rok pracy) na 3 miesiące, po 3 m dostałam kolejną umowę na 4 miesiące z tym samym wynagrodzeniem. Od pażdziernika dostałam umowę na stałe z wynagrodzeniem 1600brutto(najniższa krajowa). Dodatkowo od czerwca mam umowę zlecenie u innego pracodawcy, gdzie co miesiąc otrzymywałam różne wynagrodzenia.

Czy wszystkie umowy będą brane do wyliczenia zasiłku?Czy kwoty ze zlecenia, też się wliczają?

#7 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8158 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 styczeń 2014 - 10:47

Zasiłek macierzyński będzie naliczony z ostatniej umowy o pracę,do podstawy zasiłku chorobowego wchodzi 12 miesięcy sprzed miesiąca ,w którym nastąpi poród.Co do umowy zlecenia zawartej z innym pracodawcą nie wiemy czy opłacasz dobrowolne ubezpieczenie chorobowe i czy w chwili porodu umowa będzie trwała.

Dodam tylko,że zasiłek macierzyński jest wypłacany w wysokości 100%,80% i 60% wyliczonej podstawy zasiłku chorobowego,więc nie jest to 100% wynagrodzenia.

#8 Guest_Julia

Guest_Julia
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2014 - 11:06

Mam rozumieć, że będę teraz dostawać z zusu mniej niż gdybym pracowała dalej? Ile zatem ten zasiłek wyniesie?

Nie opłacam dodatkowych składek, mam ze zlecenia tylko zdrowotne odliczane i jest to umowa na czas nieokreślony.

#9 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4788 postów

Napisano 03 styczeń 2014 - 11:13

Źle zrozumiałaś.

Z ZUS będziesz otrzymywała tyle samo zasiłku chorobowego ile płacił ci pracodawca wynagrodzenia za czas choroby (podstawa do chorobowego nie zmieni się) . Skoro od umowy zlecenia odprowadzana była tylko składka zdrowotna nie należy ci się zasiłek z umowy zlecenia.

#10 Guest_Julia

Guest_Julia
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2014 - 11:39

Źle zrozumiałaś.

Z ZUS będziesz otrzymywała tyle samo zasiłku chorobowego ile płacił ci pracodawca wynagrodzenia za czas choroby (podstawa do chorobowego nie zmieni się) . Skoro od umowy zlecenia odprowadzana była tylko składka zdrowotna nie należy ci się zasiłek z umowy zlecenia.

No to już wszystko jasne. Tylko, ze teraz rodzi się pytanie ile w takim razie będzie mi przysługiwało macierzyńskiego? Skoro na obecnej umowie od października mam 1600 zł brutto,a termin porodu mam na koniec marca. Czy mogę prosić o jakiś wzór na wyliczenia?

#11 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8158 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 03 styczeń 2014 - 11:48

Średnie wynagrodzenie z 12 miesięcy minus 13,71% otrzymujemy zasiłek macierzyński 100% brutto za 30 dni.W zależności od wysokości urlopu macierzyńskiego mnożymy razy 80% .

Dal przykładu urlop macierzyński z podstawy 1600 zł

1600 zł - 13,71% x 80% = 1104,51 zł brutto  za 30 dni urlopu macierzyńskiego (jeżeli za cały okres urlopów chcesz otrzymywać 80 %podstawy zasiłku chorobowego.Od kwoty brutto odliczamy 18% podatku dochodowego.

#12 Guest_Julia

Guest_Julia
  • Goście

Napisano 03 styczeń 2014 - 12:31

Ślicznie dziękuję za odpowiedzi. Niestety pracuje w takiej firmie, w której ksiegowej prawie nie ma, a jej wiedza na tematy kadrowo-płacowe jest znikoma. Cieszę się, że są osoby służące pomocą.Pozdrawiam.

#13 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 08 styczeń 2014 - 21:23

Witam,

Mam podobny problem, a nie chcę otwierać nowego tematu. Pracowałam od kwietnia 2013r. do grudnia 2013r. na umowie na pół etatu. Od nowego roku dostałam umowę na pełen etat. Planujemy mieć w najbliższym czasie dziecko zastanawiam się ile miesięcy musiałabym przepracować, żeby w razie ewentualnego zwolnienia chorobowego mieć płatne 100% wynagrodzenia od tej obecnej umowy na pełen etat?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

#14 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8158 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 styczeń 2014 - 21:42

Przecież ciąża to nie jest choroba,więc nie wiem dlaczego planując ją pytasz o zasiłek chorobowy.Odpowiadając na pytanie przy zmianie wymiaru czasu pracy zasiłek chorobowy będzie liczony od wynagrodzenia od ostatniej umowy podpisanej na pełen etat.Nie obowiązuje żaden okres,który musisz przepracować,ale jeżeli nastąpi to w najbliższym czasie nie można wykluczyć kontroli ze strony ZUS w zakładzie pracy,czy zmiana etatu nie nastąpiła w celu uzyskania wyższego zasiłku chorobowego.Takie kontrole są obecnie bardzo częste.

#15 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 09 styczeń 2014 - 21:48

Być może nie precyzyjnie się wyraziłam ale dziękuję za odpowiedź. Rozumiem sytuację i rozumiem, że ZUS może kontrolować pracodawcę... Raz jeszcze bardzo dziękuję za pomoc Dołączona grafika

#16 Guest_kulka

Guest_kulka
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2014 - 15:33

[font="'courier new';"]Moja sytuacja przedstawia się następująco:[/font]

[font="'courier new';"]Umowa oczywiście 1/8 na czas nieokreślony
październik 2013 - 200 brutto[/font]

[font="'courier new';"] listopad 2013 - 200 brutto[/font]

[font="'courier new';"] grudzień 2013 - 200 brutto (
i jeśli chodzi o grudzień to[/font]
[font="'courier new';"] księgowa radziła mi żebyśmy zrobiły korektę za[/font][font="'courier new';"] ten miesiąc i dopłacić różnicę składki  ZUS (od[/font][font="'courier new';"] wynagrodzenia 2780 brutto - chcę zmienić sobie[/font][font="'courier new';"] umowę na cały etat aby brać rozsądne pieniądze!;[/font]

[font="'courier new';"]styczeń, luty, marzec, kwiecień opłacać również te 1353 zł składek)czyli wynagrodzenie około 2780 brutto)[/font]

[font="'courier new';"]I przypuśćmy pójdę na zwolnienie w maju do końca ciąży. Ile w takim[/font]

[font="'courier new';"]przypadku wyniósłby zasiłek? Nie wiem nawet czy nie dłużej[/font]

[font="'courier new';"]opłacać te składki żeby dostać od ZUSu około 1500-1700 zł na rękę.[/font]

[font="'courier new';"] Wiem, że ZUS robi średnią z 12 miesięcy a jak ich nie ma to z tych co[/font]

[font="'courier new';"]są..[/font]

#17 Bogusława

Bogusława

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8158 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 24 styczeń 2014 - 16:08

Radzę zmienić księgową,ponieważ podstawę wymiaru zasiłku chorobowego liczy się od wynagrodzenia z nowej umowy o pracę przy zmianie wymiaru czasu pracy,czyli wynagrodzenia z umowy na 1/8 etatu nie będą brane pod uwagę.Jednak proponuję jak najdłużej zwlekać ze zwolnieniem lekarskim,aby ZUS nie zakwestionował zmiany umowy.

#18 Guest_kulka

Guest_kulka
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2014 - 18:08

Radzę zmienić księgową,ponieważ podstawę wymiaru zasiłku chorobowego liczy się od wynagrodzenia z nowej umowy o pracę przy zmianie wymiaru czasu pracy,czyli wynagrodzenia z umowy na 1/8 etatu nie będą brane pod uwagę.Jednak proponuję jak najdłużej zwlekać ze zwolnieniem lekarskim,aby ZUS nie zakwestionował zmiany umowy.

Aha w ten sposób. Dziękuję bardzo za odpowiedź! Pozdrawiam

#19 Guest_kulka

Guest_kulka
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2014 - 18:14

Jeszcze tylko Pani mi powie czy wzór obliczenia takiego zasiłku jest taki sam:

Dochód jaki osiągnę licząc od nowej umowy : na ilość pełnych przepracowanych miesięcy = wynik brutto

Wynik brutto - 13,71 % :30= kwota brutto za 1 dzień

Kwota brutto  za 1 dzień * 30 dni = wynik

Wynik - 18% = kwota netto?

#20 Guest_kulka

Guest_kulka
  • Goście

Napisano 24 styczeń 2014 - 18:42

[font="'courier new';"]Moja sytuacja przedstawia się następująco:[/font]

[font="'courier new';"]Umowa oczywiście 1/8 na czas nieokreślony
październik 2013 - 200 brutto[/font]

[font="'courier new';"] listopad 2013 - 200 brutto[/font]

[font="'courier new';"] grudzień 2013 - 200 brutto (
i jeśli chodzi o grudzień to[/font]
[font="'courier new';"] księgowa radziła mi żebyśmy zrobiły korektę za[/font][font="'courier new';"] ten miesiąc i dopłacić różnicę składki  ZUS (od[/font][font="'courier new';"] wynagrodzenia 2780 brutto - chcę zmienić sobie[/font][font="'courier new';"] umowę na cały etat aby brać rozsądne pieniądze!;[/font]

[font="'courier new';"]styczeń, luty, marzec, kwiecień opłacać również te 1353 zł składek)czyli wynagrodzenie około 2780 brutto)[/font]

[font="'courier new';"]I przypuśćmy pójdę na zwolnienie w maju do końca ciąży. Ile w takim[/font]

[font="'courier new';"]przypadku wyniósłby zasiłek? Nie wiem nawet czy nie dłużej[/font]

[font="'courier new';"]opłacać te składki żeby dostać od ZUSu około 1500-1700 zł na rękę.[/font]

[font="'courier new';"] Wiem, że ZUS robi średnią z 12 miesięcy a jak ich nie ma to z tych co[/font]

[font="'courier new';"]są..[/font]

AA i jeszcze ostatnie pytanie czy do porodu to jest zasiłek chorobowy ?

Podstawę wymiaru wynagrodzenia za okres choroby oblicza się sumując wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy dzieląc przez 12. Jeśli pracownik nie przepracował jeszcze tego okresu to podstawę liczymy z faktycznego okresu zatrudnienia.

Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku przysługującego pracownikowi przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne / aktualnie 13,71% Informacja ZUS /

Przykład 1

- pracownik co miesiąc otrzymuje stałą kwotę wynagrodzenia brutto  = 2 000 zł
- średnia przychodu z poprzednich 12 miesięcy, które pracownik przepracował = (12 x 2 000 zł) / 12 = 2 000 zł
- kwota składek na ubezpieczenia społeczne do odliczenia = 2 000 zł x 13,71% = 274,20 zł

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego = 2 000 zł - 274,20 zł = 1 725,80 zł

A po porodzie macierzyński ale już liczony w inny sposób?

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ciaza, zasilek macierzynski, zwolnienie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych