Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

wynagrodzenie zasadnicze przy nie przepracowaniu ani jednego dnia

wynagrodzenie chorobowe

wróć do serwisu Księgowość 17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_TUBISIA

Guest_TUBISIA
  • Goście

Napisano 27 listopad 2013 - 10:34

Witam i proszę o pomoc,

Pracownik w listopadzie był na urlopie 01-05.11. (2 dni robocze), potem zwolnienie lek. 06-08.11, następnie  kolejne zwolnienie lek. 12-30.11..
Ile powininno wynosić wynagrodzenie brutto za listopad przy stawce stałej miesięcznej 2500 zł brutto?? Do chorobowego 2500 zł podstawa, a rozliczenie czasu pracy 1 m-ne.

Nie przepracował on ani jednego dnia, ale po potrąceniu proporcjonalnym 1/30 za każdy dzień zla zostaje mi wynagrodzenie zasadnicze.

Proszę o pomoc Dołączona grafika

 

 



#2 Glusia

Glusia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 27 listopad 2013 - 10:36

I powinno zostać, przecież nie chorował cały m-c



#3 Martela

Martela

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 297 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 listopad 2013 - 10:44

wynagrodzenia zasadnicze (ogółem) Wynagrodzenie chorobowe łączne zasiłki opodatkowane (ogółem) Łączne potrącenie wynagr.za okres pobierania zasiłków przychód opodatkowany bez zasiłków podstawa składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe podstawa wym. skł. na ub. zdrow. (u. o pracę) składka na ub. emer. finans. przez ubezpieczonego składka na ub. rent. finans. przez ubezpieczonego składka na ub. chor. finans. przez ubezpieczonego składka na ub. społ. finans. przez płatnika składek składka na ub. społ. finans. przez ubezpieczonego i PFRON Kwota podst. chorob. minus składka na ub. społ. miesięczne koszty uzyskania miesięczna ulga podatkowa stawka podatku[%] składka na ub. zdrowotne odliczona (u. o pracę) naliczona zaliczka na podatek składka na ub. zdrowotne (u. o pracę) zaliczka na p. doch. odprowadzona do US kwota netto do wypłaty przelewem 2 500,00 zł 1 438,25 zł 0,00 zł 2 083,33 zł 1 854,92 zł 416,67 zł 1 797,79 zł 40,67 zł 6,25 zł 10,21 zł 75,79 zł 57,13 zł 308,50 zł 111,25 zł 46,33 zł 18 139,33 zł 257,33 zł 161,80 zł 118,00 zł 1 517,99 zł 1 517,99 zł

#4 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8195 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 listopad 2013 - 13:34

Wynagrodzenia za część miesiąca nieprzepracowaną nie liczymy,ponieważ pracownik nie przepracował faktycznie ani jednego dnia.

Co do zasady gdy pracownik przez część miesiąca korzysta z urlopu wypoczynkowego, a przez pozostałą część przebywa na zwolnieniu lekarskim lub nie świadczy pracy z innej przyczyny, co sprawia, że w danym miesiącu nie przepracowuje on ani jednego dnia, wówczas nie stosuje się regulacji zawartych w §11 i §12 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie nie wykonywania pracy.Przyjęta w rozporządzeniu metodyka ma bowiem zastosowanie tylko wtedy, gdy nieobecność w pracy nie obejmuje pełnego kalendarzowego miesiąca lub gdy płacę zasadniczą należy ustalić za czas przepracowany wtedy,gdy pracownik przepracuje w miesiącu chociaż jeden dzień. Tyle przepisy.



#5 Glusia

Glusia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 27 listopad 2013 - 13:42

Wynagrodzenia za część miesiąca nieprzepracowaną nie liczymy,ponieważ pracownik nie przepracował faktycznie ani jednego dnia.

Co do zasady gdy pracownik przez część miesiąca korzysta z urlopu wypoczynkowego, a przez pozostałą część przebywa na zwolnieniu lekarskim lub nie świadczy pracy z innej przyczyny, co sprawia, że w danym miesiącu nie przepracowuje on ani jednego dnia, wówczas nie stosuje się regulacji zawartych w §11 i §12 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie nie wykonywania pracy.Przyjęta w rozporządzeniu metodyka ma bowiem zastosowanie tylko wtedy, gdy nieobecność w pracy nie obejmuje pełnego kalendarzowego miesiąca lub gdy płacę zasadniczą należy ustalić za czas przepracowany wtedy,gdy pracownik przepracuje w miesiącu chociaż jeden dzień. Tyle przepisy.

Ale za dwa dni urlopu pracownikowi należy się wynagrodzenie



#6 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8195 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 listopad 2013 - 14:35

Ale za dwa dni urlopu pracownikowi należy się wynagrodzenie

Nikt nie kwestionuje wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy,bezspornie się należy,ale nie obliczamy wynagrodzenia za część miesiąca przepracowaną z racji zwolnienia lekarskiego, a o to przecież chodziło pytającej,nie dzielimy wynagrodzenia na 30 dni,aby obliczyć to wynagrodzenie.Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy obliczamy przecież na innych zasadach.



#7 Maria

Maria

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3741 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 27 listopad 2013 - 14:46

W przypadku wystąpienia zwolnienia chorobowego przyjmujemy ryczałt 30-dniowydo rozliczenia miesiaca kalendarzowego bez wzgledu na długość miesiąca, aby rozliczyć nieobecności oraz do przeliczenia dni bez zwolnienia i wówczas nie ma podziału na dni wolne od pracy i soboty, niedziele oraz święta.Istotna jest ilość dni zwolnienia oraz ilość dni bez zwolnienia,a nie to czy jest to poniedziałek, wtorek, niedziela ...



#8 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8195 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 listopad 2013 - 15:00

W sytuacji, gdy pracownik przez część miesiąca korzysta z urlopu wypoczynkowego, a przez pozostałą część przebywa na zwolnieniu lekarskim i przez ani jeden dzień nie świadczy pracy, wówczas oprócz wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłku, należy po prostu ustalić pensję za czas urlopu wypoczynkowego według zasad zawartych w rozporządzeniu MPiPS z 8.1.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop - Dz.U. Nr 2, poz. 14 ze zm.

Także nie liczymy wynagrodzenia za część przepracowaną miesiąca np.jeżeli pracownik ma zwolnienie lekarskie na każdy "roboczy" dzień miesiąca (od poniedziałku do piątku),a na soboty i niedziele nie posiada zwolnienia lekarskiego.Za soboty i niedziele wynagrodzenie należałoby policzyć wtedy,gdyby pracownik przepracował chociaż 1 dzień w miesiącu kalendarzowym.A tak za soboty i niedziele nie liczymy po 1/30.



#9 Glusia

Glusia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 27 listopad 2013 - 15:19

Moim zdaniem należy tylko dokonać potrącenia z wynagrodzenia zasadniczego  w wysokości 22/30 (2500-/2500/30x22/) i to wszystko.Dołączona grafika



#10 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8195 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 listopad 2013 - 15:25

Moim zdaniem należy tylko dokonać potrącenia z wynagrodzenia zasadniczego  w wysokości 22/30 (2500-/2500/30x22/) i to wszystko.Dołączona grafika

Na jakiej podstawie?



#11 Glusia

Glusia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 27 listopad 2013 - 15:31

Wg przepisu, który mówi o potrącaniu wynagrodzenia za dni choroby (nie pamiętam który to dokładnie). Skoro dni chorobowego było tylko 22 to za tyle należy potrącić.



#12 Glusia

Glusia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 27 listopad 2013 - 15:32

Przepraszam, ale muszę teraz kończyć, wrócę do tematu jutro.

Pozdrawiam



#13 Bogusława

Bogusława

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8195 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 listopad 2013 - 17:30

Wg przepisu, który mówi o potrącaniu wynagrodzenia za dni choroby (nie pamiętam który to dokładnie). Skoro dni chorobowego było tylko 22 to za tyle należy potrącić.

 

Przepraszam, ale muszę teraz kończyć, wrócę do tematu jutro.

Pozdrawiam

Przecież pracownik miał urlop wypoczynkowy,za który bezspornie należy się wynagrodzenie i zwolnienie lekarskie czyli dni choroby,pracownik  nie przepracował żadnego dnia,to za jakie dni przepracowane proponujesz naliczyć wynagrodzenie?



#14 Glusia

Glusia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 798 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 28 listopad 2013 - 06:58

W przypadku płacy zasadniczej ustalonej w stałej miesięcznej stawce nie liczymy oddzielnie wynagrodzenia za urlop tylko pozostawiamy płacę zasadniczą za te dni. Skoro wiem, że pracownik ma 22 dni chorobowego to potrącam z płacy za te właśnie dni a reszty nie ruszam.



#15 Maria

Maria

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3741 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 28 listopad 2013 - 09:26

Rozporządzenie urlopowe nie podaje nam precyzyjnego algorytmu do obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu ze składników stałych. Mówi jednak, że składniki stałe uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej, to znaczy takiej, jaką pracownik otrzymałby, gdyby pracował

http://www.pracuj.pl...rlopowe.htm#top



#16 Guest_Dorota

Guest_Dorota
  • Goście

Napisano 31 marzec 2014 - 14:55

Witam,

Pracownik w marcu 2014 przebywał na zwolnieniach lekarskich na opiekę przez 21 dni roboczych. Lekarz wystawiał zwolnienia lekarskie zawsze od poniedziałku do piątku będącymi dla pracownika dniami roboczymi. Na soboty i niedziele grafikowo wolne od pracy nie wystawiał zwolnień. W rezultacie pracownik nie przepracował ani jednego dnia. Czy w tym przypadku powinnam  mu wypłacić jakieś wynagrodzenie?

Proszę pomóżcie.

 



#17 Maria

Maria

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3741 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 31 marzec 2014 - 16:34

http://www.wynagrodz...l.php/wpis.2601



#18 Guest_Zofia

Guest_Zofia
  • Goście

Napisano 21 październik 2015 - 09:00

Pracownica do 30.10.2015 przebywa na urlopie rodzicielskim, od 31.10 zostaje przywrócona do pracy (ale to jest sobota), w październiku zatem nie przepracuje ani jednego dnia. Czy na liście płac powinna zostać umieszczona z zerowym wynagrodzeniem (tzn. właściwie nie umieszczamy jej na liście płac), a wysyłamy za nią zerowe raporty do ZUS?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

 





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: wynagrodzenie, chorobowe

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych